Ukąszenia w górach – co ugryzło i jak udzielić pierwszej pomocy?

Ukąszenia w górach najczęściej pochodzą od żmii zygzakowatej. Rzadko się zdarza, aby prowadziły one do śmierci. Są jednak dość bolesne. Co jeszcze może ukąsić na górskich szlakach i jak udzielić pierwszej pomocy? Dlaczego należy bać się pająków i jakich? O tym poniżej.

Co kąsa w górach i dlaczego?

W górach najczęściej kąsają żmije. Komarów w tych regionach raczej się nie spotyka, gdyż chłodny klimat im nie sprzyja. Można się jednak spotkać również z ugryzieniem pająka, które podobnie jak żmii, bywa bolesne.

Pająki lubią żyć w miejscach, do których nie dochodzi zbyt dużo dziennego światła, jest tam dość wilgotno i chłodno. Zatem klimat panujący w górach sprzyja ich lęgowi. W Górach Stołowych najczęściej spotyka się będącego pod ochroną Bathyphantes eumenis. W Polsce występuje on wyłącznie w tym miejscu. Zarówno w Parku Narodowym Gór Stołowych, jak i Tatrach można napotkać też rzadki gatunek Rhaebothorax morulus. W Tatrach szczególną uwagę warto zwrócić na pająki Lepthyphantes pulcher, w Bieszczadach zaś na Sieciarza Jaskiniowego. Ten ostatni jest najbardziej jadowitym pająkiem wśród wszystkich gatunków żyjących na terenie naszego kraju. Nie spotyka się go jednak na szlakach powierzchniowych, a w górskich jaskiniach. Nad potokami i w niskich partiach gór można zaś zobaczyć „polskie tarantule”, czyli gatunki Arctosa maculata oraz Arctosa cinerea. Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla człowieka.

Szczególną uwagę podczas górskich wędrówek trzeba zwracać na to, aby nie nadepnąć żmii zygzakowatej, gdyż jako jedyny wąż w naszym kraju jest jadowita. Przypominamy, że jest ona pod ścisłą ochroną, więc nie wolno zrobić jej krzywdy podczas spotkania. Na jad żmii szczególnie powinni uważać alergicy, seniorzy oraz dzieci. Rzadko atakuje sama, tym bardziej, jeśli nie widzi zagrożenia lub ma drogę ucieczki. Zawsze syczy ostrzegawczo, zanim ukąsi. Istnieje wątpliwe ryzyko spotkania jej powyżej 2000 m n.p.m. Gdy dojdzie do ukąszenia przez żmiję zygzakowatą, na skórze pojawiają się dwie ranki kłute, czasami sączące krwią. Objawy mogące wystąpić po ukąszeniu to: obrzęk, mrowienie kończyny, pieczenie skóry, dość silny ból i zaczerwienienie. Inne symptomy to dreszcze, wzmożone pragnienie, podwyższona akcja serca, nadmierna potliwość i mdłości. U zdrowych, dorosłych osób ukąszenie rzadko prowadzi do zgonu.

Pierwsza pomoc przy ukąszeniach

Pierwsza Pomoc przy ukąszeniach:

  • żmii- istotne jest, aby pamiętać, że do 3 godzin po ukąszeniu żmii trzeba podać pacjentowi surowicę, która jest antidotum na jad tego gada. Nie wolno robić tego samemu. To, co należy wykonać w pierwszej kolejności to zadzwonić i powiadomić GOPR, TOPR lub pogotowie. Następie dopilnować, aby osoba ukąszona nie wykonywała zbędnych ruchów, nie ma mowy też o dalszej wędrówce. Ukąszoną kończynę trzeba unieruchomić. Warto schładzać miejsce ukąszenia i założyć opaskę uciskową powyżej 20 cm od niego. Musi być zachowany przepływ krwi w kończynie. Nie wolno podawać ukąszonej osobie żadnych leków, alkoholu, ani wysysać, czy wyciskać jadu z rany
  • pająka – jeśli osoba ugryziona przez pająka nie jest uczulona na jego jad, wystarczy miejsce ukąszenia zdezynfekować środkiem przeznaczonym do odkażania skóry i ewentualnie posmarować maścią lub żelem antyalergicznym, który w swym składzie zawiera histaminę. W przypadku sporego bólu zaleca się również zastosować ogólnodostępne środki przeciwbólowe miejscowe i doustne. Jeśli wystąpi obrzęk, warto robić zimne okłady lub posmarować altacetem w żelu
  • komarów – jad komarów nie jest groźny. Ponadto owady te, jak już wspomnieliśmy, nie wybierają regionów górskich do swej egzystencji. Jeśli jednak jakiś się trafi i ugryzie, warto miejsce to zdezynfekować i posmarować maścią na ukąszenia owadów. W przypadku wystąpienia opuchlizny należy zrobić zimny okład, bądź posmarować dane miejsce altacetem w żelu. 

Jak się chronić przed ukąszeniami

Chcąc zapobiec ukąszeniom pająków i żmii w górach, przede wszystkim należy poruszać się po nich wyłącznie w ciągu dnia i po wyznaczonych szlakach. W przypadku napotkania na swej drodze żmii nie wolno jej drażnić. Należy też zachować bezpieczną odległość, to jest ponad 1 metr od niej. Warto również przed trekkingiem zadbać o odpowiednią odzież i obuwie. Zaleca się zakładanie zabudowanych butów oraz spodni z długimi nogawkami. Ponadto idąc, zawsze trzeba patrzeć na drogę, po której się stąpa.

Numery ratunkowe w Górach:

Idąc w góry, należy zawsze mieć przy sobie telefon z naładowaną jego baterią, jak również zapisane poniższe numery alarmowe:

Numer Alarmowy w Górach 601 100 300

Pogotowie Ratunkowe/ Numer Alarmowy: 999 oraz 112

Booking.com