Zakopane. W Katowni Podhala otwarto Muzeum Palace

https://pixabay.com/pl/photos/pierwszy-sierpnia-1944-3570299/

W Katowni Podhala otwarto Muzeum Palace. To już 12. filia Muzeum Tatrzańskiego. Jest uhonorowaniem pamięci mieszkańców Podtatrza w czasie okupacji niemieckiej.

Nowe Muzeum Palace – 12. filia Muzeum Tatrzańskiego

8 marca w Zakopanem nie tylko obchodzono Dzień Kobiet, ale również wielkie otwarcie Muzeum Palace. To wielkie wydarzenie, które po 85 latach od wybuchu II wojny światowej będzie upamiętniać mieszkańców Podtatrza w czasach okupacji niemieckiej.

To już 12. filia Muzeum Tatrzańskiego. Znajduje się w budynku dawnej Katowni Podhala, a następnie sanatorium, żłobka i liceum. „Muzeum Palace będzie spełniać trzy zasadnicze funkcje: miejsca pamięci, ekspozycji muzealnej oraz centrum badań i dyskusji nad historią XX w. – w szczególności nad okresem II wojny światowej w południowej Małopolsce” – opowiadają pracownicy Muzeum Tatrzańskiego.

Pamięć o ludziach, którzy ginęli

Przywracamy pamięć o ludziach, którzy ginęli w Katowni Podhala lub byli wysyłani stąd do niemieckich obozów koncentracyjnych. Przywracamy temu miejscu pamięć. Bohaterami tej uroczystości są wszyscy Ci, którzy cierpieli w celach więziennych i pokojach przesłuchań. Dziś otwieramy budynek i pokazujemy go, jako symbol cierpienia nie tylko Podtatrza, ale również symbol ofiar II wojny światowej, ofiar totalitaryzmów, ofiar okupacji” – mówił podczas wczorajszego otwarcia placówki Dyrektor MT.

Ceremonia otwarcia filii była bardzo uroczysta. Nie brakowało na niej pocztów sztandarowych oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Zaproszono też m.in. 92-letniego mieszkańca Zakopanego, który przeżył tu okupację. „Kto się znalazł w tym budynku, to już z niego nie wychodził. […] Niemcy byli szczególnie na nas wściekli, bo przez Zakopane wiódł szlak kurierów tatrzańskich i nie mogli sobie dać z nimi rady” – przemawiał.

Pamięć jest ważna. Fundamenty są ważne. Gdyby nie to, już by nas dawno nie było. Gdyby nie ta pamięć, a nawet upartość tych, którzy w tym budynku cierpieli i nie chcieli zatrzeć pamięci, nie byłoby tego Muzeum. Tego nie da się zapomnieć” – mówił podczas swego wystąpienia Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Uroczystość otwarcia

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w kościele św. Krzyża w Zakopanem. Następnie zaproszeni goście przemaszerowali pod budynek Muzeum Palace, które znajduje się na ulicy Tytusa Chałubińskiego 7, i gdzie nastąpiło uroczyste jego otwarcie. Swoje przemówienia wygłosili m.in. Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Burmistrz Miasta, wspomniany już 92-letni Józef Pitoń, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, córka dra Wincentego Galicy, który był torturowany w tym budynku – Lucyna Galica-Jurecka. Po wystąpieniach można było zwiedzić budynek. Wieczorem zaś wygłoszony został wyład inauguracyjny oraz odbył się koncert pieśni patriotycznych.

Muzeum Palace dla turystów zostanie udostępnione tuż przed świętami Wielkanocnymi, czyli 27 marca.

Źródło: PAP, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Palace

Booking.com