prorock

Bardzo trudne warunki w górach. TOPR i władze Parków Narodowych wydały ostrzeżenia

W górach powróciła zima. W dodatku z tak zwanym przytupem. Duże opady śniegu, wiatr, zmarzliny, zejścia lawin, słaba widoczność to najczęstsze niebezpieczeństwa, z jakimi możecie się obecnie spotkać. Sprawdź, które szlaki powinieneś zostawić sobie dopiero na wiosenny trekking, bowiem władze parków wydały zakaz poruszaniu się po nich.

Komunikat TOPR i TPN

W Tatrach panuje 4 (!) stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach zalega gruba warstwa śniegu, a pod nią występują jego zlodowacenia. Szlaki są pozawiewane, a na graniach można spotkać nawisy śnieżne. Pułap chmur jest dość niski, więc znacząco utrudnia widoczność. Korzystanie ze szlaków prowadzących do schronisk również są odradzane. Prognozowane są duże opady śniegu oraz silny wiatr. Śnieg jest słabo związany z podłożem.

Zamknięto następujące szlaki:

  • Palenica Białczańska-Morskie Oko
  • Wodogrzmoty Mickiewicza-Dolina Pięciu Stawów

Nie można też kupić biletów do TPN.

Babiogórski Park Narodowy

W Babiogórskim Parku Narodowym występują duże opady śniegu. Warunki na szlakach są bardzo trudne, w szczególności powyżej górnej granicy lasu. Występuje też silny wiatr oraz słaba widoczność.

Od 4 lutego Park udostępni trasy narciarskie, aczkolwiek turystyka może się odbywać wyłącznie po nich.

Karkonoski Park Narodowy

Władze, Karkonoskiego Parku Narodowego podały, że obecnie w tym terenie panuje 3 stopień zagrożenia lawinowego.

Lawinowa trójka to realne zagrożenie wyzwolenia lawiny przy niewielkim obciążeniu”.

Pokrywa śnieżna wynosi od 60 cm, do nawet w niektórych miejscach 120 cm. Tworzą się też poduszki śnieżne. Występują silne wiatry.

Zamknięto następujące szlaki:

  • szlak czerwony od schroniska Nad Łomniczką do schroniska Dom Śląski;
  • szlak niebieski od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy Zakosach do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym na Czarnym Grzbiecie,
  • szlak żółty od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym,
  • szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia,
  • szlak żółty na odcinku od Mokrego Rozdroża powyżej schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów;
  • szlak zielony na odcinku od Mokrego Rozdroża przez Śnieżne Kotły do Rozdroża pod  Wielkim Szyszakiem;
  • szlak czerwony od Śnieżnych Kotłów do Obniżenia pod Śmielcem.
  • szlak zielony na odcinku od górnej stacji wyciągu na Szrenicę nad Kotłem Szrenickim do skrzyżowania z czerwonym szlakiem w rejonie Mokrej Przełęczy.
  • UWAGA łańcuchy na odcinku szlaku czerwonego nad Kotłem Małego Stawu oraz Kotłem Wielkiego Stawu są zdemontowane – NIE PODCHODZIMY DO KRAWĘDZI KOTŁÓW!”

Komunikat Bieszczadzkiego Parku Narodowego

BdPN informuje, że na szlakach występują oblodzenia, jak również prognozowane są cały czas opady śniegu.

Komunikat Magurskiego Parku Narodowego

Dyrekcja Magurskiego Parku Narodowego już ponad tydzień temu zamknęła wszystkie szlaki i ścieżki przyrodnicze, ze względu na pogodę. Komunikat jest aktualny, aż do odwołania. Powołano się na trudne warunki turystyczne, połamane drzewa, wiszące konary.

Komunikat Parku Narodowego Gór Stołowych

Dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych wydał komunikat, że ze względu na trudne warunki pogodowe oraz do uprawiania turystyki, z dniem 02.02.2023 do odwołania, zamyka wszystkie szlaki i trasy turystyczne. Dodaje również, że:

Dojście do Schroniska Na Szczelińcu jest możliwe, jednak na własną odpowiedzialność”.

W parku na szlakach zalega duża ilość śniegu, występuje wielodniowa okiść oraz silny wiatr. Można też spotkać walące się drzewa.

Komunikat Pienińskiego Parku Narodowego

Jak podały władze Pienińskiego Parku Narodowego, w tej części polskich gór możemy spodziewać się miejscami pokrywy śnieżnej wynoszącej do nawet 50 cm. Ponadto informują, aby uważać na okiść, łamiące się gałęzie, konary, występujące miejscowo na szlakach oblodzenia oraz podwyższone zagrożenie ryzyka lawinowego.

Booking.com