Turbacz – niegroźny Niedźwiedź Gorców

Turbacz to najwyższy szczyt Gorców. Niegdyś nazywany był Niedźwiedziem, od nazwy wsi, która znajduje się w pobliżu. Należy do Korony Gór Polski, zatem sprawdź, w jaki sposób go zdobyć i co zobaczyć na szlakach.

Turbacz- to musisz wiedzieć

Turbacz nazywany jest też Niedźwiedziem lub Gorczańskim Gazdą. Jest najwyższym szczytem Gorców, pasma górskiego zlokalizowanego w Beskidach Zachodnich. Należy do Korony Gór Polski, plasując się na 6 miejscu, licząc od najwyższego szczytu. Jego wysokość to 1310 m n.p.m. Z wierzchołka można podziwiać panoramę gór. Widać Tatry, Babią Górę, Beskid Wyspowy i Beskid Makowiecki. Ponadto punktem charakterystycznym jest obelisk ze współrzędnymi oraz wykuta w skale inskrypcja. Stanowiła ona inspirację zarówno dla Władysława Orkana, jak i Kazimierza Ignacego Sosnowskiego.

Nieco poniżej szczytu, na wysokości 1283 m n.p.m. znajduje się Schronisko PTTK na Turbaczu, oferujące 110 miejsc noclegowych. Warto zwrócić uwagę na ciekawą fasadę budynku (został on bowiem zbudowany z kamieni), jego arkadowe wejście oraz strzelisty dach. Przy schronisku znajduje się centralne skrzyżowanie szlaków górskich w Gorcach. Można nimi dojść do Niedźwiedzia, Rabki, Koninek, Nowego Targu, a także wspiąć się na Stare Wierchy, Gorc oraz Kudłoń. Na terenie Parku Gorczańskiego znajdują się liczne szlaki rowerowe, trekkingowe, konne oraz narciarskie. W schronisku rokrocznie organizowany jest Winter Camp.

Turbacz- propozycje wejścia na szczyt

Na szczyt Turbacza można wejść wieloma trasami. Poniżej przedstawiono pięć z nich. Polecają je Zdobywcy KGP oraz władze Parku Gorczańskiego.

Koninki

Jedną z najstarszych tras na Turbacz jest niebieski szlak z Huciska. Wiedzie przez Halę Turbacz. Został wyznaczony jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Do dziś jest najczęściej wybieraną trasą przez zdobywców Korony Gór Polski, mimo iż wymaga ona znacznego wysiłku. Długość szlaku z Koninek na Czoło Turbacza to 8 kilometrów. Czas wejścia wynosi między 2,5 a 4 godziny, w zależności od narzuconego tempa i kondycji. Powrót warto zaplanować szlakiem zielonym, a następnie na samym końcu żółtym. Łączna suma podejść na całej trasie wynosi 978 m.

Szlak pamiątek Orkanowskich

Inny, cieszący się uznaniem Zdobywców KGP szlak na Turbacz, prowadzi ze wsi Niedźwiedź. Nazywany jest on szlakiem pamiątek orkanowskich, gdyż po drodze występują miejsca mające bezpośredni związek z Władysławem Orkanem. Na przejście trasy należy zagospodarować około 5-6,5 godzin. W zależności od tego, jak długo będzie się zwiedzać miejsca dotyczące życia pisarza Młodej Polski.

Obidowa

Turbacz można również zdobyć, rozpoczynając wędrówkę z parkingu w Obidowej. Szlak prowadzi przez Schronisko PTTK Stare Wierchy i Obidowiec (1106 m n.p.m.). Jest on dość trudny, a od schroniska wiedzie czerwonym GSB. Trasa pomimo iż niełatwa to malownicza przyrodniczo. W drodze na szczyt Turbacza można podziwiać widok na m.in. Bukowinę Obidowską, Szczebel, Luboń Wielki. Na sam wierzchołek wiodą schody.

Nowy Targ

Zdobywcy Korony Gór Polski polecają również szlak z Oleksówki. Prowadzi on przez Bukowinę Waksmundzką i Schronisko PTTK na Turbaczu. Cała trasa z punktu wyjścia i z powrotem wynosi niewiele ponad 16 kilometrów, a suma podejść to 719 m. Początkowo do schroniska wędruje się szlakiem zielonym, od schroniska czerwonym GSB, a powrót szlakiem czerwonym przechodzącym w żółty.

Lubomierz

Żółtym szlakiem można również podążać na Turbacz z Przełęczy Przysłop. Trasę tą polecają nie tylko Zdobywcy KGP, ale również władze Parku Gorczańskiego. Droga na szczyt biegnie przez Jaworzynkę, Kudłoń, przełęcz Borek oraz Halę Turbacz. Szlak wyznaczony został w drugiej połowie lat 20. ubiegłego wieku. Pierwszą osobą, która zdobyła nim Turbacz, był ksiądz Walenty Gadowski. Według władz Gorczańskiego Parku na jego przejście należy zarezerwować około 5 godzin.

Turbacz i okolice- to warto zobaczyć

Bez względu na szlak, którym zdobywa się szczyt Turbacza, po drodze na wędrowców czekają miejsca ciekawe i tajemnicze. Nie sposób ich pominąć, a przy niektórych warto zatrzymać się na dłużej. W zależności od wybranej trasy należy zwrócić uwagę na:

  • Obelisk na Hali Turbacz postawiony na pamiątkę wizyty i mszy św. Jana Pawła II.
  • Pomnik Władysława Orkana zlokalizowany na Rynku w Niedźwiedziu.
  • Bogatą i rzadką florę. Na szlakach rosną m.in. jastrzębiec alpejski, pełnik europejski, storczyki, mieczyk dachówkowaty.
  • Panoramy m.in. Beskidu Wyspowego, Makowieckiego, Sądeckiego i Niskiego, a także Polanę Pudziska, czy choćby Tatry.
  • Pomnik katastrofy samolotu medycznego, która miała miejsce na początku lat 70. ubiegłego wieku. Wykonano go ze szczątków rozbitej maszyny.
  • Kaplicę Papieską oraz Pomnik Żołnierzy Wyklętych usytuowane na Polanie Wisielakówka. W sierpniu każdego roku odbywa się tu Święto Gór.
  • Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej znajdujące się przy Schronisku PTTK na Turbaczu.
Booking.com