Chcesz żyć, nie wychodź w góry

Turysto, jeśli chcesz się cieszyć świętami z rodziną, pozostań w domu, nie wychodź  w góry. W Tatrach panuje 2 stopień zagrożenia lawinowego. Coraz więcej osób ginie w górach z powodu lawin i wyziębienia. Bądź mądry! Żyj! Zostań w domu!

Wprawdzie 2 stopień informuje o umiarkowanym stopniu zagrożenia, mimo to coraz więcej osób ginie w górach. W Tatrach przechodzą lawiny, prawdopodobnie wyzwalane przez zbytnie obciążenie. Dodatkowo wielu turystów niemających doświadczenia w zdobywaniu górskich szczytów zimą, nie jest przygotowana odpowiednio do tego rodzaju trekkingów. Lawinowe ABC obecnie to podstawa, podobnie jak ciepłe ubranie i termos z gorącą, słodką herbatą. Nie należy też zapominać o odpowiednim antypoślizgowym obuwiu, raczkach w niskich partiach gór i rakach w wysokich. W masywie Lubonia w Beskidzie Niskim kilka dni temu zginęła 65-letnia mieszkanka Lubonia. Szła do znajomego. Poślizgnęła się i na skutek upadku oraz związanego z nim uderzenia w głowę, zginęła. Prawdopodobnie nie była odpowiednio ubrana na wędrówkę szlakiem.

Również w Bieszczadach warunki nie są korzystne do wędrówek górskich, utrzymuje się tam 20-50 cm pokrywy śnieżnej. Ponadto śnieg jest mokry. Nic nie wskazuje na to, aby miał stopnieć, bowiem przed weekendem synoptycy prognozowali kolejne opady.

Turysto, chcesz te święta spędzić z rodziną, zostań w domu lub zaczerpnij profesjonalnej wiedzy od GOPR/TOPR. Zapytaj, jak się przygotować do wyprawy, gdzie pójść na świąteczny spacer, aby bezpiecznie wrócić do domu. Zachowaj rozsądek. Górskie widoki, choć zimą zapierają dech w piersiach, nie są warte Twojego życia

Booking.com