Już 29 lipca rozpocznie się najbardziej prestiżowy wyścig kolarski na świecie – Tour de Pologne UCI World Tour. Podzielono go na 7 etapów. W drugim zawodnicy zawitają do Karpacza.
Po raz pierwszy wyścig swoją metę w Karpaczu miał w 1999 roku. Jak podają organizatorzy, zawodnicy kończyli Tour de Pologne na Orlinku potem jeszcze wiele lat. Jednak w drodze zmian, jakie zachodziły na trasach, po kilkunastu latach zrezygnowano z podjazdu pod Orlinek.
W tym roku jednak kolarze znów pokonają ten odcinek. Nie jest on łatwy i wynosi 11 km. Zawodnicy nazywają go „Ścianą Płaczu”.
Ponadto w Karpaczu odbędzie się również wyścig Orlen Tour de Pologne Amatorów. Zaplanowano go na 30 lipca. Kolarze przejadą w nim dystans 79 kilometrów. Wystartują o godzinie 11.00 z Hotelu Gołębiewski, aby dojechać na Orlinek.
Rozpoczęcie Tour de Pologne 2023 nastąpi 29 lipca. Wyścig potrwa do 4 sierpnia. Podzielono go na 7 etapów:
Historia Tour de Pologne sięga końca lat 20. ubiegłego wieku. Ma bowiem ścisły związek z I Kolarskim Biegiem Dookoła Polski, który miał miejsce w 1928 roku. Odbywał się on wówczas pod patronatem ówczesnego prezydenta II Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego. W wyścigu wzięło udział 71 kolarzy. Zwycięzcą został Feliks Więcek. Był liderem na sześciu z ośmiu etapów, których łączna długość wynosiła 1491 kilometrów.
W czasie wojny stało się jednak oczywiste, że wyścigów zaprzestano. Przywrócenie organizacji Tour de Pologne nastąpiło dopiero w 1947 roku. Można powiedzieć, że pierwszy wyścig po długiej przerwie był dość skromny w porównaniu do swych poprzedników. Trasa liczyła tylko 600 km, podzielonych na 4 etapy. Na szczęście, z roku na rok wydarzenie zwiększało swą renomę i dystanse, a po sześciu latach, czyli w 1953 roku całkowita długość trasy wynosiła 2311 km. Organizatorzy podzielili ją wtedy na 13 etapów. Od 1954 do 1957 roku zwycięzcą Tour de Pologne zostawał ten sam Polak Marian Więckowski. Do 1993 roku na przód wybijają się jeszcze takie nazwiska naszych rodaków jak Baranowski i Mierzejewski. Pierwszy z nich na początku lat 90. powtórzył sukces Więckowskiego. Drugi również trzykrotnie zdobył tytuł mistrza, ale nie było to z rzędu.
Kolejny kryzys wyścigu nadszedł w 1993 roku. Na szczęście zyskał on nowego inwestora, organizatora. Został nim Czesław Lang, który całkowicie odnowił tę imprezę. Stworzył z niej wielkie, sportowe wydarzenie międzynarodowe. Brali w nim udział mistrzowie kolarstwa z całego świata. Poziom i trudność wyścigu znacznie zatem wzrosły.
Jak podaje organizator Tour de Pologne, XXI wiek rozpoczął się gwiazdorską obsadą wyścigu. Coraz więcej organizacji zaczęło też doceniać formułę wydarzenia. Przyniosło to spory sukces Tour de Pologne, bo w 2005 roku przyłączono je do UCI Pro Tour. Kolejne lata, to kolejne sukcesy, mniejsze i większe dla Polaków, ale też i zmiany w wyścigu. Dotyczyły one m.in. trasy, etapów, terenu, dystansu. Wydarzenie było również powiązane z wieloma rocznicami i obchodami.
Dużo emocji przyniósł rok 2017. Według Czesława Lang rozpoczął on złote czasy kolarstwa.
Aż nagle wybuchła pandemia COVID-19. Nie zaprzestano jednak z tego powodu organizacji wydarzenia. Choć, ze względu na obostrzenia w 2020 roku zmieniono jego datę z lipca na sierpień. Ponadto skrócono dystans i podzielono wyścig tylko na 5 etapów. Rok później, jak określają organizatorzy, Tour de Pologne wróciło do normalności.