prorock

Ciekawe trasy rowerowe w górach

Jeśli już „odkurzasz” swój rower MTB i zastanawiasz się, gdzie się udać rowerem na pierwszą wiosenną wyprawę, to zaplanuj ją z nami. Poznaj najciekawsze trasy rowerowe w górach.

Strefa MTB Sudety

To jedna z najciekawszych stref rowerowych w Polsce. Łączy w sobie aktywny wypoczynek, zwiedzanie zabytków i podziwianie górskich krajobrazów. Dzieli się na kilka tras, które są bardzo zróżnicowane, z pewnością więc każdy znajdzie tu odcinek dla siebie. O to trasy, wchodzące w skład Strefy MTB Sudety:

Trasa Bardo

Liczy 25 km, oznaczona jest kolorem niebieskim.

Trasa Bielawa

Dzieli się na kilka szlaków rowerowych: czerwony mający 31 km i sumę przewyższeń 1109 m, żółty, który ma dystans 21 km i sumę przewyższeń 800 m, niebieski to o odpowiednio 28 km i 1117 m. Droga pomarańczowa posiada długość 19 km, a trasa czarna, najdłuższa, liczy 45 km długości i1700 m sumy przewyższeń.

Trasa Głuszyca

Oznaczona kolorem żółtym ma 30 km długości, a zielona 72 km. Przebiega on m.in. przez Park Krajobrazowy Sudety Wałbrzyskie, Walim oraz kompleks Riese. Trasa pomarańczowa liczy 10 km długości i sumę podjazdów 340 m, czerwona zaś 40 km i 1166 m sumy podjazdów. Na tej trasie mijamy m.in. Schronisko Andrzejówkę oraz Przełęcze pod Szpiczakiem i pod Czarnochem. Trasa czarna to 21 km długości. Prowadzi ona m.in. przez Skalną Bramę.

Trasa Kamienna Góra 

Kamienna Góra – Mieroszów zwana jest trasą łącznikową i ma kolor pomarańczowy. Jej długość to 5 km. Trasa żółta to dystans 14 km i suma przewyższeń 275 m, a niebieska ma odpowiednio 15 km i 300 m.

Trasa Mieroszów

Oznaczona kolorem zielonym liczy 27 km długości i sumę przewyższeń 850 m, a czarnym odpowiednio 17 km oraz 755 m.

Trasa Srebrna Góra

Ta trasa też jest podzielona na kilka szlaków. Żółty ma 7 km długości i 318 m sumy przewyższeń. Pomarańczowy liczy 11 km dystansu i 221 m sumy przewyższeń. Zielony to 15 km trasy i 740 m sumy przewyższeń. Niebieski ma 25,6 km długości i sumę przewyższeń liczącą 1195 m.

Trasa Walim

Oznaczona jest kolorem czerwonym i ma długość 22 km, oznaczona jest na czerwono, a suma przewyższeń na niej wynosi 570 m.

Oznaczenia kolorami tras należących do strefy MTB Sudety nie informują o ich trudności.

Trasa Kogeneracji

Jej długość liczy 54,6 km. Większość rowerzystów określa ją jako łatwą, aczkolwiek warto wiedzieć, że posiada ona też dość strome podjazdy i zjazdy, a także gdzieniegdzie szutrową powierzchnię. Prowadzi przez Góry Izerskie na terenie Polski i Czech oraz Karkonosze w Czechach. Sumy przewyższeń na niej to 484 m, podejść 1960 m, a zejść 1928 m. Trasa rozpoczyna się i kończy w Szklarskiej Porębie, zatacza więc pętlę. Po drodze warto zatrzymać się przy:

  • dawnej odkrywkowej kopalni kwarcytu „Stanisław”
  • w mieście Harrachov w Czechach,
  • przy mamuciej skoczni narciarskiej w Czechach,
  • przy wodospadach Mumlavy.

Velo Dunajec

7 pasm górskich, 7 zamków i 3 jeziora. Brzmi ciekawie? To dobrze, bo to jedna z najchętniej wybieranych tras rowerowych w polskich górach. Przebiega przez Małopolskę. Wiele osób uważa, że jest ona najpiękniejsza w całym kraju. Jej długość wynosi 237 km, zaczyna się w Zakopane, a kończy w Wietrzychowicach. Droga jest zróżnicowana, zawiera bowiem kilka odcinków szutrowo-gruntowych, jak również strome podjazdy. Na całej trasie przygotowano 11 MOR, czyli punktów postojowych, dwa z nich znajdują się po słowackiej stronie. Velo Dunajec zapewnia możliwość odwiedzenia wielu ciekawych miejsc i zobaczenia ogromnej ilości zabytków. Najważniejsze z nich to Termy, Dwór w Łopusznej, Jezioro Czorsztyńskie, Zamek w Niedzicy, Czerwony Klasztor na Słowacji, Park Etnograficzny w Nowym Sączu, Jezioro Rożnowskie i Zamek Tropsztyn.

Karpacki Szlak Rowerowy

Szlak jest zalecany zaawansowanym rowerzystom. Jego długość to ok. 180 km. Rozpoczyna się w Leluchowie, a kończy w Myślenicach. Miejscami trasa jest wymagająca kondycyjnie, np. na odcinku od Wytrzyszczki do Myślenic. Trzeba liczyć się z tym, że pomimo iż spora jej część jest asfaltowa, to występują na niej odcinki dróg szutrowych, a także leśnych. Trasa prowadzi przez takie miejscowości jak:

  • Trzemeśna
  • Wiśniowa
  • Szczyrzyc
  • Rozdziele
  • Wytrzyszczka
  • Rożnów
  • Grudek nad Dunajcem
  • Nowy Sącz
  • Rytro
  • Piwniczna-Zdrój
  • Andrzejówka
  • Muszyna
  • Leluchów.

Podczas wycieczki Karpackim Szlakiem Rowerowym warto zwiedzić m.in. zabytki w Nowym Sączu, Ruiny Zamku Starostów w Muszynie, Ruiny Zamku w Rytrze, Zamek Tropsztyn, Zamek Dolny i Zamek Górny nad Dunajcem. Ponadto warto zwrócić uwagę na Ostoje Nietoperzy Beskidu Wyspowego oraz mijane po drodze liczne rezerwaty przyrodnicze i parki krajobrazowe.

Szlak Orlich Gniazd

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd rozpoczyna się w Częstochowie i prowadzi do Krakowa. Jego długość wynosi 186 km. Na trasie pojawiają się takie miejscowości jak Olsztyn, Złoty Potok, Żarki, Podlesice, Zawiercie, Ryczów, Smoleń, Olkusz, Racławice, Czerna. Warto wiedzieć, że na Szlak Orlich Gniazd warto poświęcić cały długi urlop. Jest to trasa, która zapewnia wiele atrakcji krajoznawczych. Z pewnością trzeba zobaczyć:

  • Zamek w Olsztynie
  • Pałac Raczyńskich
  • Dworek Ignacego Krasickiego
  • ruiny Zamku Ostrężnik
  • Jaskinię Ostrężnicka
  • Zamek w Mirowie
  • Zamek w Bobolicach
  • Zamek Ogrodzieniec
  • Klasztor Karmelitów w Czernej.

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd nie należy do łatwych. Jedzie się zarówno po drogach asfaltowych, jak i szutrowych oraz gruntowych. Występuje spora ilość podjazdów. Oznaczony jest kolorem czerwonym.

Góra Żar

Ośrodek na Górze Żar oferuje trasy do kolarstwa grawitacyjnego. Dostępne są trzy trasy Downhillowe o różnym stopniu trudności, tak więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Trasa pierwsza to Easy Line. Jak sama nazwa wskazuje, jest to trasa dość łatwa, więc idealna dla początkujących miłośników sportów rowerowych. Dystans do pokonania to 3,8 km, szerokość drogi to od 0,8 do 1 m. Powstała ona wedle zasad budowy tras zrównoważonych.

Trasę drugą nazwano Air Line. Jej szerokość wynosi od 2 do 4 metrów, a długość 2300 m. Wybudowana została w lesie, posiada m.in. wiele ziemnych band i skoczni (ich wielkość to od kilkudziesięciu centymetrów do 18 metrów) oraz kładek. Mimo to początkujące osoby też sobie na niej poradzą.

Ostatnia trasa to tak zwana Flow Downhill. Jest ona średnio-trudna, techniczna, kierowana dla osób średnio i mocno zaawansowanych. Jej długość wynosi 2 km. Na drodze występują liczne kamienie, korzenie, przeskoki, progi, wybicia oraz dwa rock gardeny.

Kłodzka Góra

U stóp Kłodzkiej Góry położone jest miasto Bardo. Jest to jeden z najczęściej wybieranych punktów początkowych w drodze na szczyt. Nic dziwnego, gdyż oferuje wiele różnych atrakcji, między innymi możliwość poszusowania na rowerze MTB. W okolicach Bardo znajdują się najdłuższe w Polsce MTB single track. Jest to pięć pętli o różnym poziomie trudności. Usatysfakcjonowane z nich będą zarówno rodziny z dziećmi, jak i zawodowi rowerzyści.

  1. Pętla Hrabiowska – jej długość wynosi 3 km, a przewyższenie ma 79 m. Stopień trudności 1. Jest idealna dla rodzin z dziecmi.
  2. Pętla Łaszczowa – to dystans 15,5 km, a przewyższenia 533 metrów. Trudność 4. Zalecana osobom o dobrej kondycji i przygotowaniu technicznym.
  3. Pętla Wilcza – liczy 25,3 km długości oraz 733 m przewyższeń. Trudność 4, zalecana osobom o dobrej kondycji i przygotowaniu technicznym.
  4. Pętla Wzgórze Różańcowe to pętla mająca długość 3 km, sumę przewyższeń 83 metrów i trudność 1. Kierowana jest do rodzin z małymi dziećmi.
  5. Pętla Kłodzka to dystans 17,2 km i suma przewyższeń 879 m. Stopień trudności 3. Jest szybka i wymaga średniego przygotowania kondycyjnego.

Skala trudności, którą zastosowano (poziomy trudności na Singletrack Glacensis):

1 – stopień trudności familijny

2 – bardzo łatwy

3 – łatwy

4 – średnio trudny.

Jaworzyna Krynicka

Ośrodek w Jaworzynie Krynickiej oferuje dwie trasy rowerowe. Jedna z nich ma 5 km, druga jest pół kilometra dłuższa. Z powodzeniem poradzą sobie na niej amatorzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rowerach MTB. Według nas zdecydowanie ciekawsza przyrodniczo jest trasa nr 2. Rozpoczyna się 700 m przed stacją kolejki gondolowej i prowadzi m.in. przez Polanę Izwór, nartostradę nr 1, pod linią kolejki gondolowej, schronisko, aż na szczyt. Po drodze jedzie się też lasem, można podziwiać różnorodną florę, pomnik przyrody „Las pod Jaworzyną”, bloki piaskowcowe.

Trasa nr 1 prowadzi na szczyt drogą dolinową, która powstała przed II wojną światową.

Każdą z tych dróg można pokonać rowerem w godzinę. Tak więc są idealne, na krótkie wypady rodzinne.

Królewski Szlak Rowerowy

Jest to dość łatwy, choć długi szlak, liczy bowiem 130 km długości. Oznaczony został kolorem zielonym. Większość dróg jest asfaltowych i utwardzonych, ale są też dukty leśne. Królewski Szlak Rowerowy nawiązuje do miejsc, w których przebywali i przejeżdżali przez nie polscy królowie. Trasa rozpoczyna się w Czorsztynie, a kończy w Bieczu. Przejeżdża się między innymi przez Gorlice, Grybów, Łużną, Stary Sącz, Nowy Sącz, Łącko.

Po drodze warto zatrzymać się między innymi przy:

  • skansenie dawnej wsi pogórzańskiej w Szymbarku,
  • cerkwi z XVIII-wiecznym ikonostasem w Bielance,
  • kaplicy na Podchełmiu w Grybowie,
  • rodzinnym grobowcu z Zagórzanach, przypominający piramidę,
  • studni św. Floriana w Łącku,
  • Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu,
  • w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu.

Wielokulturowy Szlak Rowerowy

Oznaczony został kolorem czerwonym. Jego długość wynosi 120 km. Rozpoczyna się Blechnarkach, przy turystycznym przejściu granicznym ze Słowacją, a kończy w Tarnowie. Jest to szlak łatwy, prowadzący głównie drogami asfaltowymi, choć gdzieniegdzie są odcinki dróg gruntowych i duktów leśnych. Bez problemu powinny poradzić sobie na nim rodziny z dziećmi.

Babia Góra Trails

Jest to trasa, która w Polsce liczy łącznie 14,5 km długości. Babia Góra Trails posiada 5 głównych tras i 3 trasy podjazdowe. Trasy główne to:

  • Rydzowy – oznaczona kolorem zielonym, o długości 1020 m. Trasa łatwa, utwardzona.
  • Sokolica – oznaczona kolorem niebieskim, o długości 4750 m, kierowana dla średnio-zaawansowanych rowerzystów. Trasa jest utwardzona, znajdują się na niej sztuczne muldy, profilowane zakręty, naturalne przeszkody oraz niewielkie „hopki”.
  • Wilcza Łapa – jest to trasa zjazdowa, oznaczona kolorem czerwonym. Jej długość to 900 m. Posiada naturalną powierzchnię, na której występują kamienie, korzenie, profilowane i naturalne, ciasne zakręty.
  • Diablak – trasa ma naturalną powierzchnię, jest oznaczona kolorem czarnym. Zalecana jest dla zaawansowanych rowerzystów, ze względu na liczne uskoki, zakręty o ujemnym profilu, skoki, korzenie i kamienie. Długość tej trasy to 1700 m.
  • Tabakowy – to trasa o długości 5200 m, posiadająca naturalną powierzchnię, na której występują kamienie i korzenie. Jest dość łatwa, aczkolwiek wymaga kondycji.

A Ty, jakie górskie szlaki rowerowe nam polecisz?

Booking.com