Pół wieku. To czas, w którym swoją działalność prowadził Bieszczadzki Park Narodowy. W tym roku kończy bowiem 50 lat. Z tej okazji na rynku księgarskim pojawiła się nowa, jubileuszowa publikacja. Traktuje ona o osobliwości przyrodniczej i kulturowej tego miejsca.
Bieszczadzki Park Narodowy powstał w 1973 roku. Choć o jego utworzenie starano się już prawie ćwierć wieku wcześniej, w latach 50. Pierwsze założenia objęcia ochroną tego pasma górskiego miały zupełnie inny charakter, jak to ma dzisiaj. Plany były różne. Pierwotne założenia były takie aby ochroną objąć Tarnicę, Krzemień oraz Halicz, wraz z lasami wokół nich. Łącznie miał być to obszar 9000 ha.
Kolejna propozycja to tereny o prawie połowę mniejsze, stanowiące dwa rezerwaty. W końcu uznano, że najbardziej korzystny dla tego pasma górskiego jest trzeci projekt, z 1961 roku. Był to projekt Bodnara. Obejmował on Tarnicę i obszar w dolinie górnego Sanu. Jednak, mimo to utworzony 4 sierpnia 1973 roku Bieszczadzki Park Narodowy ostatecznie zajmował teren wyższych partii Tarnicy, Halicza, a także „szczytowe partie odosobnionego pasma Połoniny Caryńskiej”. Powierzchnia parku wynosiła ponad 5,5 tysiąca ha. Okazało się jednak że obszar ten był zbyt mały, aby móc spełnić wszystkie założenia tego miejsca. Próbowano go powiększyć, ale bez oczekiwanego sukcesu. Park powiększono dopiero w 1991 roku, a kolejne niewielkie części Bieszczad włączono w 1996 r. i 1999 r.
Obecnie powierzchnia BdPN wynosi 29201,06 ha.
Z okazji 50-lecia Bieszczadzkiego Parku Narodowego jego Włodarze wydali nowa publikację przyrodniczą. Nosi ona tytuł „Bieszczadzki Park Narodowy. Osobliwości przyrodnicze i kulturowe”.
„Z przyjemnością oddajemy do rąk czytelników publikację prezentującą jego najciekawsze zasoby przyrodniczo-krajobrazowe oraz kulturowe. Książka jest podsumowaniem wieloletniej pracy wielu autorów: naukowców oraz praktyków, którzy swoje życie związali z naszymi pięknymi górami”- zachęca do zapoznania się z książką Dyrekcja Parku.
Niniejsza publikacja przedstawia dorobek i osiągnięcia tego miejsca, które wielokrotnie było odznaczane prestiżowymi wyróżnieniami. Był to między innymi Europejski Dyplom Obszarów Chronionych. Co ważne, to jedyne miejsce w Polsce, które otrzymało takie odznaczenie. Oprócz dziedzictwa Bieszczadzkiego Parku Narodowego, publikacja zawiera również informacje praktyczne dla każdego piechura, który wybiera się w te strony. Jednym z rozdziałów są bowiem atrakcje BdPN. A kto inny zna to miejsce najlepiej, jak nie jego Włodarze i badacze? Proponują oni miejsca znane i te niestandardowe. Z pewnością warto zapoznać się z tą publikacją.
Możecie ją zakupić w cenie 58 złotych w internetowym sklepie oraz stacjonarnych punktach sprzedaży BdPN. Książka liczy 112 stron, na których znajduje się nie tylko treść, ale również unikalne, kolorowe zdjęcia tego miejsca. Wykorzystano papier kredowy A4, zatem pozycja może stanowić również ekskluzywny prezent dla każdego miłośnika Bieszczad.
Niniejszy artykuł nie jest artykułem sponsorowanym, a redakcyjną rekomendacją.