Rafting i canyoning, gdzie w Polsce

rafting, spływ pontonowy górską rzeką

Czy w Polsce są organizowane ekstremalne spływy górskimi rzekami? Czy daleko musimy jechać, żeby spróbować przeprawy przez kanion skacząc z wodospadów lub używając technik alpinistycznych? Czym jest rafting i canyoning?

Sporty wodne w Polsce cieszą się dość dużą popularnością, a jedną z nich są spływy kajakowe i pontonowe. Ze względu na nizinny charakter naszego kraju, więcej mamy spokojnych rzek, na których łatwo zorganizować rodzinny spływ. Jednak co jeśli lubimy wodę, ale szukamy czegoś bardziej ekstremalnego? Albo może chcielibyśmy połączyć sporty wodne z pasją do gór? W takim przypadku całkiem prawdopodobne, że zainteresuje nas Rafting i Canyoning.

Ta forma aktywności jest zdecydowanie mniej popularna, zazwyczaj bardziej ekstremalna i wymagająca już pewnego doświadczenia w sportach wodnych na nizinnych terenach. Kolejnym czynnikiem sprawiającym, że sporty takie jak Rafting i Canyoning nie są często spotykane w Polsce jest to, że w porównaniu z innymi krajami np. Austrią, czy Słowacją, mamy zdecydowanie mniej terenów górskich z odpowiednio długimi odcinkami rwących rzek, na których jest możliwe uprawianie tych dyscyplin. Jeśli już jest taka możliwość, często odcinek rzeki znajduje się na terenie Parku Narodowego. Nie oznacza to, że na terenie naszego kraju nie mamy możliwości spróbować ekstremalnych sportów w górskim potoku.

 

Na czym polega rafting i canyoning? Czym się różnią?

Rafting – spływ górską i rwącą rzeką w kilka osób w pontonie. Raftingi komercyjne odbywają się z instruktorem na pokładzie, który steruje. Na trasie spływu pokonuje się przełomy rzeczne, wodospady oraz inne przeszkody i dobiera się trudność trasy do poziomu zaawansowania uczestników. Trudności rzek są bardzo zróżnicowane, od łatwych i spokojnych tras dla rodzin z dziećmi, po ekstremalne trudności dla szukających wrażeń koneserów.

Canyoning (kanioning) – spływanie z nurtem górskiego potoku bez użycia pontonu. Do pokonania odcinka rzeki wykorzystuje się techniki wspinaczkowe, zjazdy na linie w wodospadach, spływanie rynnami, skoki do wody, zdarzają się też fragmenty jaskiń. Komercyjnie kanioning uprawia się z instruktorem, z którym bezpiecznie pokonuje się rzeczny odcinek. Wywodzi się z połączenia technik alpinistycznych, speleologii i kajakarstwa górskiego. Do pokonania trasy potrzebny jest odpowiedni ubiór i sprzęt.

 

Czy w Polsce da się uprawiać rafting?

W Polsce na ekstremalny górski rafting możemy liczyć zazwyczaj w sezonie wiosennym, kiedy poziom wody w rzece jest podniesiony ze względu na roztopy. Przykładowo takie rzeki znajdują się w Sudetach. Rzeka Kamienna pomiędzy Szklarską Porębą a Piechowicami jest takim odcinkiem, jednak trudnym i dosyć ekstremalnym. Kolejne rzeki znajdziemy na Ziemi Kłodzkiej, na przykład Bystrzyca Dusznicka i Nysa Kłodzka. Trasa jest łatwiejsza niż na Kamiennej i organizowane są spływy.

Rafting w wersji dla rodzin z dziećmi znajdziemy na południu Polski, w Pieninach. Najbardziej popularną rzeką jest Dunajec. Trudności na trasie to maksymalnie 1 – 2 w skali White Water. Organizator zapewnia cały potrzebny sprzęt i instruktora. Odcinek raftingu jest bardzo atrakcyjny turystycznie, ponieważ płyniemy przełomem Dunajca, otoczeni wysokimi skalnymi ścianami. Rzeka przestaje być rodzinną widokową atrakcją podczas roztopów i stanów powodziowych, wtedy poziom trudności znacznie się podnosi. Popularne są również spływy Białką.

Jeśli chcielibyśmy przygotować się do bardziej ambitnych spływów i potrenować, to możemy udać się na tor do raftingu. Tory znajdują się w okolicy Krakowa i Nowego Sącza.

górska rzeka

 

Canyoning w Polsce

Canyoning na terenie Polski jest możliwy, jednak nie jest on na takim poziomie, jak we Francji, Szwajcarii, Austrii, czy w Stanach Zjednoczonych. Brakuje u nas kanionów oraz warunki pogodowe nie są zbyt sprzyjające. Miejsca w których dałoby się uprawiać kanioning są często na terenach Parków Narodowych (Wodogrzmoty Mickiewicza). Jednak jeśli chcemy poznać tą ekstremalną dyscyplinę łączącą sporty wodne, speleologię i wspinaczkę, mamy taką możliwość w Sudetach. Znajdziemy tam odcinki canyoningowe poza Parkiem Narodowym, są to jednak głównie wodospady, które pokonuje się przy użyciu sprzętu alpinistycznego.

 

Gdzie wybrać się na kanioning?

Jednak żeby spróbować prawdziwego canyoningu z trasami o różnym poziomie trudności z przewodnikiem, musimy poszukać poza granicami Polski. Najbardziej popularne destynacje kanioningowe to:

– Włochy

– Szwajcaria

– Słowenia

– Chorwacja

– Czarnogóra

– Rumunia

– Norwegia

 

Rafting i canyoning na świecie

Świetne warunki aby spróbować rafting lub canyoning są także w bardziej odległych miejscach, np w Stanach Zjednoczonych, czy w Azji. Jednak jeśli planujemy spróbować po raz pierwszy takiej formy aktywności, warto wiedzieć, że możliwości są też bliżej.

 

Booking.com