Zastanawialiście się kiedyś, jak powstawała cywilizacja w polskich górach? Teraz możecie się zapoznać z jej historią, dotyczącą Gór Świętokrzyskich. Wystarczy, że udacie się do Krzemionek, do Muzeum Archeologicznego.
Są takie atrakcje w polskich górach, o których niewiele osób słyszało. Jedną z nich jest wystawa w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki, która przybliża nam powstanie cywilizacji na terenie Gór Świętokrzyskich. Placówka znajduje się w Sudole, nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego. Na tutejszych polach górniczych wydobywanie krzemienia rozpoczęto ok. 10000 lat p.n.e. Pierwsze kopalnie krzemienia pasiastego na tym terenie powstały bowiem w epoce neolitu. Dlatego też w 1994 roku miejsce to uznano za Pomnik Historii. W 2019 roku zostało zaś wpisane ono na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wraz z Polami Górniczymi Borownia i Korycizna, a także prehistoryczną osadą górniczą, która znajduje się na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie.
Trasa turystyczna, która przybliża nam historię tego miejsca, jak również pracę prehistorycznych górników, liczy 1,5 kilometra długości. Zwiedzając ją mamy udostępnione oryginalne wyrobiska, hałdy górnicze, jak również zagłębienia po szybowe, które stworzone zostały w epoce neolitu. Wyjątkowym miejscem tu jest szlak, który znajduje się pod ziemią, na głębokości dochodzącej nawet do 11,5 metra. Choć jest on krótki, gdyż jego długość wynosi tylko 0,5 kilometra, to jego wystawa zapiera dech w piersiach. Wycieczka tą trasą jest niezwykle ciekawą lekcją historii oraz geologii. Co istotne, nie ma drugiego takiego miejsca w Europie, a nawet na całym świecie, które turyści mogliby zwiedzać bez ograniczeń.
Dodatkową atrakcją Rezerwatu i Muzeum jest powstała na początku lat 90. ubiegłego wieku rekonstrukcja prehistorycznej osady. Oprócz typowego układu domostw dla epoki kamienia i brąz, ukazane jest również życie w niej. Na rekonstrukcję składają się 4 domy mieszkalne, palisada, rów obronny oraz cmentarzysko. Obiekty zajmują łącznie 1,5 ha. Oprócz zwiedzania ich można tu wziąć również udział w lekcjach muzealnych, przybliżających życie pradawnych mieszkańców tych terenów.