Spędź majówkę w Bukowinie Tatrzańskiej i poznaj w tym czasie bogatą kulturę Podhala.
Podhale to bardzo różnorodny oraz bogato kulturowo region. Gdy poznasz tutejsze tradycji i zwyczaje z pewnością zakochasz się w tym miejscu. Dlaczego zatem nie spędzić majówki w Bukowinie Tatrzańskiej? Tym bardziej że wydarzeń i imprez związanych z regionem nie będzie brakować w tym czasie. Wydarzenia będą odbywały się w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest to zabytkowy budynek, który sam w sobie zasługuje na uwagę. Jak podkreślają mieszkańcy to jeden z największych drewnianych domów w Polsce.
Już w niedzielę, 30 kwietnia, będziemy mogli wysłuchać prelekcji etnologa i multiinstrumentalisty, Bartłomieja Koszarka. Opowie on nam o muzyce i kulturze Skalnego Podhala.
W poniedziałek, 1 maja, zapoznamy się z tradycyjną modą Podhala i Spisza. Zobaczymy, jak zostały uszyte damskie sukienki. Dowiemy się też, z jakich elementów składa się typowy góralski strój mężczyzny w tych rejonach.
We wtorkowy wieczór regionalny zespół teatralny wystawi sztukę pt. „Łykorz mimo włosnej woli”. Będzie to regionalna interpretacja komedii Moliera. Ponoć została ona zaadoptowana do gwary i kultury góralskiej.
Majówkowy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej zakończy się „Majowym wieczorem z piosenką harcerską”. 19 Podhalańska Drużyna Wędrownicza zapozna nas z kolejnym rodzajem muzyki na Podhalu. Tematyką przeglądu piosenki będzie „Wybiegani, wysłuchani, wybawieni siądźcie wkoło do ogniska mego stóp…”. Po przeglądzie będzie można udać się kiermasz, którego dochód zasili budżet 19 PDW „Mandragora”.
Majówkowa oferta kulturalna obejmuje wieczory, za dnia możemy zaś sami poznawać okolicę. W jaki sposób spędzić zatem czas w tej miejscowości? Przede wszystkim warto skorzystać z prozdrowotnych kąpieli w termach. Ci z nas, którzy wolą oddawać się turystyce aktywnej, mają do wyboru poznawanie okolic konno, rowerem lub pieszo. Z Bukowiny Tatrzańskiej prowadzi szlak na Wierch Przedomiański. Rozciąga się z niego piękna panorama okolic, gdyż szczyt nie jest zalesiony. Miłośnicy turystyki rowerowej mogą zaś jednośladem udać się między innymi do Białego Dunajca. Trasa liczy 20 km i jest trudna, zatem wrażeń nie zabraknie. Dwa razy dłuższy dystans, pokonamy natomiast na szlaku rowerowym biegnącym do Leśnicy, przez Czarną Górę.