Burza w górach – co robić?

Burza w górach to jedno z największych niebezpieczeństw, które czyhają na wędrowców. Jak się zachować? Co robić, aby ją bezpiecznie przetrwać?

Burza w górach – unikaj takiej sytuacji

Jeśli zastała Cię burza w górach, to znak, że albo pogoda z Ciebie zakpiła, albo nie sprawdziłeś przed wyprawą jej prognoz. To jedna z tych czynności, o której należy zawsze pamiętać. Siły natury w górach są trzy razy bardziej niebezpieczne, aniżeli na nizinach i w dolinach. Zaznajomienie się z prognozami synoptyków uchroni Cię przed przykrymi niespodziankami na szczycie lub w drodze na niego. Jeśli meteorolodzy zapowiadają deszcz, mgły lub burze, pozostań na dole lub przygotuj sobie plan na taką sytuację. Wskazane jest zaplanowanie pokonywania danych odcinków w konkretnym czasie i trzymanie się tych założeń. Jeśli wyjdziesz rano, a burze mogą wystąpić pod wieczór, to zamiast noclegu w namiocie na szlaku, wróć do doliny lub skieruj się do schroniska.

Burza w górach – co robić?

Może się jednak zdarzyć, że pogoda Cię zaskoczy. Meteorolodzy przepowiadali słońce, a podczas wędrówki na szlaku zastała Cię burza? Cóż, to się również zdarza. Pogoda zmienną jest i nikt nie ma na nią wpływu. Mimo to nie panikuj, tylko zastosuj się do poniższych wskazówek. Podpowiadamy, co robić, gdy zastanie Cię burza w górach:

  • Znajdź schronienie. Absolutnie nie szukaj go pod drzewami, półkami, czy parasolami skalnymi. Burza może spowodować, że zaczną się osuwać, przygniatając Cię swoimi odłamkami. Trzymaj się od skał w odległości minimum 1,5 metra, a jeśli to możliwe to jeszcze więcej.
  • Nie stawaj na łące. Jeśli będziesz najwyższym punktem w okolicy, może skończyć się to nieszczęśliwym wypadkiem. Będzie istniało bowiem ryzyko, że uderzy w Ciebie piorun. Unikaj też szukania schronienia przy zbiornikach wodnych.
  • Nie zbaczaj ze szlaku. Nie schodź w nieznane tereny. Jeśli się zgubisz, grozić Ci będzie niebezpieczeństwo.
  • Jeśli masz na sobie biżuterię, w plecaku metalowe przyborniki lub karty przetrwania, włóż to do jednego worka i odłóż w znacznej odległości od siebie. Metal przyciąga pioruny.
  • Jeśli wędrujecie w grupie, odsuńcie się od siebie. Nie twórzcie skupiska.
  • Jak najszybciej zadzwoń do GOPR i powiadom ich o swoim położeniu.
  • Jeśli nie masz się gdzie schronić, załóż dodatkowy sweter, kurtkę, skarpety. Połóż się na ziemi. Kolana przyciągnij do klatki piersiowej i przeczekaj burzę w górach.

Przypominamy numer ratunkowy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: 601 100 300

Booking.com