Góry Dynarskie-powrót do dzikiej natury

Surowe, spokojne, tajemnicze i wymagające. To najczęstsze przymiotniki, jakimi posługują się miłośnicy wędrówek po Górach Dynarskich. Położone na półwyspie Bałkańskim zachwycają nie tylko widokami ze swoich szczytów, ale także bogactwem swego wnętrza.

To warto wiedzieć

Góry Dynarskie powstały w orogenezie alpejskiej. Całe pasmo przebiega przez państwa takie jak Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Słowenia, Czarnogóra, Albania, Kosowo i Serbia. Najwyższy szczyt nosi nazwę Maja e Jezerces. Ma on 2694 m n.p.m. wysokości i można się na niego wspiąć w górach Północnoalbańskich. Charakterystyczna roślinność dla Gór Dynarskich to alpejska. Można tu zauważyć rosnące m.in. dzwonki i szarotki alpejskie. Jeśli zaś chodzi o faunę, spotyka się tu wilki, jelenie, niedźwiedzie, węże, kozice.

Choć pasmo górskie nie należy do Alp, nazywane jest często Alpami Dynarskimi. Na ich terenie usytuowanych jest aż 17 parków narodowych. Należą one do Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, oraz Chorwacji. Ostatni kraj ma ich najwięcej w tym regionie. Ponadto zarówno chorwackie miasto Split, jak i stolica Bośni i Hercegowiny to dwa największe miasta zlokalizowane w Górach Dynarskich.

Na Góry Dynarskie składają się trzy główne pasma górskie

  1. Część północno-zachodnia, gdzie króluje wysoki na 1796 m n.p.m. Veliki Sneznik
  2. Część centralna wraz ze szczytem Plocno o wysokości 2228 m n.p.m.
  3. Cześć południowo-wschodnia i najwyższy jej szczyt Maja e Jezerces

oraz 6 mniejszych:

  1. Pasmo Vranicy, najwyższy jego szczyt Nadkrstac 2110 m n.p.m.
  2. Pasmo Kozara, najwyższy szczyt Lisina 978 m n.p.m.
  3. Pasmo Podrinje i Jablanik leżący na terenie Serbii 1275 m n.p.m.
  4. Pasmo Sumadija i najwyższy jego szczyt Rudnik 1132 m n.p.m.
  5. Pasmo Stari Vlach i Raska wraz z Ogoreljica w masywie Jahorina1913 m n.p.m.
  6. Pasmo Nadmorskie i Zubacki Kabao w paśmie Orjen w Czarnogórze 1895 m n.p.m.

Góry Dynarskie rozpoczynają się w Alpach Julijskich, ciągną przez wschodnie wybrzeże Morza Adriatyckiego i kończą w Dolinie rzeki Drin. Urlop w nich spędzają chętnie miłośnicy eksploratorzy jaskiń. Tych bowiem tu nie brakuje.

To warto zobaczyć

Góry Dynarskie to idealne miejsce na urlop dla osób, które lubią spokój i izolacje od współczesnego świata. Ze względu na swe położenie, na terenach aż siedmiu państw, można zauważyć w tym miejscu ogromne zróżnicowanie kulturowe. Turyści wybierając się w ten region, najczęściej wybierają jednak Chorwację i Czarnogórę.

O to miejsca, które warto w pierwszej kolejności zobaczyć w Górach Dynarskich:

  • Góry Dynarskie zawierają tysiące jaskiń i jezior podziemnych. Jedną z ciekawszych jest Jaskinia Baredine na terenie Chorwacji, a dokładnie w Istrii. Znajduje się w niej pięć grot, a na głębokości 60 m podziemne jezioro. Warto również zejść do jaskiń w Słowenii. W ich wodach można zauważyć pływającego odmieńca jaskiniowego. To jedyne miejsce na świecie, gdzie można go spotkać.
  • Wodospady w Parku Narodowym UNA, znajdującym się na terenie Gór Dynarskich należących do Bośni i Hercegowiny.
  • W Parku Narodowym KRKA należącym do Chorwacji, oprócz wodospadu Skradinski Buk, warto również zwrócić uwagę na znajdujący się na jeziorze Visovac klasztor franciszkanów oraz fragmenty dawnej elektrowni wodnej.
  • Turyści bardzo chętnie wspinają się na Bobotov Kuk, który znajduje się w paśmie Durmitor, należącym do Czarnogóry. Ma on 2523 m n.p.m. wysokości i jest on najwyższym szczytem tego masywu.
  • W paśmie Durmitor w Czarnogórze położony jest również kanion rzeki Tary. Miłośnicy gór nazywają go często europejskim Kolorado. Znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Polodowcowe doliny Gór Przeklętych. To pasmo górskie jest jednym z najbardziej dzikich i niedostępnych na świecie.
Booking.com