Udany urlop w Zakopanem dla singli, par i rodzin z dziećmi

Zakopane to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Tatrach. Zarówno zimą, jak i latem można spotkać tu tłumy turystów. Co ich przyciąga w te strony? Co warto zobaczyć? Poznaj nasze propozycje.

Zakopane dla singli

Jeśli jesteś singlem, to z pewnością docenisz walory turystyki aktywnej i piękno przyrody Tatr. Na szlakach można poznać wielu ciekawych ludzi, a przede wszystkim odpocząć od zgiełku nowoczesnych miast. Zachęcamy Cię zarówno do trekkingu, jak i wspinaczki. Co na początek?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami, możesz wybrać się na szlaki z przewodnikiem. Tych w Zakopanem nie brakuje. Z pewnością warto wejść na Kasprowy Wierch, Giewont, Gęsią Szyję oraz Nosal. To najczęściej oblegane przez turystów szczyty. Jeśli masz już doświadczenie we wspinaczce, zachęcamy Cię do zdobycia Rys, Świnicy oraz Koziego Wierchu.

Warto również zarezerwować cały dzień na wycieczkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Emocji i wyzwań po drodze Ci nie zabraknie. Będziesz przechodził bowiem m.in. przez Orlą Perć, która nazywana jest polską via ferratą. Znajdują się tu drabinka, łańcuchy i klamry. Oprócz odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego nie zapomnij o dobrym aparacie fotograficznym z dużym zoomem. Motywów przyrody do pasjonujących ujęć nie zabraknie, a na Buczynowych Turniach warto uchwycić tutejsze kozice.

Jeśli zdobywanie szczytów to dla Ciebie za mało atrakcji, możesz też skorzystać z oferty taternictwa jaskiniowego. W Tatrzańskim Parku Narodowym jest kilkadziesiąt jaskiń, które udostępnione są turystom. Łącznie pod ziemią znajduje się dystans do przejścia liczący 58 km. Musisz jednak wiedzieć, że korytarze się nie łączą. Najdłuższe mają po 100 m długości, choć sześć z nich osiąga nawet 1000 m. Od połowy czerwca do końca listopada grotołazom udostępnione jest aż 25 jaskiń i systemów.

Wrażeń w Zakopanem dostarczy Ci również zjazd na pontonie ze skoczni narciarskiej. To jedyna taka atrakcja w całej Europie. Zjeżdżać będziesz oczywiście z Wielkiej Krokwi. Tyle że nie na nartach, jak Małysz, czy Stoch, a na pontonie. Adrenaliny jednak nie zabraknie. Możesz wybrać poziom, z którego zjedziesz. Najniższy zapewnia prędkość 60 km/h, najwyższy nawet 100 km/h.

W niedalekiej odległości od Zakopanego (ok.50 km) znajduje się Pieniński Park Narodowy. Wprawdzie nie są to Tatry, ale jednodniowa wyprawa na spływ pontonowy Dunajcem również będzie opiewała w niesamowite wrażenie i duży wyrzut adrenaliny we krwi.

Zakopane dla par

Nie ma co ukrywać, Zakopane mimo goszczących tu tłumów turystów, sprzyja zakochanym parom. Na romantyczny spacer oferuje wiele ciekawych propozycji. Pierwszą i najważniejszą jest wspólne podziwianie panoramy Tatr z Kasprowego Wierchu. Możesz zaskoczyć swoją drugą połówkę zarówno wizytą na szczycie o zachodzie słońca, jak i w ciągu dnia. Druga opcja pozwala również na skorzystanie z wyjątkowej podróży kolejką linową.

Termy Zakopiańskie z pewnością pozwolą się Wam odprężyć po całym dniu trekkingu i wspinaczki na najważniejsze szczyty Tatr. Oprócz gorących źródeł znajduje się tu między innymi grota solna, która ma zbawienny wpływ na układ oddechowy.

Oczywiście nie można odmówić sobie wizyty na Krupówkach, jednego z najbardziej znanych miejsc Zakopanego. To najsłynniejszy deptak w naszym kraju. Jeśli chcesz urozmaicić Wam wizytę w tym miejscu i okrasić ją dawką uczucia, to zamiast spaceru wybierzcie się na przejażdżkę dorożką. Nie zapomnijcie też zrobić sobie pamiątkowej fotki ze słynnymi Misiem. Wprawdzie jest on polarny, nie tatrzański, ale mimo wszystko robi tu za Celebrytę.

Poczujcie się również, jak prawdziwi Górale i odwiedźcie wspólnie Muzeum Oscypka. Z pewnością będziecie wówczas mieli co opowiadać w przyszłości wnukom. Poza tym, jak mawiały nasze babcie, przez żołądek do serca partnera lub partnerki. Dlatego juhasi w tym miejscu pokażą Wam nie tylko, jak tradycyjnie robi się ten rodzaj sera, ale też zachęcą Was do własnego go wytwarzania. Na koniec będziecie mogli też zrobić zakupy różnych oscypków, które idealnie pasują na kolację przy winie.

Co robić w Zakopanem z dziećmi?

Dzieci to najbardziej wymagająca grupa turystów. Szczerze powiedzą, gdy im się coś nie spodoba. W Zakopane jednak z pewnością nie będą się nudzić. Miasto skrywa dla nich pokaźną ilość atrakcji.

Rodzinną wycieczkę warto zacząć od pokazania dzieciom tutejszej flory i fauny. Idealne do tego będą szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego. Maluchom z pewnością spodoba się w Dolinie Białego Potoku, a także nad Morskim Okiem.

Jednym z ulubionych miejsc dzieci w Zakopanem jest Myszogród Zakopane. To świat 1000 myszek. Dorośli nie muszą się martwić, nie są prawdziwe. To baśniowe gryzonie żyjące w podziemiach jednej z kamienic na Krupówkach. Osiedliły się tam na statku UFO oraz w górskich domkach. Prowadzą bardzo towarzyskie życie, grając na gitarach, wspinając się po magicznych drzewach oraz czytając książki. Myszki pochodzą z całego świata.

Do świata magii i czarów przeniesiecie się całą rodziną także w Iluzja Park, zlokalizowanym na Dworcu Tatrzańskim. Doznacie samopoczucia górali, gdy wieje halny, będziecie obserwować pioruny o mocy 2 mln volt, lewitować i … zobaczycie deszcz, padający z ziemi do nieba.

Wielu wrażeń dostarczą również największa w całym województwie małopolskim Papugarnia Egzotyczne Zakopane oraz Podwodny Świat, w którym zaobserwujecie zachowanie ryb w ich naturalnych warunkach.

Niezapomnianą rozrywkę całej rodzinie zapewni Góralski Ślizg. To ośmiotorowa, gigantyczna zjeżdżalnia. Dzieci mogą poczuć się jak na Wielkiej Krokwi, tyle że zjeżdżają w specjalnych workach, nie na nartach. Oczywiście z atrakcji mogą skorzystać również rodzice. Pytanie, kto będzie miał większą radość z niej. Ślizg ma 14 metrów wysokości i 50 metrów długości.

Niniejszy artykuł nie jest artykułem sponsorowanym, a redakcyjną rekomendacją.

Booking.com