Za nami już trzy lipcowe „Wakacyjne spotkania z przyrodą”. To cykl spotkań przyrodniczych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Bieszczadach. W ostatnich latach przeszedł on generalny remont.
Za nami już trzy „Wakacyjne spotkania z przyrodą”. Organizuje je Bieszczadzki Park Narodowy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ustrzykach Dolnych. Jest to cykl spotkań edukacyjnych. Pierwsza prelekcja odbyła się w piątek 7 lipca i dotyczyła historii, przyrody i kultury BdPN. Poprowadził ją jeden z jego adiunktów, Adam Szary. Kolejną zorganizowano 14 lipca na temat „Ssaki drapieżne i kopytne w Bieszczadach – przegląd wybranych gatunków, zagrożenia, ochrona oraz rola mediów w kształtowaniu społecznych opinii”. Prelegentem był dr Bartosz Pirga, zoolog z Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wczoraj natomiast zapoznano słuchaczy z problematyką dotyczącą wędrówek wzdłuż bieszczadzkich potoków. Oczywiście według rybiego spojrzenia. Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Krzysztof Kukuła z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
„Wakacyjne spotkania z przyrodą” odbywają się w piątki o godzinie 17.00 w Muzeum Przyrodniczym BdPN, przy ulicy Bełska 7. Wstęp na prelekcje jest bezpłatny. Warto zatem skorzystać ze spotkania z wybitnymi znawcami tego terenu, jego flory i fauny. Tym bardziej że to jedno z najdzikszych pasm górskich w Polsce. Wskazane jest zatem zapoznać się z tutejszą przyrodą, zanim za kilka bądź kilkanaście lat zostanie ona potencjalnie skomercjalizowana. Im większa nasza wiedza i świadomość przyrodnicza, tym większe szanse na to, że teren pozostanie jeszcze wiele lat nienaruszony.
Muzeum Przyrodnicze i Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ustrzykach Dolnych należy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W ostatnim czasie przeszedł on renowację. Najpierw odnowiono wnętrze budynku i stworzono wystawy na trzech piętrach. Teraz zmieniono pokrycie dachowe i zrewitalizowano otoczenie wokół budynku.
Informacje o kolejnych „Wakacyjnych spotkaniach z przyrodą” będą pojawiać się na stronie parku.