65. rocznica utworzenia Karkonoskiego Parku Narodowego. Z tej okazji jego władze mają dla Was prezent

https://pixabay.com/pl/photos/karkonosze-g%C3%B3ry-wypoczynek-2394918/

W środę, 16 stycznia, Karkonoski Park Narodowy będzie obchodził swoją 65 rocznicę powstania. Z tej okazji władze Parku przygotowały dla wszystkich zwiedzających wyjątkowy prezent. Jest to możliwość bezpłatnego zwiedzania jego obszaru i walorów. My zaś przypomina Wam krótką historię KPN oraz przedstawiamy pięć miejsc, których nie można tu pominąć.

Słów kilka o Karkonoszach

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Przyciągają turystów pięknem krajobrazów, ciszą, spokojem oraz oceanicznym powietrzem. Tutejszy klimat jest zróżnicowany piętrowo. Występują tu 4 piętra klimatyczne:

  1. Umiarkowanie ciepłe, poniżej 600 m n.p.m. Średnia temperatura roku to 6 stopni Celsjusza.
  2. Umiarkowanie chłodne, pomiędzy 600 m n.p.m. a 960 m n.p.n.m. Średnia temperatura roku waha się od 4 do 6 stopni Celsjusza.
  3. Chłodne, na wysokości od 960 m n.p.m. do 1320 m n.p.m. Średnia temperatura roku wynosi między 4 a 2 stopnie Celsjusza.
  4. Bardzo chłodne, powyżej 1320 m n.p.m. Temperatura roczna wynosi poniżej 2 stopni Celsjusza.

Piętrowo “ułożona” jest na tym obszarze również szata roślinna. Występują tu także trzy odmienne środowiska wodne, systemy leśne i nieleśne. Nie można też zapominać o zamieszkującej Karkonosze faunie, m.in.

  • Sprowadzonych w ten region 100 lat temu muflonów,
  • orzesznicy, która znajduje się pod ścisłą ochroną,
  • najmniejszej europejskiej sowie, zwanej Sóweczką,
  • największym w Polsce motylu dziennyn, czyli Niepylaku Apollo,
  • zagrożonym wyginięciem w Europie cietrzewiu.

Na uwagę w Karkonoszach zasługuje również ich geomorfologia, która tworzy tak zwaną przyrodę nieożywioną. Dość dokładnie warto przyjrzeć się układom skalnym np. Śląskiego Grzbietu, Pielgrzymów, Końskim Łbom, czy choćby Trzem Świnkom.

Krótko o historii Karkonoskiego Parku Narodowego

Ochrona pewnych partii flory w Karkonoszach rozpoczęła się jeszcze przed II wojną światową. Wówczas objęto nią w 1923 roku Śnieżne Kotły i Czarny Kocioł Jagniątkowski. 10 lat później powstały pierwsze państwowe rezerwaty przyrody-Kocioł Łomniczki, Kotły Wielkiego i Małego Stawu, Śnieżne Kotły i Czarny Kocioł. Po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to ziemiami w Karkonoszach zaczęła administrować Polska, wytyczono nowe rezerwaty.16 stycznia 1959 roku Rozporządzeniem Rady Ministrów utworzono zaś Karkonoski Park Narodowy o powierzchni 5,5 tysiąca ha. 37 lat później, bo w 1996 roku powiększono teren o strefę otuliny KPN, która objęła zasięgiem nadleśnictwa Szklarska Poręba, Śnieżka i Kamienna Góra. Kolejne zwiększenie powierzchni parku i otuliny miało miejsce dopiero w 2016 roku na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9.11.2015 roku. Jak podaje KPN, ochroną objęto “fragmenty terenu między Jagniątkowem, a Górą Chojnik”. Warto też wspomnieć, że pierwszymi osobami, które poddały pomysł utworzenia na terenie Karkonoszy Parku Narodowego, byli Adam Wodziczka i Zygmunt Czubiński z Uniwersytetu Poznańskiego. Starania Stefana Macki, Stanisława Tołpy oraz Kazimierza Sembrat przyczyniły się zaś do podjęcia konkretnych działań w tym kierunku.

Co zobaczyć w Karkonoskim Parku Narodowym? Nasze TOP 5

Przejście całego Karkonoskiego Parku Narodowego w jeden dzień jest niemożliwe. Niektórzy miłośnicy gór wybierają się tu więc z namiotami zimową porą. Wówczas możliwe jest przebywanie na terenie parku również w nocy. Alternatywą bezpieczniejszą i zarazem też przyjemniejszą jest nocleg np. w jednym z karkonoskich schronisk i obiektów PTTK. Są to:

  • Schronisko PTTK Kochanówka,
  • Obiekt PTTK Strzecha Akademicka,
  • Schronisko PTTK Na Hali Szrenickiej,
  • Obiekt noclegowy PTTK Odrodzenie,
  • Schronisko PTTK Pod Łabskim Szczytem,
  • Obiekt PTTK Nad Łomniczką,
  • Schronisko PTTK Samotnia,
  • Schronisko Turystyczne PTTK Zamek Chojnik,
  • Obiekt PTTK Na Przełęczy Okraj.

Jeśli jednak nie planujecie noclegu tutaj, to z pewnością powinniście zobaczyć pięć wyjątkowych miejsc w Karkonoszach. Są to:

  • Śnieżka – to najwyższy szczyt zarówno w Karkonoszach, jak i całych Sudetach. Jej cechami charakterystycznymi są podbiegunowy klimat, huraganowe wiatry i alpejska roślinność. Na szczycie znajdują się tak zwane “Spodki”, w których znajduje się Obserwatorium i restauracja oraz Kaplica św. Wawrzyńca.
  • Torfowisko UPY – to miejsce, które swoim ukształtowaniem i roślinnością jest bardzo podobne do subarktycznej tundry, która, jak podają przyrodnicy KPN, sięgała tu podczas ostatniego zlodowacenia. Torfowisko znajduje się pod ścisłą ochroną Parku.
  • Pielgrzymy – to trzy najciekawsze formy skalne w Karkonoszach. Położone są na wysokości 1204 m n.p.m. Same zaś wznoszą się na 25 metrów. Warto zwrócić uwagę na ich kociołki wietrzeniowe.
  • Wodospad Kamieńczyka – czyli najwyższy wodospad w całych Sudetach. Jego trzy kaskady spływają z wysokości 27 metrów. Za środkową ścianą wody znajduje się “Złota Jama”, którą wykuli Walończycy.
  • Szrenica – szczyt unoszący się 1362 m n.p.m. zapewni Wam niezapomniane widoki na Karkonosze, Szklarską Porębę i Główny Szlak Sudecki. Na wierzchołku znajduje się prywatne schronisko, którego pierwsze podwaliny sięgają lat 20. ubiegłego wieku. Poniżej szczytu usytuowana jest zaś Karkonoska Stacja Meteorologiczna.

Wyjątkowy prezent dla turystów z okazji 65. rocznicy powstania KPN

W środę 16 stycznia 2024 roku, równo w 65. rocznicę utworzenia Karkonoskiego Parku Narodowego, jego władze wraz z pracownikami przygotowały dla turystów wyjątkowy prezent z tej okazji. W tym dniu nie będą pobierane opłaty za wstęp do Parku. Każdy więc, kto będzie chciał zobaczyć najpiękniejsze miejsca KPN, wspiąć się na Śnieżkę, czy przejść się jedną ze ścieżek edukacyjnych, będzie mógł zrobić to za FREE. Jak podali przyrodnicy: “Punkty kasowe będą zamknięte, jedynie opłaty za udostępnianie Wodospadu Kamieńczyka będą pobierane (to nie są opłaty za wstęp do Parku). Kasjerzy na punktach informacyjno-kasowych KPN (PIK KPN) zawieszą na koniec pracy 15 stycznia dodatkową informację. Sprzedaż biletów on-line na 16 stycznia została zablokowana”.

Źródło: Karkonoski Park Narodowy

Booking.com