Gdzie pojechać na urlop w górach z dziećmi? cz.1

Planujesz urlop w górach z dziećmi ? W takim razie mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji miejsc, w których Wasze pociechy z pewnością nie będą się nudzić. W części 1 poznacie dziecięce atrakcje w Beskidzie Małym, Beskidzie Sądeckim, Bieszczadach, Pieninach i Górach Świętokrzyskich.

Beskid Mały

Ośrodek Polskich Linii Kolejowych Góra Żar oferuje Wam w sezonie wakacyjnym rowerowe atrakcje. Bez względu na to, czy Wasze dzieci są małe, czy to już nastolatkowie, każdy znajdzie tu coś dla siebie. PKL Bike Parks oferuje Wam 4 trasy o różnym poziomie trudności:

  • Easy line – trasa łatwa, ma 3800 m długości.
  • Air Line – trasa średnio trudna o długości 2300 m.
  • Flow Downhill – trasa trudna, jej dystans to 2000 m.
  • Natural DownHill – trasa bardzo trudna o długości 1800 m.

Ponadto znajduje się tu szkoła rowerowa, skill park oraz szlak pieszy Walking Trail. Nie musicie zabierać własnych rowerów z domu. Na miejscu jest wypożyczalnia.

Z atrakcji przyrodniczych warto zarówno maluchom, jak i starszym dzieciom pokazać Wodospad Dusiołek, Kaskady pod Złota Górką, Zbójeckie Okno oraz Jaskinię Smoczą Jamę. Na trekkingi górskie polecamy Magurkę Wilkowicką, Czupel z Przełęczy Przegibek lub choćby Rogacz, szlakiem rozpoczynającym się w Bielsku-Białej.

Warto też zatrzymać się w Inwałdzie. To wieś położona na pograniczu Beskidu Andrychowskiego, który należy do wschodniej części Beskidu Małego. Można powiedzieć, że jest to wręcz idealne miejsce na urlop w górach z dziećmi. Atrakcji tu dla nich bowiem nie brakuje. Z pewnością spodobają im się:

  • Warownia,
  • Dinolandia,
  • Park Miniatur „Świat Marzeń”,
  • Mini Zoo.

Bieszczady

Odkryjcie wspólnie magiczną dolinę Biesów i Czadów, czyli najbardziej tajemniczych mieszkańców Bieszczadów. Z pewnością spędzicie tu niezapomniany dzień. Będziecie mieli okazję pozjeżdżać na Czadowych Ślizgach i zwiedzić Wioskę Czadów. Jej mieszkańcy z pewnością uraczą Was swoimi przysmakami. Odkryjecie tajemnicę wnętrza ziemi, a także przejedziecie się gondolą.

Spędzając wakacje w Solinie, warto wybrać się też do Muczne, w której znajduje się Zagroda Pokazowa Żubrów. Zwierzęta pochodzą z Francji i Szwajcarii. Jest to tak zwana linia białowiesko-kaukaska. Mieszkają tu one w naturalnym środowisku. ŻUBRY Do swojej dyspozycji mają teren o powierzchni 7 ha, turyści zaś tarasy widokowe, z których mogą je obserwować.

Ciekawą rozrywkę stanowi również dzień spędzony na jednej z 9 plaż nad Jeziorem Solińskim lub jednodniowa wycieczka na Słowację i spływ kajakowy rzeką Ondawa.

Jeśli lubicie aktywny wypoczynek na rowerach, to w Bieszczadach macie do dyspozycji przebiegający tędy szlak rowerowy R-61 oraz trasę Zielony Rower 9B Lutowiska-Dolina Sanu. Liczy ona 114 km długości i jest bardzo atrakcyjna przyrodniczo.

Do odwiedzin zachęca również rodziny Bieszczadzki Park Narodowy. Jego Dyrekcja i pracownicy przygotowali dla dzieci kilka ciekawych atrakcji, w tym bogatą ofertę edukacyjną. Do dyspozycji turystów są tu szlaki piesze, rowerowe, jak i konne.

Na górskie trekkingi z małymi dziećmi warto wybrać m.in. Połoninę Wetlińską, Zatwarnicę, Połoninę Caryńską, Bukowe Berdo i Tarnicę. Jeśli zaś jesteście pasjonatami muzeów, to Waszym pociechom powinno podobać się w:

  • skansenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku,
  • Muzeum Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej koło Cisnej,
  • Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego,
  • Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych,
  • Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Nowosiółkach.

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki to jeden z najciekawszych regionów górskich pod kątem różnorodnych atrakcji dziecięcych. Przede wszystkim nie ma tu takich tłumów jak na przykład w Tatrach. Zatem z pewnością będzie to przyjemny odpoczynek, który ukoi Wasze skołatane nerwy po całym roku intensywnej pracy.

Jeśli macie ochotę na trekking z dziećmi górskimi szlakami, to polecamy wejście na Górę Krzyżową oraz Radziejowa z Obidzy lub Przełęczy Gromadzkiej. Koniecznie też odwiedźcie okoliczne zamki w Muszynie, Rytrze i Nowym Sączu.

Krynica-Zdrój i Muszyna

Jedną z największych atrakcji jest drewniana wieża widokowa w koronach drzew, usytuowana w Krynicy-Zdrój. Ma 49,5 m wysokości. Chcąc znaleźć się na jej szczycie, trzeba przejść ścieżką spacerową serpentynę o długości około 1 km. Na trasie znajduje się 15 tablic edukacyjnych stworzonych w taki sposób, aby zainteresować zarówno malucha, jak i starsze dziecko. Na Wasze pociechy czeka tu jeszcze jedna, wyjątkowa atrakcja. Jest to najdłuższa w Polsce, 60-metrowa zjeżdżalnia stalowa.

Muzeum Zabawek to kolejne miejsce, które z pewnością zainteresuje Wasze pociechy w Krynicy Zdrój. Obejrzycie w nim ponad 3650 eksponatów, które powstały w czasach od starożytności do lat 80. ubiegłego wieku. Tworzą one aż 11 wystaw. Miasto oferuje również dzieciom aktywną rozrywkę w parkach linowych. Można do nich wejść już z 2 i 3-latkami. Dużo radości całej Waszej rodzinie z pewnością dostarczy zjazd całoroczną sankostradą. Odbywa się on na sankach w rynnie, która ma długość 800 m. Inne rozrywki dla dzieci w okolicy to spływy Popradem kajakami lub pontonami, które oferuje Muszyna. W mieście tym warto udać się również na spacer po Ogrodach Sensorycznych oraz Ogrodzie Biblijnym.

Góra Parkowa i Jaworzyna Krynicka

Zachęcamy Was do wjazdu kolejką linowo-terenową na Górę Parkową, gdzie Wasze pociechy będą mogły skorzystać z Rajskich Ślizgawek oraz Zjeżdżalni Pontonowej. Za sprawą umieszczonej tu instalacji multimedialnej spotkacie się z turystami z końca lat 30. ubiegłego wieku.

Jaworzyna Krynicka oferuje natomiast takie atrakcje jak:

  • platformę widokową 360, która wznosi się na wysokość 1122 m n.p.m.
  • ciekawe trasy rowerowe,
  • ścieżki edukacyjno-przyrodnicze,
  • szlaki i ścieżki turystyczne,
  • Muzeum Turystyki Górskiej.

Pieniny

Nie da się wybrać w Pieniny i nie powędrować do Wąwozu Homole, czy Rezerwatu Białej Wody. Rezerwat jest miejscem, które możecie zwiedzić pieszo lub na rowerach. Są tu pastwiska, łąki, lasy, strumyki, potoki z kaskadami, skałki, skały, skalny amfiteatr. Koniecznie trzeba dzieciom pokazać Czerwoną Skałkę, Brysztańskie Skały oraz powstałą z magmy Bazaltową Skałkę. Na przyrodniczą uwagę zasługuje również Pieniński Park Narodowy wraz z jego wystawą oraz ścieżką dendrologiczną. Niecodziennymi atrakcjami w Pieninach są Zamek Niedzica i ruiny Zamku Czorsztyn. Ponadto zarówno malucha, jak i nastolatka zachwyci spływ Dunajcem. Możecie skorzystać z tradycyjnych łodzi flisackich, pontonu lub kajaka. Jeśli zamierzacie zdobywać szczyty, to spokojnie poradzicie sobie z wejściem na Sokolicę i Trzy Korony.

Polskie Linie Kolejowe w swoim ośrodku na Palenicy oferują rodzinom zjeżdżalnię grawitacyjną po serpentynowej trasie. Wózki, którymi się zjeżdża, osiągają prędkość nawet do 23 km/h. Ponadto przygotowano dla dzieci ścieżkę edukacyjną. Jej początek zlokalizowany jest przy górnej stacji Kolei Palenica. Na szlaku Wasze pociechy spotkają bajkowe postacie, gigantyczne owady, zwierzoskopy, mieszkańców okolicy, żmijową zjeżdżalnię, monstrualne grzyby i tablice edukacyjne. Na szczycie Palenicy jest plac zabaw z dwoma miniściankami wspinaczkowymi, drabinkami i zjeżdżalnią. Oprócz szlaków pieszych nie brakuje również oferty rowerowej PKL Bike Parks. Są tu dwie trasy rowerowe:

  • czarna nazwana Ciupagą, o długości 1150 m i nachyleniu 23%
  • czerwona zwana Rozbójnikiem, o długości 1700 m i nachyleniu 13,5%.

Oczywiście przejażdżka Koleją Linową też jest atrakcją samą w sobie.

W samej Szczawnicy warto pójść do Pijalni Wód Leczniczych, Muzeum Pienińskiego, Parku Dolnego i Górnego oraz Galerii Pijalni Wód.

Góry Świętokrzyskie

Spędzając urlop w górach z dziećmi, w regionie świętokrzyskim, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zdobycie Łysicy. To najwyższy szczyt tutaj, a zarazem najniższy należący do Korony Gór Polski. Z dziećmi wejdziecie na niego zarówno szlakiem z Kakonina, przez Przełęcz św. Mikołaja, jak i ze wsi św. Katarzyny. Ponadto zachęcamy Was też do zdobycia Łysej Góry i zwiedzenia na niej Muzeum Przyrodniczego ŚPN. Znajduje się tu również opactwo pobenedyktyńskie i wieża radiowo-telewizyjna. Łysa Góra jest dawnym miejscem kultu Słowian.

Zamki i jaskinie

Zachęcamy Was również do zwiedzenia Zamku w Chęcinach oraz ruin Zamku Krzyżtopór. Niecodzienną rozrywkę dla małych i dużych członków rodziny stanowi wizyta w Jaskini Raj. To prawdopodobnie najpiękniejsza jaskinia krasowa w naszym kraju. Dzięki licznym i różnie uformowanym stalaktytom i naciekom Wasze dzieci poczują się tu jak w magicznej bajce.

Jeśli spodoba im się zwiedzanie jaskiń, to udajcie się również do tych zlokalizowanych na Kadzielni w Kielcach. Oferta tego miejsca zawiera nie tylko zwiedzanie, ale także udział w ciekawym szkoleniu. Jego organizatorzy poruszają na nim tematy powstawania jaskiń oraz życia nietoperzy.

Zabawa i nauka w jednym

W Kielcach warto również pokazać dzieciom Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Pomnik Dzika, który znajduje się na Placu Artystów. Muzeum Zabawek i Zabawy to miejsce, w którym przeniesiecie się do przeszłości. Wasze dzieci zobaczą, czym bawiliście się w czasach PRL, a Wy cofniecie się wspomnieniami do własnego dzieciństwa. Ponadto wejdziecie do świata:

  • modeli samochodowych, okrętowych i samolotowych,
  • zabawek ceramicznych i wycinanek,
  • zabawek z XVIII, XIX i XX wieku,
  • bohaterów polskich animacji.

Ciekawą ofertę łączącą naukę z zabawą przygotowało Energetycznego Centrum Nauki. Jego adres warto sobie zapisać, jeśli Wasz urlop w górach z dziećmi okaże się deszczowy. Odkryjecie tu wiele tajemnic tego świata. Dowiecie się, skąd się bierze ropa oraz jak powstaje paliwo do samochodu. Weźmiecie udział w wyścigu z prądem, wywołacie wiatr, a nawet sztorm. Może nawet uda Wam się uruchomić kombajn górniczy, pokonać grawitację lub przepompować wodę ze zbiorników. Nie brakuje tu też klocków do budowania zapory wodnej.

Booking.com