Pierwsza pomoc w górach. Odmrożenia

 

Odmrożenia wraz z hipotermią to najczęstsze dolegliwości, które mogą spotkać nas podczas zimowych wspinaczek i trekkingów w górach. Można im zapobiegać, a gdy wystąpią, warto wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy. W ten sposób unikniemy poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet amputacji palców lub kończyn.

Czym są odmrożenia i jak się objawiają?

Odmrożenie jest to uszkodzenie skóry, tkanek oraz narządów w wyniku długotrwałego działania niskiej temperatury. W tym czasie dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych i w konsekwencji zamknięcia ich światła. Krew nie może swobodnie przez nie przepływać, przez co w ostateczności powstaje martwica. Istotne jest, iż w górach, przy wilgotnej i wietrznej pogodzie do odmrożeń może doprowadzić nawet temperatura 0 stopni Celsjusza i powyżej.

Istnieją 4 stopnie odmrożeń:

  • Stopień pierwszy objawia się bólem oraz lekkim obrzękiem skóry.
  • Drugi stopień to występowanie surowiczych pęcherzy.
  • Trzeci stopień charakteryzują uszkodzenie skóry oraz tkanek, zasinienie oraz brak bólu.
  • Czwarty stopień to objawy takie jak martwica części ciała, na przykład palców.

Zapobieganie odmrożeniom w górach

Aby nie dopuścić do odmrożeń w górach, należy przestrzegać rozsądnego planowania wspinaczek i trekkingów. Po pierwsze należy obowiązkowo zapoznać się z pogodą i to do niej dostosować długość trasy, jej przebieg, a także rodzaj zabieranej odzieży, ilości ogrzewaczy oraz stosowną ilość ciepłych napojów i wysokokalorycznych przekąsek. Nie należy zapominać o ciepłej czapce (najwięcej ciepła ucieka z organizmu przez głowę), dodatkowej parze wełnianych skarpet, rękawiczkach oraz kominie, który przykryje również cześć twarzy. W przypadku części ciała nieosłoniętych należy pokryć je grubą warstwą kremu natłuszczającego (w składzie nie może być wody), np. wazeliną.

Pierwsza pomoc w przypadku odmrożeń

Jeżeli dojdzie do objawów odmrożeń w górach, ratownicy medyczni zalecają kontakt z ratownikami GOPR. Tłumaczą, aby nie wahać się w tym momencie. Szczególnie w przypadkach wystąpienia trzeciego i czwartego stopnia odmrożeń lub gdy wędrowiec będzie akurat przebywał w górach wysokich.

Pierwsza pomoc w przypadku odmrożeń powinna polegać na przywróceniu prawidłowego krążenia w kończynach. W tym momencie należy jak najwięcej nimi poruszać. Jeśli nie ma możliwości przeniesienia chorego w cieplejsze miejsce, warto go ogrzać za pomocą:

  • dodatkowej pary skarpet, rękawic, swetra,
  • przykrywając folią NRC,
  • podając do picia ciepły napój,
  • stosując ogrzewacze do butów i rękawic.

Należy również zdjąć mokrą odzież oraz wszelkiego rodzaju biżuterię, gdyż jeśli dojdzie do obrzęku, może ona uszkodzić np. palce. Warto pamiętać, że temperatura napojów oraz ogrzewaczy nie powinna przekraczać temperatury 40 stopni. Nie należy również robić gorących ani zimnych okładów na miejsca odmrożone. Centrum ratownictwa przestrzega także, aby nie przekłuwać powstałych pęcherzy i nie pić alkoholu.

Źródło:

https://projektaed.pl/

https://www.centrumratownictwa.com/

https://zpe.gov.pl/

 

Booking.com