Kowadło to jeden z 28 szczytów, na który muszą wspiąć się Zdobywcy Korony Gór Polski. Położone jest w dość atrakcyjnym turystycznie miejscu, gdyż jest szczytem granicznym z Czechami. Sprawdźcie, jak wejść na szczyt i jakie atrakcje czekają na Was po drodze.
Kowadło jest szczytem granicznym z Czechami. Jego wysokość wynosi 989 m n.p.m. Położone jest na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego w Górach Złotych. Jest jednym z wierzchołków, na który muszą wejść Zdobywcy Korony Gór Polski. Ze szczytu wprawdzie nie można podziwiać krajobrazów, ale trochę niżej znajduje się wieża widokowa, która zapewnia panoramę Gór Bialskich i Złotych. Ponadto okolice Kowadła, jak i miejsca początkowe tras na nie prowadzących, są dość atrakcyjne.
Pieczątki do książeczki Zdobywców Korony Gór Polski znajdziecie w Chacie Paprsek, w Bielicach w Agroturystyce „U Eli”, Chacie Cyborga oraz w „Domu Gościnnym u Majów”, a także w skrzyneczce na szczycie.
Na szczyt Kowadła dojdziesz z (na podstawie mapa-turystyczna.pl):
Trasy z Bielic są najczęściej wybierane, ze względu na możliwość szybkiego zdobycia szczytu. Zdobywcy KGP polecają dwie trasy. Pierwsza prowadzi przez pod Kowadłem i ma dość krótki dystans. Druga, choć dłuższa, jest według nich dużo ciekawsza.
To najkrótsza trasa na szczyt. Jej dystans wynosi 4,5 km, suma podejść 274 m, a zejść 4 m. Pokonanie jej zajmuje godzinę. Ze wsi do leśniczówki w Bielicach podążajcie szlakiem żółtym lub niebieskim. Następnie zmieńcie go na kolor zielony, który poprowadzi Was do Pod Kowadłem (901 m n.p.m.). Stamtąd na szczyt dojdziecie szlakami zielonym lub żółtym.
Według Zdobywców Korony Gór Polski ta trasa, choć jest dużo dłuższa (od leśniczówki w Bielicach tworzy pętlę przez czeskie szczyty), to ciekawsza. Jej dystans to prawie 23 km, które pokonacie się w 7 godzin. Suma podejść w tym przypadku wynosi 901 m, a zejść 640 m. Z Bielic na Rudawiec (1106 m n.p.m.) prowadzi szlak turystyczny zielony, później nadal nim podążajcie przez Rude Krzyże (1056 m n.p.m.) aż do Pod Jelenią Kopą (971 m n.p.m.). Stamtąd przez Turisticka Chata Paprsek, aż na czeski szczyt Palaś (1021 m n.p.m.) prowadzi szlak czerwony. Z Palaś do leśniczówki w Bielicach wracajcie niebieskim szlakiem turystycznym i tam zmieńcie go na zielony prowadzący na szczyt Kowadła.
Ze Stronia Śląskiego na Kowadło jest niewiele ponad 14 km, przy sumie podejść 920 m i zejść 421 m. Trasę pokonacie w 5 godzin. Do leśniczówki w Bielicach podążajcie szlakiem żółtym. Punkty charakterystyczne mijane po drodze to Goszów (507 m n.p.m.), Przełęcz Dział (922 m n.p.m.), Czernica (1083 m n.p.m.), Bielawka (757 m n.p.m.). Z leśniczówki na szczyt Kowadła dojdziecie szlakiem zielonym.
Z Nowego Gierałtowa można dojść na Kowadło na dwa sposoby
Dystans do pokonania wynosi niespełna 10 km, suma podejść to 609 m, a zejść 207 m. Czas trekkingu to około 3,5 godziny. Do Przełęczy podążajcie czerwonym szlakiem, a tam zmieńcie go na zielony prowadzący na sam szczyt Kowadła. Punkty charakterystyczne to Pod Orlicką Kopą (825 m n.p.m.), Spicak rozc. (905 m n.p.m.), Sedlo Peklo (848 m n.p.m.).
Trasa ma długość 10 km, sumę podejść 753 m, a zejść 348 m. Na Czernicę prowadzi szlak czerwony, stamtąd do leśniczówki w Bielicach szlak żółty, a na szczyt z leśniczówki zielony.
Dystans na tej trasie wynosi 12,7 km, suma podejść 862 m, a zejść 405 m. Ze Starego Gierałtowa do Przełęczy Dział-skrzyżowanie podążajcie niebieskim szlakiem turystycznym. Następnie zmieńcie go tam na żółty, prowadzący do leśniczówki w Bielicach. Stamtąd na Kowadło prowadzi szlak zielony. Punkty charakterystyczne na trasie to Przełęcz Dział, Czernica, Bielawka, leśniczówka w Bielicach, Pod Kowadłem. Szacowany czas przejścia całej trasy to 4,5 godziny.
Trasa z Bolesławowa na Kowadło wiedzie przez Rezerwat Nową Morawę. Do Przełęczy Staromorawskiej idźcie szlakiem żółtym, tam zmieńcie go na niebieski, prowadzący do Pod Czernicą (990 m n.p.m.). Na Czernice wejdziecie szlakiem czerwonym, a potem z niej do leśniczówki w Bielicach idźcie szlakiem żółtym. Stamtąd na Kowadło zaprowadzi Was zielony szlak turystyczny. Dystans do pokonania z punktu początkowego do punktu końcowego wynosi 17,8 km, suma podejść 974 m, a zejść 552 m. Szacowany czas przejścia tej trasy to niespełna 6 godzin.
Bolesławów, choć jest wsią, to posiada swój Rynek, a to dlatego, że do XIX wieku miał prawa miejskie. Miejscowość znana jest przede wszystkim ze znajdujących się tu kamiennych rzeźb, groty na Rynku oraz renesansowo-manierystycznego kościoła. Kamienne Rzeźby śpiących Apostołów znajdują się na Górze Oliwnej i są tu najważniejszą atrakcją. Nad wsią usytuowana jest dość popularna stacja narciarska. Z Bolesławowa prowadzi również szlak turystyczny na Śnieżnik.
Zarówno Stary, jak i Nowy Gierałtów atrakcjami raczej Was nie zwabią. Jeśli jednak postanowicie właśnie stąd wybrać się na szczyt Kowadła, wówczas w Starym Gierałtowie wejdźcie do wnętrza XVIII-wiecznego kościoła, a także zwróćcie uwagę na przydrożną kaplicę. W Nowym Gierałtowie zaś zwiedźcie Kościół św. Jana Chrzciciela, wybudowany na początku XVII wieku.
Stronie Śląskie to nie tylko dość ciekawe miasto, ale też gmina. Jest tu naprawdę sporo ciekawych miejsc do zobaczenia. Przede wszystkim lekko zbaczając z trasy z Goszowa, warto wejść na Sowią Kopę. To szczyt z licznymi skałkami. W jego górnej części urwiska skalnego znajduje się punkt widokowy. Jest to idealne miejsce do podziwiania Masywu Śnieżnika i Gór Bialskich. Około 5 km od Stronia Sląskiego, w Kletnie, znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia. Jeśli jesteście grotołazami, specjalnie dla Was dodatkowo przygotowano trasę ekstremalną. Niecałe 3 km od Stronia, w Starej Morawie warto zaś zwiedzić Wapiennik Łaskawy Kamień, które łączy ze sobą kulturę, sztukę i rozwój techniki, a także Ogród Japoński. W Nowej Morawie można zaś skorzystać z wyciągu orczykowego oraz tras rowerowych.
Chata Paprsek jest górskim schroniskiem turystycznym w Czechach, leżącym około 9,5 km drogi od szczytu Kowadła i 7,6 km od Rudawca. Znajduje się tu ośrodek narciarski oferujący trasy zjazdowe, snowpark, wypożyczalnię sprzętu, przedszkole narciarskie i ponad 70 km tras biegowych. Oczywiście nie brakuje tu miejsc noclegowych, świetlicy dla dzieci oraz restauracji, w której koniecznie trzeba spróbować pierogów z jagodami.