Skituring – od czego zacząć?

Skituring to połączenie narciarstwa biegowego, zjazdowego i turystyki górskiej. Jednym z pasjonatów tej formy sportu jest Andrzej Bargiel. Chciałbyś pójść w jego ślady, ale nie wiesz, od czego zacząć? W takim razie koniecznie musisz przeczytać ten tekst.

Co to skituring?

Andrzej Bargiel to jeden z największych pasjonatów skituringu. Jest też pierwszą osobą na świecie, która zjechała na nartach z K2, a następnie z Broad Peak i Shishapangm. To coraz bardziej popularny wśród alpinistów sport. Łączy w sobie elementy narciarstwa biegowego, zjazdowego oraz turystyki górskiej. Aczkolwiek musisz wiedzieć, że uprawiając skituring, omijasz wszystkie szlaki, wytyczone drogi i wyciągi. Jesteś tylko Ty, narty i dzika natura.

Jak zacząć uprawiać skituring?

Jak w każdym sporcie, tak i w skituringu, zanim wyjdziesz na kilkudniowy marsz na nartach, musisz się do niego przygotować. Niestety, jak się okazuje, nie wystarczy tylko odpowiedni sprzęt i ćwiczenia na siłowni na tydzień przed zaplanowaną wyprawą. Skituring wymaga wiele wysiłku i dobrej kondycji. Inaczej przejdziesz kilometr, zdejmiesz narty i wrócisz do bazy, narzekając i szukając wymówek.

Dobra kondycja oraz odpowiednie przygotowanie techniczne pozwolą Ci dopilnować bezpieczeństwa w górach. Powtórzymy raz jeszcze, skituring prowadzi przez tereny dziewicze, zatem tym bardziej musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie. Kondycji dopilnujesz, uprawiając tak zwane treningi kardio, przynajmniej na trzy miesiące przed zaplanowaną wędrówką. Bieżnia i rowerek to podstawa. Przydatne będą również ćwiczenia siłowe, które wzmocnią mięśnie nóg i barku, a także streching, a nawet joga. Te ostatnie pozwolą osiągnąć odpowiednią elastyczność ścięgien, dzięki czemu unikniesz ich naderwania. Ponadto poćwicz zjazdy na stokach. Jeśli nie umiesz jeździć na nartach, na skituring w Twoim wypadku jest jeszcze o wiele za wcześnie.

Wyposażenie podczas wyprawy skiturowej

Do obowiązkowego ekwipunku na wyprawę skiturową należą narty, buty i wiązanie skiturowe. Wbrew pozorom różnią się one znacznie od zwykłych zjazdówek. Narty skiturowe są dłuższe, szersze i lżejsze. Ponadto posiadają dwa wiązania, jedno do podchodzenia pod górę, drugie do zjazdów. Również buty skiturowe mają niższą wagę aniżeli narciarskie, posiadają też stabilizację kostki. Dodatkowo potrzebne Ci będą:

  • kijki skiturowe,
  • odpowiednia odzież termiczna, która z jednej strony pozwoli utrzymać ciepło, z drugiej będzie odprowadzała wilgoć,
  • kask, który zabezpieczy Cię podczas ewentualnego upadku,
  • google narciarskie

Oczywiście, tak jak na inne górskie wyprawy zabierz również jedzenie, picie, mini apteczkę, naładowany telefon komórkowy z numerem do GOPR. Jeśli planujesz nocleg w górach, przydatne będą też śpiwór, dodatkowa para skarpet i namiot.

Booking.com