Skopiec jest jednym z najniższych szczytów należących do Korony Gór Polski. To także jeden z najwyższych wierzchołków Gór Kaczawskich, nazywanych krainą wygasłych wulkanów. Jego okolice to niezwykłe bogactwo historii, flory i fauny, a także agatu.
Skopiec wznosi się na wysokość 724 m n.p.m. Dawniej uważano go za najwyższy szczyt Gór Kaczawskich, dzięki czemu został wpisany na listę Korony Gór Polski. Było to w roku 1997. Od tego czasu kolejne pomiary uwidoczniły, że zajmuje on ostatecznie trzecie miejsce pod względem wysokości. Najpierw myślano, że przewyższa go tylko Folwarczna (724,7 m n.p.m.), ale ostatni pomiar wykazał, że najwyższym szczytem Gór Kaczawskich jest Okole (725 m n.p.m.).
Wejścia na Skopiec nie są wymagające. Wybierając najkrótszą trasę wiodącą z Przełęczy Komarnickiej, wystarczy pół godziny na wędrówkę tam i z powrotem. Trasa ta polecana jest jednak wyłącznie osobom, które chcą tylko „zaliczyć” kolejny punkt na liście KGP. W przypadku wędrówek rekreacyjnych bądź odkrywczych warto pokusić się o jedną z dłuższych tras, skrywających perełki Dolnego Śląska. Na wierzchołku nie ma jakiś spektakularnych atrakcji. Znajduje się tam rumowisko skalne, skrzynka z pieczątką i oznaczenie szczytu.
Góry i Pogórze Kaczawskie to kraina wygasłych wulkanów i złóż minerałów. Najwięcej jest tu agatu, ale są też ametysty i azuryty. Miejsce to szczególnie doceniają geolodzy i poszukiwacze kamieni szlachetnych.
Na Skopiec można wejść (na podstawie mapa-turystyczna.pl):
To jedna z krótszych tras na szczyt. Najkrótsza ma bowiem 700 m i prowadzi z Przełęczy Komarnickiej. Droga z Komarna liczy niewiele ponad 3 km, przy sumie podejść 274 m. Na jej przejście wystarczy godzina. Do Przełęczy Komarnickiej należy podążać szlakiem żółtym, a tam zmienić go na niebieski prowadzący do Pod Skopcem. Stamtąd, na szczyt wchodzi się nieoznakowaną ścieżką.
Z Radomierza, znajdującego się w Kotlinie Jeleniogórskiej, do Pod Skopcem cały czas prowadzi szlak niebieski. Na szczyt zaś należy wejść nieoznakowaną ścieżką. Trasa nie jest wymagająca, jej długość wynosi 6,5 km, suma podejść na niej to 304 m, a zejść 46 m. Czas przejścia średnio zajmuje 2 godziny.
Trasę z Wojcieszowa na szczyt Skopca można przejść w niecałe 2 godziny, jest to zaledwie 5,3 km. Suma podejść to raptem 391 m, a zejść 12 m. Do Przełęczy Komarnickiej należy podążać cały czas szlakiem żółtym, a następnie do Pod Skopcem niebieskim. Stamtąd już nieoznakowaną ścieżką wchodzi się na sam szczyt góry.
Droga prowadząca na Skopiec liczy 15,5 km, jej suma podejść to 808 m, a zejść 442 m. To najbardziej wymagająca trasa. Z Lubiechowej, przez Przełęcz pod Świerkami, do skrzyżowania pod Okolem (673 m n.p.m.) należy iść szlakiem żółtym, a następnie tam zmienić go na niebieski. Trasa biegnie dalej przez Przełęcz pod Kobyłą (602 m n.p.m.), Rozdroże przy Przełęczy Komarnickiej (629 m n.p.m.), Przełęcz Komarnicką (662 m n.p.m.) i Pod Skopcem (711 m n.p.m.). Od ostatniego punktu na szczyt wiedzie nieoznaczona ścieżka. Średni czas pokonania tej trasy to rozpiętość między 5 a 5,5 godziny.
Dworzec PKP w Jeleniej Górze od szczytu Skopca dzieli niespełna 14 km, które można pokonać w około 4 godziny. Suma podejść na trasie wynosi 430 m, a zejść 60 m. Z dworca do dzielnicy Grabary wiedzie zielony szlak, następnie do Komarna wędruje się nieoznaczoną drogą. Z Komarna do Przełęczy Komarnickiej prowadzi zaś szlak żółty, a stamtąd do Pod Skopcem niebieski. Na szczyt wejście jest nieoznaczoną ścieżką. Ta trasa jest bardzo rzadko wybierana zarówno przez turystów, jak i Zdobywców KGP. Najczęściej wyruszają oni pieszo prosto z Komarna. Nie jest to również żadne oficjalne przejście, gdyż większość czasu idzie się nieoznakowaną drogą, na której nie ma żadnych zabytków i wyjątkowych miejsc. Tym bardziej że z Jeleniej Góry do Komarna dojeżdża autobus. Mimo to, jeśli ktoś nie chce z niego korzystać i ma cały dzień wolny na wędrówki, może przejść tą trasę pieszo.
Wybierając się na Skopiec poszczególnymi trasami, warto zwrócić uwagę na mnogość zabytków w tych okolicach.
Wychodząc na Skopiec z Jeleniej Góry, należy najpierw udać się do Muzeum Karkonoskiego. Powstało ono pod koniec XIX wieku, choć ówczesna siedziba mieściła się na parterze Królewskiego Gimnazjum. Na współczesnych wystawach stałych dużym zainteresowaniem cieszą się zbiory szkła artystycznego oraz wnętrze wiejskiej chałupy.
We wsi Radomierz znajdują się aż cztery zarejestrowane zabytki. Pierwszy to zespół dworski z przełomu XVII i XVIII wieku, którego perełką jest XVI-wieczny Dwór. Kolejne to kościół ewangelicki, w którym umieszczone są organy z 1800 r., dawny kościół z wieżą, obecnym punktem widokowym oraz stary cmentarz.
Jedną z najpopularniejszych tras na Skopiec, jest ta z Wojcieszowa. To dość ciekawa miejscowość. Oprócz kościoła parafialnego z XIII wieku znajdują się tu aż trzy pałacyki. Co istotne, ich właściciel po uzgodnieniu pozwala na zapoznanie się z ich wnętrzem. Nie można też pominąć obejrzenia XIX-wiecznych ruin pieców wapienniczych oraz ruin szubienicy z XII wieku.
W Lubiechowej warto wejść do Kościoła św. Piotra i Pawła, wybudowanego w XIII w. Koniecznie trzeba zobaczyć w nim wyjątkowe XIV-wieczne freski. Znajdują się one na prezbiterium, dokładnie na jego północnej ścianie. Ponadto na uwagę zasługują również powstałe w XIV i XV wieku freski malowane temperą oraz strop z kasetonów pochodzących z XVI wieku.
Wnętrza pałacu w Komarnie niestety nie są udostępnione odwiedzającym. Można jednak obejrzeć go z zewnątrz, a także przejść się po otaczającym go parku. Na liście tutejszych zabytków znajdują się także kościół filialny p.w. św. Jana Chrzciciela oraz kościół ewangelicki