Wysoka – trekking na najwyższy szczyt w Pieninach

Jak sama nazwa wskazuje, Wysoka jest naprawdę wysoka. Zdawano sobie już z tego sprawę w I połowie XVIII wieku. Szczyr został wpisany na listę KGP, jako dumny reprezentant Pienin.

Wysoka – to musisz wiedzieć

Wysoka liczy 1050 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt w Pieninach, dlatego też znalazł swoje miejsce na liście Korony Gór Polski. Usytuowany jest na granicy polsko-słowackiej. Z wierzchołka rozciąga się widok na Pieniny, Tatry, Pasmo Radziejowej, Babią Górę. Pieczątkę do książeczki KGP znajdziecie na szczycie.

Wysoka – tak wejdziesz na szczyt

Poniżej prezentujemy kilka możliwości wejścia na szczyt, opracowanych na podstawie mapa-turystyczna.pl:

Radziejowa-Wysoka

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, tym samym, tak jak Wysoka, należy do KGP. Jeśli chcesz zatem zdobyć dwa szczyty jednego dnia, to powinny to być właśnie one. Znajdują się w odległości od siebie 13,5 km. Pomiędzy nimi jest 514 m sumy podejść i 718 m sumy zejść. Trasę pokonacie w niewiele ponad 4 godziny. Z Radziejowej czerwonym szlakiem kierujcie się na Wielki Rogacz (1142 m n.p.m.), z niego zaś schodźcie niebieskim szlakiem, który biegnie wprost na Wysoką. Po drodze będziecie mijać Obidzę, Uroczysko Zaskalskie, Polanę pod Wysoką i Pod Wysoką.

Jaworki-Wysoka

Trasa z Jaworek na Wysoką ma 4 km długości, 501 m sumy podejść oraz 22 m sumy zejść. Można ją pokonać w niecałe 2 godziny. Z Jaworek na Polanę pod Wysoką prowadzi szlak zielony, tam należy go zmienić na niebieski, który wiedzie wprost na szczyt Wysokiej. Punkty charakterystyczne po drodze to Wąwóz Homole (694 m n.p.m.), baza namiotowa „Pod Wysoką” (726 m n.p.m.), Polana pod Wysoką (947 m n.p.m.), Pod Wysoką (964 m n.p.m.).

Schronisko pod Durbaszką-Wysoka

Dystans, jaki trzeba pokonać, wyruszając ze Schroniska pod Durbaszką, to niespełna 3 km. Występuje na nim suma podejść licząca 243 m oraz suma zejść 40 m. Ze schroniska do Pod Durbaszką (879 m n.p.m.) wiedzie nieoznaczona ścieżka, stamtąd na szczyt dojdziecie niebieskim szlakiem turystycznym. Po drodze będziecie mijać Durbaszkę (934 m n.p.m.) oraz Pod Wysoką. Czas przejścia tej trasy szacuje się na 1:10 h.

Szlachtowa-Wysoka

Ze Szlachtowej na Wysoką jest 7 km drogi, 570 m sumy podejść i 52 m sumy zejść. Trasę tą pokonuje się średnio w 2:45 h. Ze Szlachowej wyruszacie żółtym szlakiem turystycznym, który zmieniacie na niebieski, albo już Pod Huściawą (748 m n.p.m.), albo dopiero na Skrzyżowaniu pod Wysokim Wierchem (823 m n.p.m.). Niebieski szlak turystyczny prowadzi na sam szczyt Wysokiej.

Wielki Lipnik-Wysoka

Wielki Lipnik jest słowacką wsią z początku XIV wieku. Mieszkają tu głównie Łemkowie. Jeśli zdecydujecie się rozpocząć wędrówkę z tego miejsca, wówczas czeka Was do pokonania dystans o długości 7,2 km, 626 m sumy podejść oraz 156 m sumy zejść. Na przejście tej trasy musicie przeznaczyć około 3 godzin. Ze wsi do Przełęczy pod Tokarnią prowadzi czerwony szlak turystyczny. Tam należy go zmienić na kolor żółty, który wiedzie aż do Skrzyżowania pod Wysokim Wierchem. Ostatni odcinek to szlak niebieski wiodący na szczyt Wysokiej.

Bacówka na Obidzy-Wysoka

Z Bacówki na Obidzy do Przełęczy Gromadzkiej prowadzi szlak czerwony. Z Przełęczy zaś na Wysoką można dostać się dwoma trasami. Pierwsza jest krótsza. Jej dystans wynosi 9,7 km, suma podejść to 468 m, a zejść 331 m. Średnio można go pokonać w około 3:15 h. Z Przełęczy Gromadzkiej na Obidzę (929 m n.p.m.) prowadzą dwa szlaki turystyczne: zielony i czerwony. Potem na szczyt już cały czas należy iść szlakiem niebieskim. Punkty charakterystyczne to Przełęcz Rozdziela (862 m n.p.m.), Uroczysko Zaskalskie (943 m n.p.m.), Polana pod Wysoką, Pod Wysoką. Z Uroczyska na Wysoką prowadzi również nieoznakowana droga. Wówczas trasa skróci się Wam o 600 m.

Druga opcja wejścia na szczyt Wysokiej z Przełęczy Gromadzkiej jest dużo dłuższa, ale dość ciekawa krajobrazowo. Prowadzi bowiem przez Popradzki Park Krajobrazowy. Punkty charakterystyczne to Eliaszówka (1021 m n.p.m.), do której z Przełęczy dojdziecie szlakiem zielonym, tam należy go zmienić na niebieski szlak świętego Jakuba, wiodący do Litmanowej (663 m n.p.m.) na Słowacji. Stamtąd do Przełęczy Rozdziela-odejście szlaku żółtego prowadzi właśnie szlak żółty. W tym miejscu zmieńcie go na niebieski biegnący na szczyt Wysokiej. Dystans na tej trasie to 15,6 km, suma podejść to 714 m, a zejść 569 m. Przejdziecie go w 5:10 h.

Piwniczna-Zdrój-Wysoka

Z Piwnicznej-Zdrój, w Beskidzie Sądeckim, na Wysoką również można dojść na dwa sposoby. Pierwszy prowadzi przez Obidzę. Ta Trasa liczy 18,9 km długości, 1045 m sumy podejść oraz 401 m sumy zejść. Do Obidzy należy kierować się czerwonym szlakiem turystycznym, a następnie zmienić go na niebieski.

Druga opcja jest dłuższa. Do skrzyżowania Piwniczna-Zdrój idźcie szlakiem czerwonym. Następnie zmieńcie go na szlak niebieski św. Jakuba i podążajcie do Litmanowej, potem żółtym szlakiem do Przełęczy Rozdziela odejście szlaku żółtego i potem niebieskim na szczyt Wysokiej. Ta trasa liczy niespełna 21 km i można ją przejść w ok. 7,5 godziny.

Szczawnica-Wysoka

Ze Szczawnicy na Wysoką jest 9,5 km, 772 m sumy podejść oraz 193 m sumy zejść. Dystans ten pokonacie w niecałe 4 godziny. Do Szafranówki (711 m n.p.m.) podążajcie żółtym szlakiem turystycznym. Tam zmieńcie go na niebieski prowadzący na Wysoką. Po drodze będziecie mijać Pod Huściawą oraz skrzyżowanie pod Wysokim Wierchem.

Leśnica-Wysoka

Z miasta na Wysoką dojdziecie w około 4 godziny. Dystans, który będziecie musieli pokonać to niewiele ponad 10 km. Przy tym musicie się liczyć z 716 m sumy podejść i 164 m sumy zejść. Z Leśnicy do skrzyżowania szlaków prowadzi szlak niebieski. Następnie należy iść szlakiem żółtym do Szafranówki i stamtąd znowu szlakiem niebieskim, aż na szczyt.

Schronisko PTTK Orlica-Wysoka

Ze schroniska na Wysoką jest 9 km, 729 m sumy podejść i 144 m sumy zejść. Czas przejścia szacuje się na ok. 3,5 godziny. Idźcie cały czas szlakiem niebieskim, przez Szafranówkę, Pod Huściawą, skrzyżowanie pod Wysokim Wierchem, Polanę pod Wysoką.

Wysoka – to warto zobaczyć

Sam szczyt Wysokiej znajduje się na terenie Rezerwatu Wysokie Skałki, którego obszar zajmuje niecałe 11 ha. Znajduje się tu otoczony ochroną, górnoreglowy las świerkowy. Ponadto warto zwrócić uwagę również na inną występująca tu florę, np. na powojnika alpejskiego, czy modrzyka górskiego. Można tu też spotkać m.in. orlika krzykliwego.

Jaworki

Rozpoczynając trekking w Jaworkach, warto najpierw zobaczyć Rynek oraz drewniany kościół. Dawniej była tu cerkiew grecko-katolicka. Rynek może Was wprawdzie trochę rozczarować, jeśli liczycie na zwiedzanie zabytków i kawę w kawiarni. To mały plac brukowy z kilkoma starymi ławkami i białym murem. Mimo to mieszkańcy wsi bardzo to miejsce doceniają i organizują tu wydarzenia kulturalne. Na stoku Bukowinek w Jaworkach znajduje się zaś punkt widokowy, z którego można podziwiać okolicę.

Rezerwat Biała Woda

W pobliżu Jaworek znajduje się Rezerwat Biała Woda, który idealnie nadaje się zarówno na wycieczki piesze, jak i rowerowe. Szlak prowadzi przez skalny wąwóz. Oprócz ciekawych form skalnych, górskiego potoku i wodospadów, które tworzy, na obszarze tym można również obejrzeć pozostałości po łemkowskich budynkach.

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole choć krótki, gdyż ma tylko 800 m długości, to zachwyca swym urokiem. Spacer po nim z pewnością zapamiętacie na długo. Ogromne wrażenie robią na turystach zarówno potok Kamionka, jak i tutejsze skały, które osiągają wysokość nawet 120 m. Warto też zobaczyć Kamienne Księgi, na których wypisane ponoć mają być dzieje ludzkości. Lokalne podania i klechdy zawierają też informacje o ukrytym w Wąwozie Homole skarbie.

Piwniczna-Zdrój

Piwniczna-Zdrój to miejsce wyjścia na Wysoką dla wszystkich miłośników narciarstwa, trekkingu, kolarstwa i wspinaczki. Są tu ośrodki narciarskie, liczne piesze i rowerowe szlaki turystyczne oraz ściana wspinaczkowa. Ponadto w tutejszym Parku Zdrojowym znajduje się pijalnia wód mineralnych, które mają właściwości prozdrowotne dla układu pokarmowego. Jeśli zaś chodzi o zwiedzanie miasta, to z pewnością warto zwrócić uwagę na Rynek i zabytkową studnię.

Obidza

Obidza jest dość ciekawą wioską, którą z pewnością warto odwiedzić. Choćby po to, aby zobaczyć wodospad Wielki, położony w paśmie Radziejowej. Oprócz niego zwróćcie uwagę na XIX-wieczną kapliczkę i stare domostwa.

Szczawnica

Szczawnica jest uzdrowiskiem, szczególnie polecanym osobom z chorobami układu oddechowego i otyłością. Jeśli lubicie zwiedzanie zabytków, to z pewnością będziecie mieli co tu robić. Są tu liczne zabytkowe wille, altany, dwie kaplice, cmentarz, pensjonaty. Ponadto przez miasto przebiega kilka szlaków turystycznych, w tym GSB. Sporą atrakcją jest również całoroczna kolej na Palenicę oraz spływ nad Dunajcem.

Booking.com