prorock

85. rocznica uruchomienia kolei na Gubałówkę

Już za tydzień, 20 grudnia, kolej linowo-terenowa na Gubałówkę będzie miała swoją 85. rocznicę uruchomienia. Z tej okazji w najbliższą sobotę będzie można świętować to wielkie wydarzenie na szczycie góry.

Budowa kolei na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) trwała 168 dni. Jej uruchomienie nastąpiło 20 grudnia 1938 roku. Od początku swego istnienia stanowiła jedną z największych atrakcji Zakopanego. To dzięki niej na szczyt można wjechać raptem w kilka minut. Jednym kursem wagonika, zarówno w górę, jak i w dół, mogło jechać aż 80 osób. Było to istotne nie tylko pod kątem rozwijającej się turystyki, ale też dlatego, że szczyt był znany ze swych właściwości zdrowotnych. Wizyty na nim pozytywnie wpływały na leczenie chorób układu oddechowego, przede wszystkim płuc. Ponadto Gubałówka stała się ośrodkiem narciarskim w Tatrach. Pierwszy kurs jazdy na nartach zorganizowano już tu w 1907 roku, a w1927 roku odbyły się pierwsze, narciarskie zawody kobiece. „Inicjatorem budowy [kolei na Gubałówkę – przyp.red.] był inż. Aleksander Bobkowski, ówczesny prezes Polskiego Związku Narciarstwa i Popierania Turystyki oraz minister komunikacji. Pomysł spotkał się z entuzjazmem, zwłaszcza że w 1939 roku w Zakopanem planowano rozegrać zawody FIS rangi mistrzostwa świata. […] Faktycznie, kolej stała się środkiem transportu na górę dla zawodników, trenerów, sędziów, a także kibiców. Dzięki budowie transportu, Gubałówka zimą stała się miejscem sportów zimowych, z kolei latem kwitło tam życie kulturalne i rozrywkowe miasta” – podaje PKL.

Jako że 20 grudnia tego roku przypada w środę, urodzinowe obchody kolejki zaplanowano na sobotę, 16 grudnia. Rozpoczną się o godzinie 11.00, za zakończa o 17.00. W tym czasie wszyscy goście poznają historię kolei linowo-terenowej na Gubałówce, a także narciarstwa retro. Będą mogli podziwiać zakopiańską modę z lat 30. ubiegłego wieku, poznają gubałówkowe, sportowe tradycje oraz wezmą udział w integracyjnych zabawach.

Fot. PKL.

Booking.com