Jagodna to jeden ze szczytów Korny Gór Polski, a jednocześnie najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Szlaki prowadzące na wierzchołek zachęcają do wielopokoleniowych spacerów rodzinnych.
Jagodna to najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Posiada dwa wierzchołki. Wyższy to Sasanka, po północnej stronie, posiada 985 m n.p.m., niższy zaś znajduje się po stronie południowej i ma 977,2 m n.p.m. I to ten drugi należy zdobyć, aby móc podbić książeczkę Korony Gór Polski. Pieczątkę znajdziecie w Schronisku PTTK Jagodna, na szczycie pod wiatką oraz w Pijalni Wód w Długopole-Zdrój. Na wierzchołku Jagodnej znajduje się 23-metrowa platforma widokowa, która pozwala podziwiać nie tylko panoramę Gór Bystrzyckich, ale również widok na Kotlinę Kłodzką, Góry Sowie, Masyw Śnieżnika, Góry Stołowe.
Na Jagodną można się dostać w różnoraki sposób. Większość tras prowadzi przez Schronisko PTTK Jagodna. Dla wielopokoleniowych rodzin zalecana jest m.in. trasa z Poniatowa lub od razu z Przełęczy nad Porębą. Rodzice z dziećmi, seniorzy oraz osoby niepełnosprawne, na wózkach inwalidzkich, nie powinni mieć problemu z jej pokonaniem. O to nasze propozycje wejścia na szczyt, na podstawie mapa-turystyczna.pl:
Trasa liczy 4,2 km i można ją przejść w ok. półtorej godziny. Suma podejść na niej wynosi 189 m, a zejść 25 m. Ze schroniska należy podążać na szczyt cały czas szlakiem niebieskim.
Z Poniatowa na Jagodną prowadzi droga licząca 4,4 km długości z sumą podejść 340 m i zejść 9 m. Trasę tą pokonuje się w półtorej godziny. Najlepiej cały czas iść szlakiem niebieskim. Punkty charakterystyczne, mijane po drodze to Przełęcz nad Porębą (można zacząć od razu start z tego punktu) oraz Pod Jagodną.
Droga jest dość długa, liczy bowiem niespełna 15 km. Średni czas przejścia to 4 h 45 min. Suma podejść do pokonania wynosi 666 m, a zejść 57 m. Z Bystrzycy Kłodzkiej do Schroniska PTTK Jagodna bezpośrednio prowadzi szlak zielony, ale Pod Sasinem równie dobrze możecie zmienić go na czerwony. Ze schroniska na szczyt dojdziecie szlakiem niebieskim.
Trasa z Mostowic ma długość 10,2 km, sumę podejść 375 m i zejść 69 m. Czas jej pokonania zajmuje Zdobywcom średnio 3 h 10 min. Do Schroniska PTTK Jagodna można dojść bezpośrednio szlakiem żółtym lub Pod Uboczem zmienić go na czerwony bądź niebieski, który poprowadzi prosto na szczyt Jagodnej.
Dystans, jaki trzeba pokonać to 13,2 km, suma podejść to 645 m a zejść 45 m. Do schroniska można dojść czerwonym szlakiem, a stamtąd na wierzchołek niebieskim. Mijanym punktem charakterystycznym jest Pod Sasinem. Czas przejścia tej drogi to niecałe 4,5 godziny.
Góry Bystrzyckie to jeden z ciekawszych regionów Polski. Nie warto ograniczać się wyłącznie do zdobycia Jagodnej i zdobycia pieczątki do książeczki KGP. Jeśli jednak macie ograniczenia czasowe, to zobaczcie, chociaż:
Rynek w Bystrzycy Kłodzkiej, na którym stoi Kolumna Trójcy Świętej pochodząca z pierwszej połowy XVIII w. oraz Stary Rynek (zwanym też małym), gdzie znajduje się XVI-wieczny kamienny pręgierz, który był narzędziem kar. Ciekawostką są też pozostałości po XIV wiecznych murach obronnych. W mieście tym otwarte jest jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne.
Jeśli będziecie zdobywać Jagodną z Mostowic, to idąc na szczyt, zwróćcie uwagę na przydrożne figury i krzyże. Ponadto zaplanujcie popołudniowy wypoczynek we wsi i okolicach. Jeśli przyjrzycie się tutejszym domom to z pewnością zauważycie wpływ na nie stylu architektury czeskiej. W późnobarokowym kościele filialnym zainteresujcie się XVIII wiecznymi ołtarzem oraz amboną, a także XIX wieczną Drogą Krzyżową. Podróż autem z Mostowic do czeskiej wsi Orlicke Zahori zajmie Wam kilka minut. Można tu pojeździć lub pobiegać na nartach, a także wybrać się na wycieczkę rowerową. Ponadto stąd łatwo zdobyć Wielką Desztnę oraz Małą Desztnę.
Długopole-Zdrój jako sołectwo powstało w pierwszej połowie XIV wieku. Dziś jest to znana wieś uzdrowiskowa, która słynie z Parku Zdrojowego. Znajduje się w nim ogólnodostępne źródło wody mineralnej, a także kawiarnia usytuowana w dawnym kościele ewangelickim. Skupcie też uwagę na dawnych XIX wiecznych łazienkach oraz Domu Zdrojowym, który niegdyś był drewnianą halą spacerową.
Poniatów to kolejny punkt wyjściowy na Jagodną. To jedna z najmniej zaludnionych wsi w Polsce. Według statystyk GUS, w 2021 roku zamieszkiwało ją tylko 13 osób. Co ciekawe, w 2011, liczba ta wynosiła 9.
Schronisko PTTK Jagodna znajduje się na wysokości 811 m n.p.m., na Przełęczy Spalona. Dawna gospoda została wybudowana w 1895 roku. Choć od prawie stu lat (z trzyletnią przerwą w latach 40) funkcjonuje tu schronisko, pod różnymi postaciami i z różną liczbą miejsc noclegowych, to elementy dawnej gospody można podziwiać dziś w sali jadalnej. Niedaleko schroniska znajduje się wyciąg narciarski, a także trasy do narciarstwa biegowego, szlaki piesze, szlaki rowerowe oraz Sudecki Szlak Konny. Dzisiejsze schronisko oferuje 56 miejsc noclegowych w pokojach o standardzie turystycznym, aczkolwiek, jak podają gospodarze, „gleba” też się znajdzie, tak samo, jak miejsce na rozbicie namiotu. Ponadto zjecie tu wyśmienite dania regionalnej oraz domowej kuchni i nie tylko. Ponadto w schronisku znajduje się sala kinowa, gry planszowe, biblioteczka, przechowalnia nart i rowerów oraz miejsce na ognisko. Możecie przyjechać z psem i własnym autem, gdyż przy schronisku jest parking.