Już za kilka dni nastąpi wielkie otwarcie sezonu rowerowego w Bardzie. Na uczestników wydarzenia czekają wyzwania, ale i nagrody.
Bardo zwane jest Miastem Cudów. Położone w Górach Bardzkich jest jedną z najstarszych miejscowości Dolnego Śląska. Pierwszy gród na tym terenie pojawił się w X wieku. Obecnie miejscowość słynie przede wszystkim z bazyliki, w której znajduje się cudowna figurka Matki Boskiej oraz pięknych terenów przyrodniczych. Warto jednak podkreślić, że zabytków jest tu sporo. Tak więc miłośnicy zwiedzania z pewnością nie będą się nudzić.
Nie brakuje też atrakcji sportowych dla miłośników turystyki aktywnej. Miłośnicy Nordic Walking mogą na przykład wybrać się na marsz trasą spacerową do Kamienia Brygidy. To idealna droga również dla rolkarzy i rowerzystów. Oznaczona jest czerwonym szlakiem turystycznym. Warto jednak wiedzieć, że cały czas wiedzie ona pod górę, przez dolinę potoku Węglówka.
Cudem Bardo oraz Cudem Sudetów jest Przełom Bardzki, czyli 14-kilometrowy odcinek Nysy Kłodzkiej. Jest to przełom antecedentny. Docenią go kajakarze i amatorzy sportów wodnych.
Na szczególną uwagę zasługuje również Obryw Skalny, do którego doszło w 1598 roku.
Bardo to również piękne trasy rowerowe, które przyciągają cyklistów z całej Polski. W tym roku otwarcie sezonu rowerowego w mieście nastąpi w sobotę 13 maja. Włodarze zadbali o to, aby nie zabrakło sportowych emocji i rozrywki dla dopingujących. Impreza rozpocznie się o godzinie 12.00, a rowerzyści będą mogli zmierzyć się na dwóch trasach, biegnących po pięknych terenach tej okolicy. Dystanse wprawdzie nie są długie, liczą bowiem 8 i 16 km, ale z pewnością ciekawe i warte pokonania. Start, jak i całą imprezę zaplanowano przy Hotelu Bardo i Pętli Hrabiowskiej. Uczestniki otrzymają ciekawe pakiety startowe, nagrody oraz dodatkowe atrakcje.
Bardo określane jest „rajem dla rowerzystów”. Znajdują się tu wyjątkowe trasy rowerowe. Moc wrażeń i emocji czeka tu zarówno na amatorów jazdy MTB, jak i profesjonalistów. Znajdują się tu najdłuższe na Dolnym Śląsku oraz w Polsce trasy typu Single Track. Mają one cztery stopnie trudności, od familijnego kierowanego do rodzin z dziećmi, do średnio trudnego. Są to:
Ponadto Włodarze miasta zachęcają również do rowerowego treningu na trasach: