Alessandro Zeni uklasycznia „Wu Wei” (9a, 180 m) w Dolomitach

Alessandro Zeni w trakcie wspinaczki na "Wu Wei" (9a, 180 m); fot. Enrico Veronese

Włoski wspinacz Alessandro Zeni dokonał pierwszego klasycznego przejścia Wu Wei (9a, 180 m) – pięciowyciągowej drogi na południowo-zachodniej ścianie Picco delle Aquile (Monte Coppolo) w Val Nuvola (Dolomity). Jeśli wycena się potwierdzi, będzie można ją uznać za jedną z najtrudniejszych dróg wielowyciągowych na świecie.

Pracę nad drogą Zeni rozpoczął już w 2016 r., wspólnie ze swoim partnerem wspinaczkowym i przyjacielem, Riccardo Scarianem. Pierwsze próby uklasycznienia wytyczonej od dołu drogi Włosi rozpoczęli dopiero przed rokiem, co dobrze obrazuje jej trudności. W końcu, 16 sierpnia 2023 r. sztuka ta udała się Alessandro Zeniemu.

Najtrudniejszy, czwarty wyciąg (Pibe de Ora), Zeni rozpracował w połowie lipca. Włoch był już bardzo bliski sukcesu na początku sierpnia, jednak wówczas spadł już tuż przed topem, na ostatnim wyciągu za 8b. Co się odwlecze, to nie uciecze – kolejna próba zakończyła się już sukcesem!

Alessandro Zeni (z lewej) i Riccardo Scarian w trakcie wspinaczki na "Wu Wei" (9a, 180 m); fot. Enrico Veronese

Alessandro Zeni (z lewej) i Riccardo Scarian w trakcie wspinaczki na Wu Wei (9a, 180 m); fot. Enrico Veronese

Jak donoszą nasi włoscy koledzy po fachu, czyli portal planetmountain.com, również Riccardo Scarian jest bardzo bliski poprowadzenia klasycznie drogi, nad którą od początku wspólnie pracował z Alessandro Zenim. Sukces całego zespołu niewątpliwie smakowałby jeszcze lepiej, więc trzymamy mocno za niego kciuki!

"Wu Wei" (9a, 180 m), Picco delle Aquile, Monte Coppolo; fot. Enrico Veronese)

Wu Wei (9a, 180 m), Picco delle Aquile, Monte Coppolo; fot. Enrico Veronese)

Źródło: planetmountain.com

Booking.com