prorock

Waligóra – szczyt trzech Koron

Waligóra jest jednym z najniższych szczytów Korony Gór Polski i jedną z najwyższych gór Środkowych Sudetów. Widnieje na listach trzech Koron: Gór Polski, Sudetów i Sudetów Polskich. W drodze na jej szczyt czeka na Was mnóstwo ciekawych miejsc do odkrycia. Jakich? O tym poniżej.

Waligóra – to musisz o niej wiedzieć

Waligóra należy Korony Gór Polski. Zajmuje 10 miejsce w klasyfikacji jej najniższych szczytów. Została do niej zakwalifikowana, gdyż jest najwyższym szczytem Gór Kamiennych. Jej wysokość to 936 m n.p.m. Położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Należy również do Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Na wierzchołku raczej nie spodziewajcie się możliwości podziwiania pięknej panoramy okolic, gdyż jest on zalesiony (głównie lasy świerkowe). Znajduje się tam kamienny obelisk z nazwą szczytu i wysokością. To idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcie do książeczki KGP. Około 500 m od szczytu, w Przełęczy Trzech Dolin, na początku XX wieku wybudowano schronisko PTTK Andrzejówka, w którym otrzymacie do niej pieczątkę. W drodze na szczyt warto zwrócić uwagę na sztolnie, miejsca pobytu nietoperzy, szczeliny wiatrowe oraz tutejszą faunę. Może się bowiem okazać, że na Waszej drodze stanie bóbr.

Waligóra – tak wejdziesz na szczyt

Pierwsze wędrówki na szczyt rozpoczęły się ponoć w XIX wieku. Obecnie można na niego dotrzeć między innymi (na podstawie mapa-turystyczna.pl):

Z Przełęczy Trzech Dolin

Dokładnie ze Schroniska PTTK Andrzejówka. Droga prowadząca z niego na szczyt liczy raptem 500 m. Jest to żółty szlak, który można pokonać w od 20 minut do pół godziny. Choć droga jest krótka, to bardzo wymagająca. Zdobywcy nazywają ją często ścianą płaczu. Suma podejść to 134 m. Istotną informacją jest ta, że obok schroniska znajduje się parking.

Z Głuszycy

To jedna z dłuższych tras, ale nie najdłuższa. Liczy niespełna 11 km, które pokonuje się średnio w 4 godziny. Suma podejść na niej wynosi 692 m, a zejść 226 m. Droga prowadzi przez Głuszycę stację kolejową, Grzmiącą, Skalną Bramę, Pod Turzyną, Andrzejówkę.

Z Rybnicy Leśnej

Wieś od szczytu dzieli odległość 3,3 km. Spokojnie można ją przejść w półtorej godziny. Suma podejść wynosi 295 m. Do schroniska Andrzejówka należy podążać szlakiem zielonym, a ze schroniska na szczyt Waligóry-żółtym. Trasa prowadzi przez Halę pod Klinem (788 m n.p.m.).

Z Sokołowsko

Na szczyt prowadzi szlak żółty przez Schronisko PTTK Andrzejówka. Można go przejść w półtorej godziny, gdyż liczy on niespełna 3,5 km. Suma podejść to 352 m, a zejść 4 m. Jeśli zaś zamiast przez Andrzejówkę na skrzyżowaniu wybierzecie kierunek na Rozdroże pod Waligórą (864 m n.p.m.), wówczas trasa wydłuży Wam się do 4,6 km, a czas jej przejścia do 2 godzin. Suma podejść wyniesie 498 m, a zejść 135 m.

Z Unisławia Śląskiego

Trasa wynosi 6,7 km. Pokonuje się ją średnio w 2,5 godziny. Na Bukowiec (886 m n.p.m.), od ruin kościoła w Unisławiu, podążajcie szlakiem niebieskim. Następnie zmieńcie go na czerwony, który prowadzi aż do Andrzejówki, skąd następnie podążajcie szlakiem żółtym na sam szczyt Waligóry. Suma podejść na tej trasie to 529 m, a zejść 175 m.

Z Wałbrzycha

To najdłuższa trasa, ale jeśli możecie przeznaczyć cały dzień na wycieczkę, to warto pokonać ją pieszo. Jej długość to 16,5 km, czas przejścia wynosi więc około 6 godzin, suma podejść 995 m, a zejść 482 m. Droga prowadzi najpierw ścieżką spacerową, a następnie przez Przełęcz Sypką (628 m n.p.m.), Kamieńsk (562 m n.p.m.), Przełęcz Kozią (653 m n.p.m.), Ptasie Rozdroże (736 m n.p.m.), Kamionkę, Rybnicę Leśną.

Z Jedlina-Zdrój

To kolejna trasa, która ma długość ponad 10 km. Swój początek ma w uzdrowiskowym mieście, powiatu wałbrzyskiego. Pokonać ją można, zależności od narzuconego sobie tempa w 3,5 do 4 godzin. Do ulicy Ogrodowej, prowadzi szlak żółty, następnie na rozejściu należy go zmienić na zielony, biegnący aż do Andrzejówki. Stamtąd ponownie szlakiem żółtym, aż na sam szczyt. Zielony szlak prowadzi przez Ptasie Rozdroże, Kamionkę (698 m n.p.m.), Rybnicę Leśną (632 m n.p.m.), Halę pod Klinem. Suma podejść na całej trasie to 633 m, a zejść 190 m.

Waligóra – to warto zobaczyć

Każda trasa, którą wybierzecie, aby wejść na szczyt, oferuje Wam niezapomniane widoki i wrażenia. Nie brakuje na nich również dodatkowych atrakcji, których nie warto przegapić:

  • Rozpoczynając trekking na Waligórę w Wałbrzychu, warto w nim zwiedzić Rynek, Pałac Czettritzów, Zamek Książ wraz z Palmiarnią, a także Muzeum Porcelany. To must see tego miasta. Jeśli zostaniecie tu dłużej, polecamy również zapoznać się z wnętrzem Starej Kopalni, wybrać się na spacer po Parku Miejskim im. Jana III Sobieskiego oraz do ruin Zamku Stary Książ. Na uwagę zasługuje również Mauzoleum, ExploraPark i Pałac Tielscha.
  • W uzdrowiskowym mieście Jedlina-Zdrój spacerując, warto zobaczyć dworce „Jedlina Górna” z końca XIX wieku i „Jedlina Dolna” z początku wieku XX. Ponadto na uwagę zasługują zabytkowe XVIII, XIX i XX-wieczne domy. W Jedlince zaś stoi pałac z początku XVII w.
  • Unisław Śląski oferuje zwiedzanie ruin kościoła ewangelickiego z końca pierwszej połowy XVIII wieku oraz karczmy i stodoły z początku XIX w. Interesujące wnętrze ma zaś późnogotycki, XVI wieczny kościół filialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W jego wnętrzu znajduje się renesansowa chrzcielnica.
  • Jeśli wyruszycie ze wsi Rybnica Śląska, to obejrzyjcie tam drewniany kościół z końca XVI wieku. W jego wnętrzu koniecznie zwróćcie uwagę na również drewniany, zabytkowy ołtarz. Ponadto udajcie się pod XVII wieczną dzwonnicę z równie starymi dzwonami.
  • Przełęcz Trzech Dolin u podnóża Waligóry to zlewnia trzech potoków oraz zejście się trzech grzbietów Gór Suchych. Znajduje się tu również węzeł szlaków turystycznych, a także trasy narciarskie zjazdowe i biegowe. W okolicy, w 1933 roku, wybudowane zostało Schronisko PTTK Andrzejówka oferujące strudzonym wędrowcom wikt i nocleg. Jest to drewniany budynek, którym opiekuje się wyrzeźbiony wewnątrz leśny skrzat.
Booking.com