prorock

Ratownicy GOPR byli pierwszymi w Polsce, którzy uratowali ludzkie życie za pomocą AED

https://pixabay.com/pl/photos/p%C3%B3%C5%82automatyczny-aed-defibrylator-1322250/

O takich rzeczach rzadko się mówi. Choć to pozytywna informacja, to najczęściej właśnie takie giną gdzieś w gąszczu górskich tragedii. Dlatego przypominany o tym, ze to ratownicy GOPR byli pierwszymi, którzy uratowali ludzkie życie za pomocą AED.

W niedzielę, 22 października, GOPR obchodził 17. rocznicę pierwszego uratowanego ludzkiego życia za pomocą AED. Sprzęt posiadali wówczas od Jurka Owsiaka i jego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do reanimacji doszło na zielonym szlaku prowadzącym na Połoninę Caryńską z Przełęczy Wyżniańskiej. Pomocy 50-letniemu mężczyźnie, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia, udzielali:

  • Jerzy Godawski,
  • Arkadiusz Kawalec,
  • Michał Klażyński.

Zespół ratowników […] użył podczas tej akcji ratunkowej defibrylatora AED i jest to pierwszy w Polsce udokumentowany przypadek uratowania życia za pomocą AED. Na pamiątkę tego wydarzenia w dyżurce na ścianie w Ustrzykach Górnych wisi taka oto tablica, która zawiera ilustrację przebiegu fragmentu skutecznej akcji reanimacyjnej w postaci zapisu EKG” – wspominają tę akcję ratownicy GOPR Bieszczady.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne udane akcje ratunkowe.

Booking.com