prorock

GOPR podzieliło się doświadczeniem i zdjęciami z międzynarodowej akcji w jaskini Morca

Polscy GOPR-owcy, którzy wyjechali ratować 40-letniego, amerykańskiego speleologa z jaskini Morca przysłali komentarz i zdjęcia z akcji. Obejrzyjcie je z nami.

Dziś w nocy zakończyła się sukcesem międzynarodowa akcja ratunkowa amerykańskiego speleologa. Brało w niej udział łącznie około 400 ratowników z różnych krajów Europy. Nie zabrakło też Polaków – ratowników GOPR i członków Stowarzyszenia Ratownictwa Jaskiniowego. 40-letni mężczyzna będąc na poziomie poniżej 1000 m pod powierzchnią ziemi zachorował i nie mógł samodzielnie wyjść na zewnątrz.

O godzinie 00:40 po 58,5 godzin wytężonej pracy przy transporcie noszy z poszkodowanym udało się wyprowadzić go na powierzchnię z głębokości 1040 m. W akcji w jaskini uczestniczyło blisko 200 ratowników jaskiniowych z 7 krajów, a tyle samo osób wspomagało ich działania na powierzchni w pobliżu jaskini. Poszkodowany amerykański speleolog został przekazany tureckiemu zespołowi medycznemu i zabrany do szpitala. Mamy nadzieję, że szybko powróci do zdrowia. W akcji wzięło udział 6 ratowników GOPR Z GOPR Beskidy, Grupa Jurajska GOPR, Grupa Krynicka GOPR oraz Grupa Sudecka GOPR, wśród nich również członkowie Stowarzyszenie Grupa Ratownictwa Jaskiniowego. Wszyscy nasi ratownicy są już bezpiecznie na powierzchni” – poinformowało dziś GOPR. Wieczorem zaś opublikowano zdjęcia z akcji wraz z komentarzem:

Otrzymaliśmy kilka zdjęć od naszych ratowników, którzy brali udział w międzynarodowej akcji jaskiniowej w Turcji, gdzie uratowany został amerykański speleolog. Dzięki wysiłkowi ratowników z siedmiu różnych krajów został on ewakuowany w bardzo trudnych warunkach z głębokości około 1000 metrów. Dzisiejszym celem naszych ratowników jest Antalya, która położona jest około 4 godziny jazdy samochodem od bazy, a jutro czeka ich lot do Polski”.

Ponadto Stowarzyszenie Ratownictwa Jaskiniowego udostępniło film:

https://www.youtube.com/watch?v=jl4kJdRiFcI

Zdjęcia opublikowane przez GOPR na SM.

Booking.com