Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to wydarzenie, na które czekają wszyscy miłośnicy gór, zarówno zawodowi himalaiści, jak i amatorzy. To wielki i ceniony event w świecie pasjonatów polskiego alpinizmu i himalaizmu. W tym roku podczas konkursu czeka nas 21 godzin realizacji filmowych. Nie zabraknie też innych, ekscytujących wydarzeń.
W tym roku odbędzie się już 28 edycja konkursu. Miłośnicy gór spotkają się w dniach 7-10 września w Lądku-Zdroju, aby obejrzeć filmy o tematyce górskiej i wziąć udział w dodatkowych wydarzeniach.
Z okazji 28 festiwalu pojawi się na nim 28 filmów, 14 z nich, jak zapowiada organizator, jest nowościami. Będzie 10 polskich premier, dwie światowe i dwie europejskie. Pojawi się też między innymi animacja nominowana do Oscara: Ice Merchants oraz film opowiadający o Wandzie Rutkiewicz, pionierce polskiego, kobiecego himalaizmu.
A Crack in the Mountain – porusza problem kolejki linowej do jaskini Hang Son Doong.
Aiguille du Midi Operation: Electric Avenue – film dotyczący dróg wspinaczkowych na monolit Gendarme des Cosmiques.
Deep Time – 14 osób i 40 dni w jaskini Lombrives .
From Shade to Light – o wspinaczce Charlesa Dubouloza po północnej ścianie Grandes Jorasses.
La Verte, A Steep Skiing Story – historia ekstremalnego narciarstwa na La Verte w Chamonix.
Long Wall – film o wspinaczce na The Gunks.
Nuptse. L’Inaccessible Absolu – adaptacja opowiadająca o „Gangu Wąsaczy” z Francji i ich extremalnej drodze na szczyt Nuptse.
Rayu. A Reel Rock Unlimited Original Film – film ukazuje m.in. problemy, z jakimi zmaga się zespół w górach podczas wspinaczki.
Transcendence – jest historią wspinaczki parasportowca Andrie Costa.
Une Vie Au-Dessus du Vide – to historia Patricka Edlingera.
Inussuk. Droga do domu – film przedstawiający pierwszą na świecie wielkościanową wspinaczkę, na terenie Grenlandii, w sezonie zimowym. Odbyła się ona na przełomie 2022/2023.
Życie w biegu. Piotr Hercog – jest portretem wielokrotnego zwycięzcy górskich ultramaratonów.
Soundscape – film ukazujący możliwości osób niewidomych podczas wspinaczki, na przykładzie Erika Weihenmayera wspinającego się po ścianie w Sierra Nevada.
Subterranean – film na temat penetracji najdłuższej i najgłębszej jaskini w Kanadzie.
Do Oscara nominowano animację Ice Merchants. Organizator tak ją opisuje: „Każdego dnia ojciec i syn skaczą ze spadochronem z domku zbudowanego na zawrotnie wysokiej skalnej ścianie. Udają się do miasteczka, by sprzedać wyprodukowany przez siebie lód”.
Oprócz przeglądu filmów konkursowych podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady odbędą się również inne wydarzenia związane z tematyką górską. Lista gości, jak twierdzą Organizatorzy wydarzenia, stale się powiększa. Wśród wielu zaproszonych alpinistów i himalaistów znajdą się na przykład Olga Kosek, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Peter Habeler, Bartek Ziemski, Piotr Pustelnik, Michał Król, Oswald Rodrigo Pereira, Janusz Majer, Janusz Gołąb, Roman Dziedzic z ratownikami GOPR i wielu innych.
Czterodniowy harmonogram Festiwalu Górskiego obejmuje między innymi:
O muzyczną oprawę wydarzenia zadbają artyści Farben Lehre, Zalewski, Blenders, Smolik // Kev Fox, Park hc // punk, Zagrali i Poszli, Jabolowe Tulipany.
W ramach Festiwalu Górskiego odbędą się również górskie zawody biegowe. Na podstawie przebiegniętych dystansów Organizatorzy tworzą własną Koronę Himalajów i Karakorum. W tym roku będą to Lhotse Run, czyli bieg o dystansie 8516 m, oraz Broad Peak Run, którego trasa liczy 8051 m długości.
Festiwal pierwszy raz ruszył w 1995 roku. Wówczas jeszcze nazywał się Przeglądem. Podczas pierwszych edycji prezentowano archiwalne filmy, a także typowo amatorskie. Trzy lata później Przegląd urozmaiciła oprawa muzyczna i spotkania z polskimi Himalaistami. W kolejnych edycjach dołączyli goście zagraniczni. Andrzej Zawada został patronem Festiwalu w 2001 roku. Z biegiem lat zmieniała się forma wydarzenia i zwiększała liczba osób biorących w nim udział. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady stał się wydarzeniem prestiżowym, wyznaczającym trendy.
Szczegółowy program Festiwalu oraz pełną listę gości znajdziecie na stronie https://www.festiwalgorski.pl/