prorock

Obudziły się żmije w Bieszczadach. Czy wiesz co robić, gdy ukąsi Cię zygzakowata?

https://pixabay.com/pl/photos/%C5%BCmija-zygzakowata-piasek-wydmy-3753483/

Jak  poinformowało Nadleśnictwo Cisna, pojawiły się już pierwsze żmije w Bieszczadach. Warto więc zwracać uwagę na to, gdzie i po czym się stąpa na szlakach. Ukąszenie tego gada jest bowiem dość bolesne i może doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Pierwsze żmije w Bieszczadach

Piękna i słoneczna pogoda w Bieszczadach więc pamiętajcie, aby podczas spacerów patrzeć pod nogi” – poinformowało na swoim profilu społecznościowym Nadleśnictwo Cisna Lasy Państwowe, opatrując ten post dwoma zdjęciami napotkanych w ostatnich dniach w Bieszczadach żmij. Gady budzą się już ze snu zimowego i wychodzą na słońce. Nic dziwnego, żmije lubią się wygrzewać w ich promieniach.

Żmija zygzakowata – gdzie można ją spotkać?

Żmije zygzakowate najczęściej można spotkać na terenach podmokłych, w trawach, na torfowiskach, między korzeniami drzew, pod kamieniami. Mają brązowe, szare lub miedzianobrązowe ubarwienie, a na grzbiecie charakterystyczny zygzak.  Ich długość to niespełna jeden metr. Są gadami jadowitymi i częściowo podlegającym ochronie. Nie wolno ich zatem zabijać, przetrzymywać, okaleczać, a także niszczyć ich siedlisk i schronień.

Czy żmije zygzakowate sa niebezpieczne?

Jak już wspomnieliśmy, żmija zygzakowata jest gadem jadowitym. Jednak jej ukąszenie nie powoduje bezpośrednio śmierci. Chyba, że dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego, wówczas zagrożenie jest bardzo duże, szczególnie dla dzieci i seniorów, a także osób chorujących na choroby serca i układu krążenia. Jad żmii daje objawy alergiczne. Najczęściej jednak jest to pokrzywka, która występuje po tak zwanym ukąszeniu jadowitym, czyli ze wstrzyknięciem jadu. Objawami wówczas są obrzęk i ból, może też dojść do problemów z układem oddechowym, krażenia i nerwowym, tj. zwiększona potliwość, przyśpieszona akcja serca i oddech, skołowanie. Jak podają medycy w od 30 do 60 % przypadków dochodzi jednak do ukąszeń suchych, czyli bez wstrzyknięcia jadu. Wówczas najczęściej obserwuje się tylko rankę wyglądającą jak po ukłuciu szpilką, czyli dwóch kropek obok siebie, pieczenie skóry i jej zasinienie.

Postępowanie w przypadku ukąszenia żmii zygzakowatej

Żmija sama z siebie nie atakuje. Jeśli już to robi to w obronie. Zanim jednak ukąsi, zaczyna syczeć, czyli ostrzegać ofiarę. Wówczas należy się powoli wycofać, nie spuszczając z niej wzroku.

Co zrobić, gdy dojdzie do ukąszenia?

  • Nie wyciskaj i nie wysysaj jadu z rany., nie zakładaj też żadnych ucisków.
  • Oddal się spokojnie od miejsca, w którym napotkałeś żmiję, tak aby nie doszło do kolejnych jej ataków.
  • Postaraj się unieruchomić ukąszoną kończynę.
  • Zadzwoń po GOPR pod numer 601 100 300 lub 985.
  • Umuj ranę.
Booking.com