Andrzej Bargiel atakuje Gaszerbrum II

https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3ral-burza-%C5%9Bnie%C5%BCna-2080138/

We wtorek Andrzej Bargiel dotarł do obozu 2. Około godziny 22 miał wyruszyć, zaatakować szczyt.

We wtorek, 18 lipca, Andrzej Bargiel na swoim Instagramie zamieścił wpis (pisownia oryginalna):

„Trwa atak szczytowy. Melduję się w obozie 2. Tutaj chwila odpoczynku i dziś koło 22ej lokalnego pakistańskiego czasu ruszam dalej. Trzymajcie kciuki”.

Bargiel podczas swojej wyprawy ma zamiar wspiąć się i zjechać na nartach z dwóch szczytów Gaszerbrum i Gaszerbrum II. Co istotne, założono, że nie będzie się wspomagał tlenem z butli. Obecnie, według podanej przez narciarza informacji, prawdopodobnie trwa atak szczytowy na Gaszerbrum II. Wszyscy czekają z niecierpliwością na kolejne informacje od niego.

Bargiel nie wspina się sam. Są z nim Janusz Gołąb, Maciek Sulima (operator kamery), Bartek Pawlikowski (fotograf).

Projekt, którego założenia wykonuje skialpinista, nazywa się Hic Sunt Leones – Gasherbrum Ski Challenge. Jego twórcą jest sam Bargiel.

Gaszerbrum II to najniższy z ośmiotysięczników wchodzących w skład Karakorum. Dokładna jego wysokość to 8035 m n.p.m. Po raz pierwszy góra wpuściła wspinaczy na swój szczyt w 1956 roku. Polacy stanęli na nim dopiero 19 lat później. Pierwszego zimowego wejścia dokonano natomiast dopiero w 2011 roku. W skład trzyosobowej grupy wchodzili między innymi Simone Moro i Denis Urubko. Trzecią osobą był Cory Richards.

Booking.com