prorock

Pierwsza pomoc w górach. Gdzie umieszczony jest defibrylator w Karkonoskim Parku Narodowym

https://pixabay.com/pl/photos/defibrylator-odrodzenie-chory-serce-809447/

W sobotę, w Karkonoskim Parku Narodowym, u jednego z turystów doszło do zdarzenia kardiologicznego. Dzięki sprawnej akcji z użyciem defibrylatora udało się przywrócić akcję serca i uratować życie człowieka. W tej części cyklu Pierwsza pomoc w górach omówimy jak używać defibrylatorów AED. Ponadto powiemy Wam, gdzie umieszczony jest defibrylator w KPN.

Rozkład defibrylatorów w KPN

Zacznijmy od najważniejszej informacji, tj. gdzie w Karkonoskim Parku Narodowym zostały zamontowane defibrylatory AED. Zapiszcie te miejsca sobie na kartce i miejcie zawsze ją przy sobie. Dzięki temu możecie uratować życie nie tylko bliskim, ale też innemu turyście, tak jak to miało miejsce w ostatnią sobotę, 19 sierpnia. KPN podał, że sprzęt znajduje się:

1. Kasa przy wejściu na szlak czerwony nad Wodospadem Kamieńczyk,

2. Schronisko na Hali Szrenickiej,

3. Schronisko Odrodzenie,

4. Domek Myśliwski,

5. Schronisko Dom Śląski,

6. Przy szlaku na Zamek Chojnik od Sobieszowa.

Poniżej mapka udostępniona przez KPN.

 

Może być zdjęciem przedstawiającym mapa i tekst

Słów kilka o defibrylatorze i używaniu go

Defibrylator AED jest urządzeniem medycznym pomagającym przywrócić akcję serca po jego nagłym zatrzymaniu. Dawniej używany był wyłącznie w szpitalach, co więcej było to duże urządzenie, z którego korzystanie wiązało się z odpowiednim przeszkoleniem. Dziś urządzenia te są również w formie przenośnej. Są bezpiecznie, łatwe w użyciu, tak, że każdy laik może użyć ich w razie potrzeby. Dzięki elektrycznemu impulsowi przywracają akcję i rytm serca.

Ratownicy medyczni podają, że defibrylatora AED należy użyć w przypadku zatrzymania akcji serca zarówno u dorosłych, jak i dzieci, kobiet w ciąży, osób z rozrusznikiem, a także wtedy, gdy nie jest się pewnym, czy poszkodowany oddycha. Nie trzeba zdejmować biżuterii poszkodowanej osobie, ale nie należy przyklejać elektrod do niej. Podobnie należy przykleić elektrody w odległości kilkunastu centymetrów od zgrubienia sugerującego rozrusznik.

Defibrylator zawiera dwie elektrody. Jedną przykleja poniżej prawego obojczyka w linii mostka, drugą z lewej strony klatki piersiowej, w linii środkowo-pachowej.

Warto pamiętać, że jeśli nieprzytomny jest mokry, to przed defibrylacją należy wytrzeć mu klatkę piersiową. Nie powinno się też defibrylować w wodzie. Pamiętajcie, że użycie defibrylatora AED nie stwarza żadnego zagrożenia dla Was. Nie jesteście w stanie tez go zepsuć. Nie należy się więc bać jego użycia. Instrukcja obrazkowa, co należy wykonać krok po kroku, znajduje się wewnątrz sprzętu.

(na podstawie https://projektaed.pl/)

Booking.com