prorock

Plaża na szczycie Gubałówki

Plaża, góry… Góry, plaża… Zastanawiasz się, które miejsce wybrać na tegoroczny urlop? Wybierz góry, a będziesz mógł korzystać z uroków plaży na szczycie Gubałówki. To najwyżej położona plaża w Polsce.

Najwyżej położona plaża w Polsce

Takiej atrakcji w górach prawdopodobnie nie ma w żadnym innym miejscu na świecie. Jest to też z pewnością najwyżej położona plaża w Polsce, bowiem mieści się na wysokości 1123 m n.p.m. Wprawdzie szumu fal i widoku morza się tu nie uświadczy, ale panorama Zakopanego oraz innych tatrzańskich szczytów, a także górski powiew tatrzańskiego wiatru z pewnością pozostawią wspaniałe, urlopowe wspomnienia. Z plaży będzie można korzystać przez cały letni okres urlopowy. Na turystów na szczycie Gubałówki oprócz czystego, słonecznego piasku czekają też atrakcje. Są to możliwość gry w mini golfa oraz w piłkę plażową. Osoby chcące wypocząć po trekkingu górskim szlakiem, będą mogły zrobić to na specjalnie przygotowanych ławkach. Wykonano je zgodnie z obowiązującą modą – zero waste, czyli z drewnianych palet. Podczas dużych upałów i ostrego słońca będzie można otworzyć nad nimi plażowe parasole, które uraczą wędrujących swoim cieniem.

Jak dostać się na Gubałówkę?

Wszystkich zainteresowanych relaksem na najwyżej położonej polskiej plaży informujemy, że na Gubałówkę można dostać się koleją linowo – terenową lub tradycyjnie – pieszo. Prowadzą na nią szlaki:

  • czerwony – prowadzący przez Suchem i Rafaczówki
  • żółty – rozpoczynający się przy Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej
  • dwa zielone – pierwszy z Kir przez Butorowy Wierch, drugi prowadzący przez Kotelnicę
  • niebieski – który prowadzi przez Wałową Górę.

W zeszłym roku otwarto również nowy, bezpłatny szlak, który liczy niespełna półtora kilometra długości (1,3 km). Prowadzi on wzdłuż trasy Polskich Kolei Liniowych. Nowy szlak rozpoczyna się na stacji dolnej, a kończy na górnej. Zarówno PTTK, jak i PKL informują jednak turystów, że droga jest nieoświetlona i panują na niej górskie warunki. Oznacza to, że występują na niej gałęzie, kamienie, głazy i strome podejścia. Po szlaku nie wolno poruszać się inaczej niż pieszo. Niedozwolone jest korzystanie na przykład z rowerów, czy hulajnóg.

 

Booking.com