W ostatnich dniach warunki w górach nie sprzyjają turystyce aktywnej. Jeśli chcesz zatem bezpiecznie wrócić do domu, odpowiednio się przygotuj do trekkingu. Wspinaczkę zaś zaplanuj w innym terminie. Sprawdź, jakie ostrzeżenia wydano dla poszczególnych regionów.
W Tatrach panuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana, ale na niektórych stokach umiarkowanie. Istnieje małe ryzyko na samoistne wyzwolenie lawiny, może jednak ona wystąpić przy dużym obciążeniu dodatkowym. TOPR wydało ostrzeżenie:
„Prognozowane silny wiatr z kierunków S – W oraz opady śniegu do 15 cm pogorszą sytuację lawinową. Świeży opad zamaskuje wcześniej już powstałe depozyty nawianego śniegu. UWAGA!! Warunki śniegowe wymagające dużego doświadczenia i umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie!!!”
Tatrzański Park Narodowy natomiast ostrzega, że w wyższych partiach Tatr, warunki są trudne. Należy spodziewać się silnego i porywistego wiatru oraz zmrożonego i twardego śniegu. Wszystkie szlaki pokryte są śniegiem, a na niektórych pod świeżą warstwą zalega stara, zmrożona. W rejonie grani szlaki są nieprzetarte i niewidoczne. W Dolinie za Bramką leży przewalone drzewo.
IMGW prognozuje, że powyżej 900 m n.p.m. wystąpią opady śniegu, poniżej zaś śniegu z deszczem. W najwyższych partiach Tatr należy zaś spodziewać się przyrostu pokrywy śnieżnej ok.10 cm. Wiatr w porywach może wynieść do 60 km/h. W wysokiej części Tatr nawet 70 km/h. Tam spodziewane są też zamiecie śnieżne.
W Bieszczadach szlaki są drożne, aczkolwiek warunki atmosferyczne są zmienne. Należy też brać pod uwagę silny, porywisty wiatr. W wyższych partiach gór możliwe są oblodzenia powstałe w wyniku zamarzniętego deszczu. Na odcinkach leśnych należy spodziewać się błota, rozmokłego i śliskiego terenu.
W Pieninach warunki do uprawiania turystyki aktywnej są utrudnione. Na niektórych odcinkach szlaków należy spodziewać się utrudnień w postaci śliskiego terenu oraz błota. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna wynosi nawet do 5 cm.
W Karkonoszach ogłoszono 1 stopień lawinowy. Jak podała tutejsza jednostka GOPR, dotyczy on przede wszystkim górnych partii stromych stoków i żlebów po stronie zawietrznej. Władze Karkonoskiego Parku Narodowego zaś informują, że przyrost pokrywy śnieżnej w ostatnim czasie wyniósł ok. 20 cm. Zwracają też uwagę, że wiatr przenosi śnieg, przez co w wielu miejscach tworzą się zaspy. Według GOPR Karkonosze odkładany śnieg tworzy zwarte deski o grubości 15-30 cm. W miejscach, gdzie deski tworzą się na starych warstwach, ich grubość może wynosić nawet 75 cm. W partiach gór powyżej 1200 m n.p.m. pokrywa śnieżna osiąga 25-45 cm.
Karkonoski Park Narodowy apeluje:
„UWAGA! Apelujemy o stosowanie się do oznaczeń na zamkniętych odcinkach szlaków – są one zamknięte ze względu na Wasze bezpieczeństwo. Powyżej górnej granicy lasu w warunkach ograniczonej widoczności i znacznej pokrywy śniegu wędrujemy tylko po szlakach z tyczkami.
Nie zalecamy wędrówek na grzbiet Karkonoszy oraz na teren leśny w trakcie silnego wiatru. Uwaga, w trakcie wichury nie należy planować wycieczek na terenie leśnym ze względu na zagrożenie upadającymi konarami oraz drzewami”.