prorock

Biskupia Kopa – w poszukiwaniu bogatego skrzata

Biskupia Góra to jeden z najniższych szczytów Korony Gór Polski. Na jej wierzchołku przebiega granica polsko-czeska. Ponoć ukryty jest tu również skarb, którego dawniej strzegł cyniczny i złośliwy skrzat. Poznajcie najpopularniejszą legendę Biskupiej Kopy oraz trasy, które poprowadzą Was na sam jej szczyt.

Biskupia Kopa – to musisz wiedzieć

Wysokość Biskupiej Kopy wynosi 890 m n.p.m. To najwyższy szczyt Gór Opawskich po ich polskiej stronie. Na wierzchołku po stronie czeskiej znajduje się wieża widokowa, która została wybudowana w XIX wieku. Przez Biskupią Kopę przebiega granica polsko-czeska. Jest to również jeden z najniższych szczytów Korony Gór Polski. Pieczątkę do książeczki znajdziecie na wieży i w Domu Turysty Pod Biskupią Kopą.

Z Biskupią Kopą wiąże się sporo legend. Najbardziej znana jest ta o skrzacie zwanym Ludosza. Ponoć strzegł on ukrytych na szczycie góry skarbów, a przy tym mocno dokuczał mieszkańcom pobliskich okolic. Miał on też zamienić jednego z młodzieńców w wielki głaz, gdy ten obrócił się, schodząc z góry z kosztownościami od skrzata. Jak mówi legenda, skrzat pozwolił zabrać chłopakowi tyle złota, ile chciał, ale w drodze powrotnej nie mógł się on oglądać za siebie. Do dziś jednak ludzie szepczą między sobą, że cyniczny skrzat specjalnie huknął za chłopakiem, aby ten się obrócił.

Inna legenda głosi, że u podnóża Biskupiej Góry chciwi drwale ukamienowali uczciwego leśniczego Jakuba, a jego ciało ukryli tam pod stertą kamieni.

Biskupia Kopa – tak wejdziesz na szczyt

Poniżej przedstawiamy propozycje wejścia na szczyt, wybrane na podstawie mapa-turystyczna.pl:

Jarnołtówek-Biskupia Kopa

Trasa liczy 3,8 km długości oraz sumę podejść 534 m i zejść 5 m. Przy tych parametrach można ją pokonać w około 2 godziny. Na szczyt należy cały czas podążać szlakiem czerwonym. Punkty charakterystyczne to Bolkówka oraz Górski Dom Turysty Pod Biskupią Kopą. Jeśli wyruszycie z Jarnołtówka żółtym szlakiem do schroniska, będziecie przechodzić przez Gwarkową Perć. Wprawdzie jest to dłuższa trasa prowadząca na Biskupią Kopę, liczy bowiem 6,7 km, przy sumie podejść 649 m i zejść 120 m, ale z pewnością warta pokonania. Gwarkowa Perć jest czasem nazywana polską via ferratą.

Wieszczyna-Biskupia Kopa

Dystans do pokonania to 8,7 km, suma podejść wynosi 607 m, a zejść 55 m. Czas przejścia wynosi około 3 do 3,5 godziny. Z Wieszczyny do Przełęczy Pod Zamkową Górą (508 m n.p.m.) należy wędrować szlakiem niebieskim, następnie zaś zmienić go na żółty, który przez Złodziejską Drogę poprowadzi Was do Przełęczy pod Kopą (724 m n.p.m.). Następnie szlakiem czerwonym dojdziecie na szczyt góry.

Pokrzywna-Biskupia Kopa

Trasa liczy 6,2 km, suma podejść to 601 m, a zejść 62 m. Czas przejścia to około 2,5 godziny. Z Pokrzywnej do Przełęczy Pod Zamkową Górą idźcie szlakiem czerwonym, a tam zmieńcie go na żółty, prowadzący aż Jarnołtówka. Stamtąd znowu wejdźcie na szlak czerwony. Jeśli chcecie, możecie też iść cały czas czerwonym szlakiem, przez Srebrną Kopę. Długość trasy zwiększy się o 400 m, a czas jej przejścia o około 10-15 minut. Suma podejść wyniesie 676 m, a zejść 136 m.

Dolina Bystrego Potoku-Biskupia Kopa

Samochód możecie zostawić na parkingu w Pokrzywnej. Dystans, jaki trzeba pokonać, wchodząc na szczyt wynosi 5,3 km, suma podejść 577 m, a zejść 36 m. Czas przejścia szacuje się na ok.2,5 godziny. Z Doliny Bystrego Potoku przez Gwarkową Perć do Rozdroża pod Piekiełkiem prowadzi szlak niebieski. Potem przez Drogę Amalii nad Anusią i Ścieżkę Langego trzeba iść szlakiem żółtym, aż do Górskiego Domu Turysty Pod Biskupią Kopą. Stamtąd na szczyt Biskupiej Kopy dojdziecie szlakiem czerwonym oraz zieloną ścieżką dydaktyczną.

Biskupia Kopa – to warto zobaczyć

Pokrzywna to jeden z najchętniej wybieranych punktów początkowych na Biskupią Kopę, ze względu na bogatą ofertę noclegową. Znajdują się tu Schronisko Młodzieżowe, hotele oraz prywatne pensjonaty i gospodarstwa. Każdy zatem wybierze coś dla siebie, wedle swoich możliwości i potrzeb. Oprócz szlaków turystycznych na Biskupią Kopę i Olszak przebiega tędy również szlak czerwony GSS, a także szlaki rowerowe. Atrakcją, która przyciąga tu turystów, jest „Zaginione Miasto Rosenau”, czyli interaktywny park rozrywki, który łączy zabawę z edukacją. Do końca marca park jest czynny tylko dla grup zorganizowanych po wcześniejszym ustaleniu. W Pokrzywnej zaraz przy wejściu do Doliny Bystrego Potoku warto zwrócić również uwagę na znajdującą się tam kapliczkę.

Jarnołtówek to wieś z drugiej połowy XIII wieku. Wprawdzie żadnych zabytków z tego okresu nie zwiedzicie tutaj, ale kilka z epoki XIX i XX wieku już tak. Istotne są tu przede wszystkim barokowy kościół, młyn wodny i zespół dworski. W Jarnołtówku w 2009 roku kilka osób widziało ponoć UFO. Podążając z Jarnołtówka do schroniska Pod Biskupią Kopą szlakiem żółtym, warto zwrócić uwagę też na Gwarkowe Skały oraz wychodnie skalne, które znajdują się na szlaku. Gwarkowa Perć jest również ciekawą atrakcją. Na jednej ze ścian nieczynnego kamieniołomu znajduje się 11-metrowa, metalowa drabina.

Schronisko Pod Biskupią Kopą ma 99 lat. Czeka tu na turystów 50 miejsc noclegowych. Istnieje też możliwość rozbicia namiotu oraz przyjazdu z psem. Nocleg ze zwierzęciem jest dodatkowo płatny. Oprócz pokoi w budynku jest świetlica oraz bar, a na zewnątrz miejsce na grilla.

W Wieszczynie znajduje się drewniana, 15-metrowa wieża widokowa, z której możecie podziwiać widok na Biskupią Kopę.

Booking.com