prorock

Bracia Pou i Micher Quito pokonują dziewiczą, północno-zachodnią ścianę Ranrapalca

Eneko Pou, Micher Quito i Iker Pou na szczycie Ranrapalca po wspinaczce dziewiczą, północno-zachodnią ścianą; fot. arch. Hermanos Pou

Dobrze znani w środowisku górskim baskijscy bracia Iker i Eneko Pou połączyli siły z peruwiańczykiem Micherem Quito, by zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem, jakim była dziewicza, północno-zachodnia ściana Ranrapalca (6162 m n.p.m.) w peruwiańskim Cordillera Blanca. Była, bo dzięki wyżej wymienionej trójce straciła status niezdobytej. Zespół pokonał ścianę, wytyczając nową drogę – Ya Pe’ Cholo (6b, 80º, 1200 m).

Nie był to pierwszy wyczyn w Cordillera Blanca tej trójki: w 2021 r. wspólnie zdobyli Nevado Huamashraju Este, rok później w zameldowali się na szczycie Nevado Urus Este, a następnie pokonali południowo-zachodnią ścianę Pumahuacanca. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich wspinaczek była nie tylko lokalizacja, ale również godny odnotowania fakt, że zespół za każdym razem wytyczał nową drogę. Udane wejście na północno-zachodnią ścianę Ranrapalca można więc traktować jako kontynuację swoistego trendu.

Eneko Pou, Micher Quito i Iker Pou w trakcie wspinaczki dziewiczą, północno-zachodnią ścianą Ranrapalca; fot. arch. Hermanos Pou

Eneko Pou, Micher Quito i Iker Pou w trakcie wspinaczki dziewiczą, północno-zachodnią ścianą Ranrapalca; fot. arch. Hermanos Pou

Północno-zachodnia ściana Ranrapalca zwróciła uwagę zespołu właśnie podczas jednej z wymienionych wyżej wspinaczek – cała trójka przystąpiła do akcji wkrótce po zdobyciu Nevado Urus Este, ale wówczas trudne warunki zmusiły ich do szybkiego odwrotu. W tym roku na szczęście pogoda okazała się być łaskawszą, choć zespół przeżył chwile grozy, gdy – już na samym końcu, podczas ostatnich zjazdów – Eneko został uderzony w głowę przez odłamki sporej wielkości bloku skalnego, który spadł w wyniku obrywu. Na szczęście Baskowi nie stało się nic poważnego.

Biwak w ścianie Ranrapalca; fot. arch. Heramnos Pou

Biwak w ścianie Ranrapalca; fot. arch. Heramnos Pou

Bracia Pou w swojej relacji dla mediów podzielili się krótkim komentarzem:

„To była trudna, eksponowana i bardzo długa wspinaczka. Trudna, ponieważ wspinanie się po tak ogromnej ścianie z około 20 kilogramami na plecach mnoży trudność czterokrotnie.  Eksponowana, bo w kulminacyjnym momencie mieliśmy pod stopami 900 metrów »lufy«. To jedna z największych ścian, na jakie kiedykolwiek się wspinaliśmy”

Ya Pe’ Cholo (6b, 80º, 1200 m) - pierwsza droga na północno-zachodniej ścianie Ranrapalca; fot. arch. Hermanos Pou

Ya Pe’ Cholo (6b, 80º, 1200 m) – pierwsza droga na północno-zachodniej ścianie Ranrapalca; fot. arch. Hermanos Pou

Baskowie z godną podziwu konsekwencją dbają również o profesjonalną dokumentację video swoich alpinistycznych wyczynów. Nie inaczej było tym razem – z wyprawy na Ranrapalcę powstał krótki film, który możecie obejrzeć poniżej:

Źródło: planetmountain.com

Booking.com