prorock

Barbara Wójcik i Kamil Ferenc nowymi Mistrzami Polski w boulderingu!

Barbara Wójcik - Mistrzyni Polski Seniorów w Boulderingu 2023; fot. Tomasz Szkatuła

W minioną sobotę na krakowskiej ścianie BRONX Bouldering rozegrano finały Mistrzostw Polski w boulderingu. Triumfowali Barbara Wójcik (Speleoklub Kielce) i Kamil Ferenc (KS Korona Kraków). Rywalizacja o krajowy czempionat stała na bardzo wysokim poziomie – zarówno od strony sportowej, jak i organizacyjnej. 

27. Mistrzostwa Polski Seniorów w boulderingu przeszły do historii. Zawody zorganizowano w Krakowie, który w 1997 r. był gospodarzem pierwszych oficjalnych zmagań o krajowy czempionat i – co warto dodać – często bywa określany mianem polskiej stolicy wspinania sportowego. W rywalizacji wzięło udział 67 zawodników (48 mężczyzn i 28 kobiet), a finały, rozegrane w sobotni wieczór na bronowickiej ścianie BRONX Bouldering cieszyły się sporym zainteresowaniem – zarówno od strony publiczności, która wypełniła po brzegi wolną przestrzeń na hali oraz mediów – nie tylko stricte wspinaczkowych, ale również lokalnych.

Impreza rangi mistrzowskiej wymaga należytej oprawy i sprawnej organizacji – Polski Związek Alpinizmu oraz Klub Sportowy Korona 1919 Kraków – główni organizatorzy stanęli na wysokości zadania, fundując zgromadzonej publice niezwykle emocjonujące widowisko.

Jeśli chodzi o aspekt sportowy, było to starcie młodości z doświadczeniem. Dość powiedzieć, że najmłodsza z finalistek – Martyna Stokowiec ma zaledwie 15 lat, z kolei najstarszy z Panów w tym gronie, to 39-letni weteran i obrońca tytułu: Andrzej Mecherzyński-Wiktor.

W telegraficznym skrócie wynik można skomentować tak: u Pań wygrała młodość – nową Mistrzynią Polski została 17-letnia Barbara Wójcik, srebro przypadło 16-letniej Mai Oleksy, a podium zamknęła 20-letnia Bianka Janecka (notabene najstarsza w gronie finalistek).

Z kolei u Panów złoty medal 32-letniego Kamila Ferenca oznaczał triumf doświadczenia. Aktualny Mistrz Polski w prowadzeniu kapitalnym występem zapracował na pierwszy seniorski tytuł w boulderingu. Tuż za nim uplasował się 18-letni Piotr Niźnik, trzecie miejsce zajął zaś 21-letni Jakub Ziętek.

Kamil Ferenc (KS Korona Kraków) - Mistrz Polski w boulderingu 2023; fot. Tomasz Szkatuła

Kamil Ferenc (KS Korona Kraków) – Mistrz Polski w boulderingu 2023; fot. Tomasz Szkatuła

Pełne wyniki finałów Mistrzostw Polski w boulderingu 2023:

Panie:

1. Barbara Wójcik (Speleoklub Świętokrzyski Kielce)
2. Maja Oleksy (AZS ANS Tarnów)
3. Bianka Janecka (KW Częstochowa)
4. Hanna Kozina (Avatar Kraków)
5. Martyna Stokowiec (Speleoklub Świętokrzyski Kielce)
6. Melania Smoczyńska (Avatar Kraków)

Panowie:

1. Kamil Ferenc (KS Korona 1919 Kraków)
2. Piotr Niźnik (KS Korona 1919 Kraków)
3. Jakub Ziętek (KW Bielsko-Biała)
4. Timur Diatłow (KS Korona 1919 Kraków)
5. Andrzej Mecherzyński-Wiktor ( Kraków)
6. Piotr Oleszczuk (UKA Warszawa)

Jeśli jesteście ciekawi jak przebiegała rywalizacja, to dzięki uprzejmości organizatorów poniżej możecie obejrzeć zapis video finałowej rundy:

Booking.com