Hipotermia to jedno z najczęściej występujących schorzeń w górach. Niekoniecznie musi dojść do niej w Alpach, czy Himalajach. Nieodpowiednia odzież oraz zachowanie mogą przyczynić się do niej również w Tatrach i innych regionach górskich w Polsce. Sprawdź, jakie są objawy hipotermii, jak jej zapobiegać oraz w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy, gdy wystąpi.
Definicja hipotermii zakłada, że jest to stan organizmu, kiedy jego temperatura wynosi mniej niż 35 stopni Celsjusza. Dr n.med. Joanna Jędras tłumaczy, że do stanu tego dochodzi w momencie, gdy ilość ciepła utraconego jest większa, aniżeli wytworzonego.
Oczywiście rzadko kto zabiera na trekking lub wspinaczkę górską termometr, aby kontrolować temperaturę swego ciała. Dlatego warto znać pierwsze objawy hipotermiij, aby nie dopuścić do jej nasilenia. Tym bardziej że długotrwałe jej występowanie może przyczynić się do znaczącej utraty zdrowia, w tym przytomności. Może też dojść do zaburzeń serca, pracy układu nerwowego i układu oddechowego. Co w konsekwencji prowadzi do śmierci.
Hipotermię można rozpoznać już w jej wczesnym stadium (jest ich pięć). Wystarczy tylko dobrze obserwować organizm swój i towarzysza górskiego trekkingu. Pierwsze jej symptomy to przewlekłe uczucie zimna, osłabienie, zawroty głowy, splątanie mowy, czyli problemy z wysłowieniem się. Może dojść do drżenia mięśni oraz zaburzeń równowagi. Występują również problemy z koncentracją.
Jeśli więc zauważysz u siebie lub kompana powyższe objawy od razu powiadom o sytuacji GOPR, lub TOPR, w zależności, w jakich górach się znajdujecie. Przypominamy numer ratunkowy w górach 985 lub 601 100 300. Warto też na telefonie mieć zainstalowaną aplikację Ratunek.
W przypadku wystąpienia pierwszych objawów hipotermii i zawiadomienia o tym fakcie ratowników górskich należy przystąpić do udzielania pierwszej pomocy w górach.
Centrum Ratownictwa zaleca zaprowadzenie wychłodzonej osoby (o ile jest przytomna) w bezpieczne i w miarę ciepłe miejsce (oczywiście jak na warunki górskie). Kiedy już się w nim znajdziecie, trzeba przystąpić do ogrzewania poszkodowanego. Nie może być jednak ono gwałtowne. Jeśli to możliwe warto zdjąć przemoknięta odzież i założyć suchą. Zaleca się również posiadanie przy sobie folii NRC, zarówno zimą, jak i latem. W przypadku hipotermii należy wychłodzonego przykryć nią srebrną stroną do ciała (latem przy przegrzaniu zaś złotą do ciała). Folia NRC zajmuje mało miejsca w plecaku, nic prawie nie waży, a może uratować życie. To must have każdego górołaza. Powinno się też mieć ze sobą i zastosować ogrzewacze oraz ciepły napój, np. herbatę z cytryną, w dobrej jakości kubku termicznym lub termosie.
Pamiętaj! W przypadku hipotermii nie należy osoby wychłodzonej ogrzewać poprzez pocieranie i rozmasowywanie zziębniętych części ciała.
Hipotermii w górach można zapobiec. Należy jednak dostosować się do kilku zasad:
Niniejszy artykuł jest materiałem informacyjnym połączonym z linkowaniem do produktów marki własnej.
#artykuł sponsorowany #marka własna #materiał informacyjny
Źródło:
dr n.med. Joanna Jędrys, Hipotermia i odmrożenia, Medycyna Praktyczna, mp.pl, 30.05.20217, dostęp na 10.09.2023
centrumratownictwa.com
projektaed.pl
szkolapolicji.gov.pl