Zaczynasz swoją przygodę z górskim trekkingiem? Przeczytaj, jakie miejsca i trasy polecają doświadczeni Taternicy. Sprawdziliśmy, dlaczego warto je zobaczyć. We wszystkie te miejsca dojdziesz też z dzieckiem.
Najłatwiej dotrzeć na nią szlakiem z Kuźnic, przez Boczań oraz z Brzezin przez Psią Trawkę. To najczęściej wybierane trasy przez rodziny z dziećmi. Na Hali Gąsienicowej znajduje się PTTK Schronisko Murowaniec, które usytuowane jest 1505 m n.p.m. Można zatrzymać się tu na nocleg. Miejsc nie powinno zabraknąć, gdyż jest ich 110. Usytuowane są w pokojach od dwu- do dziesięcioosobowych. Co ciekawe, można tu nawet wypożyczyć… gitarę. Dla tych, którzy chcą tylko kilkadziesiąt minut odpocząć, tutejsza restauracja poleca tradycyjne, polskie potrawy. Hala Gąsienicowa to jedno z najpiękniejszych górskich miejsc w Polsce. Często występuje na pocztówkach widokowych, ze względu na swój malowniczy charakter, który osiąga dzięki fioletowym kwiatom wierzbówki kiprzycy. Można stąd podziwiać między innymi Orlą Perć oraz Kozi Wierch.
Droga do celu nie należy wprawdzie do najłatwiejszych, ale też nie jest trudna. Z pewnością poradzi sobie z nią każdy amator. Najprościej, jak i najszybciej do Doliny Pięciu Stawów można przejść zielonym szlakiem rozpoczynającym się w Palenicy Białczańskiej. Inna droga prowadzi od Morskiego Oka. Z Doliny Pięciu Stawów można wyruszyć na Zawrat, Kozi Wierch, czy choćby Kozią Przełęcz. Warto zatem odpocząć w znajdującym się tu schronisku (1670 m n.p.m.). Tutejsza restauracja serwuje ponoć wyśmienity bigos, żurek z jajkiem, a na deser wyborną szarlotkę. Z Doliny Pięciu Stawów rozpościera się widok na pięć tatrzańskich jezior.
Rusinowa Polana to miejsce, z którego miłośnicy gór lubią podziwiać wschody słońca. Jak mówią, nie ma drugiego takiego terenu, na którym budzące się słońce, tak intensywnie podkreślałoby piękno panoramy Tatr. Rozpościera się tu widok między innymi na Rysy i Lodową Skałę. W niespełna godzinę można stąd dojść na Gęsią Szyję. Rusinowa Polana znajduje się na wysokości 1180-1300 m n.p.m. Najszybciej i najłatwiej dotrzeć na nią z Wierch Porońca.
Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Tatrach, które co roku przyciąga tłumy. Wędrówkę po dolinie warto zacząć w Kirach, do których można dojechać samochodem lub autobusem. Podczas trekkingu koniecznie należy zwrócić uwagę na Stare Kościeliska z ruinami hutniczego pieca, Jaskinię Mroźną, Smoczą Jamę, Bramę Raptawicką i Kapliczkę Zbójnicką. Wypocząć warto na Polanie na Stołach, nad Smreczyńskim Stawem oraz w Schronisku na Hali Ornak. W punkcie PTTK koniecznie trzeba spróbować kwaśnicy i placka po zbójnicku.
Morskie Oko, czyli dawny Rybi Staw, to największe i najsłynniejsze jezioro w Tatrach. Obowiązkowy punkt wędrówki po tym regionie. Żaden turysta nie powinien go pominąć. Najlepiej dojść do niego Doliną Rybiego Potoku. Morskie Oko to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc widokowych w Tatrach. Położone jest na wysokości 1395 m n.p.m. Zachwyca przede wszystkim jego tafla, w której odbijają się górskie masywy i pływają pstrągi. Jezioro otaczają między innymi Mięguszowieckie Szczyty, Grań Żabich oraz Rysy. Można stąd podziwiać również Mnicha i Kazalnicę. 10 metrów powyżej jeziora znajduje się schronisko PTTK Morskie Oko, którego historia ma przeszło 100 lat.
To największa, polska, tatrzańska polana. Można stąd dotrzeć między innymi na Ornak, Wołowiec, czy Bystrą. Trasa na Polanę prowadzi z Doliny Chochołowskiej. Nie jest ona trudna, pokonują ją nawet kilkuletnie dzieci. Istnieje również opcja częściowego przejechania szlaku odpłatną Kolejką Rakoń. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się schronisko PTTK i pasterskie szałasy. W sezonie letnim odbywa się tu wypas owiec, a w każdą ostatnią niedzielę czerwca odpust zupełny. Warto stąd udać się Szlakiem Papieskim na Trzydniowiański Wierch niczym Jan Paweł II w 1983 roku.
Nazwa równie piękna, jak i miejsce. Prowadzi do niego szlak z Kuźnic, przez Boczań. W trakcie marszu można wypocząć w schronisku PTTK Murowaniec. Trasa nie jest trudna i poradzi sobie z nią nawet małe dziecko. Czarny Staw znajduje się na wysokości 1624 m n.p.m. To największy zbiornik wodny w Dolinie Gąsienicowej, jezioro polodowcowe. Widać stąd Kościelec, jak również Orlą Perć. Można stąd dojść również do Przełęczy Zawrat.
Na Sarnie Skałki prowadzi żółty szlak z Doliny Białego Potoku oraz czerwony z Doliny Strążyńskiej. Są one średnio trudne, ale każdy pierwszorazowy piechur sobie poradzi, tym bardziej że obie trasy pokonuje się wprost z Zakopanego. Wysokość Sarniej Skały wynosi 1377 m n.p.m. Rozciąga się z niej widok na Giewont, Babią Górę, Zakopane, a nawet Pieniny. Jedyny minus tego miejsca to fakt, że zarówno na szlakach prowadzących na szczyt, jak i na nim spotyka się sporą ilość turystów. O samotność więc tu trudno.
Na Nosal najłatwiej dostać się idąc zielonym szlakiem z Murowanicy. Dla osób, które mają już jako takie doświadczenie w górskich wędrówkach, polecana jest też trasa z Kuźnic. Jest wprawdzie dłuższa niż zielony szlak, ale równie piękna i łatwa. Nosal nie jest wysoką górą. Jej wysokość to 1206 m n.p.m. Z racji tego, iż prowadzą na nią łatwe szlaki, warto wykorzystać je również podczas wędrówek z dziećmi. Tym bardziej że powinny docenić widok ze szczytu, jaki rozpościera się z niego na Zakopane.
Pomimo że żadna z czterech tras prowadzących na Wielki Kopieniec nie sprawia trudności podczas wędrówki, to początkującym piechurom poleca się wyjście z Jaszczurówki przez Polanę Olczyską lub z Toporowej Cyrhli. Z obu tych miejsc na szczyt prowadzą zielone szlaki. Dwie kolejne trasy rozpoczynają się w Kuźnicach i Murowanicy. Ta ostatnia prowadzi przez Nosal. Szczyt Wielkiego Kopieńca unosi się 1328 m n.p.m. Z góry podziwia się między innymi panoramę Świnicy, Zakopanego oraz widok na Orlą Perć, Giewont, Babią Górę. Na Polanie Kopieniec wypasane są owce. Można ujrzeć je tylko w tym miejscu, gdyż wypasanie ich na dalszych terenach Wielkiego Kopieńca jest zakazane.