13-letni Andrea Locatelli prowadzi „Il bombarolo” 8c+!

Andrea Locatelli na drodze Il Bombarlo 8c+; fot. Davide Locatelli

Piękny prezent pod choinkę sprawił sobie 13-letni Włoch Andrea Locatelli. W jednym z nowych rejonów (na razie nie ujawniono jeszcze jego nazwy ani lokalizacji ze względu na to, że jest on położony na prywatnym terenie) poprowadził drogę Il bombarolo, którą wycenił na 8c+! Jeśli wycena tego przejścia zostanie potwierdzona, to będzie to jedna z najtrudniejszych dróg na świecie pokonanych przez osobę w tak młodym wieku.

Andrea Locatelli wspina się w zasadzie odkąd nauczył się chodzić. Najpierw próbował swoich sił na drzewach nieopodal rodzinnego domu (pod czujnym okiem swojego taty Davide), ale szybko trafił w skały. Świetna zabawa, jaką sprawiało mu wspinanie przerodziła się w hobby, którego naturalną konsekwencją stały się starty w zawodach juniorskich. Na tym poletku bardzo szybko przyszły sukcesy – został mistrzem Włoch do lat 10 w prowadzeniu oraz triumfował w boulderingu do lat 12. Całkiem niedawno wygrał również krajowy czempionat w prowadzeniu w swojej kategorii wiekowej (do lat 14).

Andrea Locatelli; fot. arch. 8a.nu

Andrea Locatelli; fot. arch. 8a.nu

Jeśli zaś spojrzeć na jego dotychczasową karierę w skałach, to prezentuje się ona iście imponująco – w wieku 9 lat poprowadził swoją pierwsze 8a, by w ciągu zaledwie dwóch lat wskoczyć na poziom 8c z liną i 8A w boulderingu. Ostatnie miesiące przyniosły powtórzenia kilku dróg wycenianych na 8c, a gdy temperatury spadły, spróbował swoich sił na drodze obitej przez Maurizio Tascę – Il bombarolo, z którą po raz pierwszy zmierzył się półtorej roku temu.

Wówczas jednak, po kilku dniach intensywnych prób, wspinanie z zabawy przerodziło się w stresujące wyzwanie, więc tata Andrei przytomnie uznał, że jego syn potrzebuje odpoczynku od drogi. Wspólnie odwiedzili więc inne rejony, w których Andrea wspinał się po nieco łatwiejszych drogach, ale wciąż błyszczał formą, pokonując m.in. Se nulla conta niente importa 8b w Vallone flashem i zaliczając OS na Super Tremenderos 8a+ w Gandino.

W końcu, w wigilię Bożego Narodzenia, Andrea zmierzył się ponownie z Il Bombarolo. O tym, że to dobry czas by wrócić na ten niedokończony projekt, może świadczyć poprowadzenie przez niego drogi Shower inverter 8c/+ w Malegno, z którą uporał się w ciągu zaledwie 5 prób, rozłożonych na dwa dni. Być może to właśnie ten sukces skłonił Davide do tego, by namówić swojego syna na powrót na Il Bombarolo, a może nie trzeba było go specjalnie namawiać? 😉 Możemy jedynie spekulować jak to wyglądało, ale fakty są takie, że 24 grudnia Andrea Locatelli jako pierwszy poprowadził tę drogę, stawiając przy niej wycenę 8c+.

Charakter drogi ewidentnie spasował młodemu Włochowi – po początkowym fragmencie po tufach następuje wytrzymałościowy, lekko przewieszony pasaż bez dobrych miejsc restowych, usiany małymi krawądkami, które dla małych, dziecięcych palców z pewnością są dużo bardziej przystępne niż dla dorosłego wspinacza. Z kolei cruxem drogi jest pociagnięcie z dziurki na jeden palec, w którym mieści się zaledwie pierwszy paliczek… 😉 Wyżej wymienione czynniki sprawiły, że Locatelli zdecydował się właśnie na taką a nie inną wycenę.

Na jej weryfikację trzeba będzie jednak zaczekać – obecnie trwają wysiłki by rejon został dopuszczony do ruchu wspinaczkowego przez jego właścicieli. Trzymamy więc kciuki za powodzenie negocjacji, bo chętnie poznalibyśmy jego nazwę, a Andrea mógłby przekonać się czy jego pierwsza (i coś nam się wydaje że nie ostatnia) 8c+ utrzyma swoją wycenę.

Andrea Locatelli szczęśliwy po poprowadzeniu Il Bombarolo 8c+; fot. Davide Locatelli

Andrea Locatelli szczęśliwy po poprowadzeniu Il Bombarolo 8c+; fot. Davide Locatelli

Tak czy siak – gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne wieści o przejściach młodego Włocha, który – kto wie – być może wyrośnie kiedyś na następcę Stefano Ghisolfiego!

Źródło: planetmountain.com / 8a.nu

Booking.com