Wczoraj, 9 lutego 2023 roku, minęła 14 rocznica pierwszego, zimowego wejścia na szczyt Makalu. Dokonali tego Simone Moro oraz Denis Urubko.
9 lutego 2009 roku Simone Moro i Denis Urubko dokonali pierwszego w historii zimowego wejścia na szczyt Makalu. Zajęło im to trzy dni od wyjścia z bazy. Wspinali się tak zwaną normalną drogą, czyli po ścianach zachodniej i północno-zachodniej. To nie był łatwy cel. Tym bardziej że pogoda w górach bywa kapryśna. W czasie ataku na szczyt mróz był dotkliwy, w dodatku wiał silny wiatr. Podczas wcześniejszej aklimatyzacji, kiedy wspinacze wychodzili z bazy, również nie mieli łatwo, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne. Mimo to się nie poddawali. Decyzja o ataku na szczyt była ryzykowna, Moro i Urubko mieli bowiem za sobą niewielką aklimatyzację. Jednak pogoda w każdej chwili mogła się pogorszyć, a to oznaczałoby niepowodzenie wyprawy. Jak relacjonował Simone Moro, ostatnie trzy godziny na szczyt były zmaganiem się z huraganem. Mimo to obu wspinaczom udało się stanąć na szczycie Makalu 9 lutego 2009 roku o godzinie 14.00.
Makalu to jeden z 14 ośmiotysięczników świata. Nosi zaszczytny tytuł piątej góry świata, pod względem wysokości. Usytuowany jest w Himalajach, między Chinami i Nepalem. Po raz pierwszy w historii dwukrotnie podjęto się jego zdobycia w 1954 roku. Jednak dopiero rok później udało się to francuskim wspinaczom. Pierwszym Polakiem, który wszedł na wierzchołek Makalu, był Jerzy Kukuczka. Dokonał tego 15 października 1981 roku. Wspiął się sam, stylem alpejskim, bez wspomagania się tlenem.
Denis Urubko jest zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum, a także byłym żołnierzem armii Kazachstanu. Prawdopodobnie właśnie to determinuje jego upór i konsekwentne dążenie do wyznaczonych sobie celów i szczytów. W 2015 roku stał się pełnoprawnym obywatelem Polski. Himalaista ma na swoim koncie wiele osiągnięć wspinaczkowych. Wielokrotnie zdobywał też tytuł mistrza WNP w kategoriach wysokościowych i zimowych wejść. Najczęściej sięgał po szczyty solo, bez użycia tlenu. Brał udział w wyprawie ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie zginął Tomasz Mackiewicz. Jest instruktorem wspinaczki, autorem wielu publikacji oraz działaczem społecznym.
Simone Moro jest alpinistą, pilotem helikoptera, autorem książek dotyczących prowadzenia korporacji. Był również przewodnikiem górskim. Trenował też pływaków oraz Narodową Włoską Kadrę Wspinaczki Sportowej. Specjalizuje się w akcjach ratowniczych w Himalajach. Cztery razy stanął na Mont Everest, zdobył 8 z 14 ośmiotysięczników, z czego 4 w pełnym zimowym sezonie. Były to Shisha Pangma, Makalu, Gasherbrum II oraz Nanga Parbat. Nagrodzony przez UNESCO za przerwanie własnej wspinaczki, aby ratować życie brytyjskiego alpinisty.