Chełmiec – stworzony z lawy

Chełmiec to jeden ze szczytów znajdujących się na liście Korony Gór Polski. W pełni na to miejsce zasługuje, choć nie jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich. Sprawdź, czym się wyróżnia ta góra i jak ją zdobyć.

Chełmiec – to musisz wiedzieć

Wysokość Chełmca to 851 m n.p.m. Należy do Gór Wałbrzyskich, jednak nie jest ich najwyższym szczytem. Miano to przysługuje o dwa metry wyższej Borowej. Mimo to, to właśnie Chełmiec znajduje się na liście szczytów Korony Gór Polski. Trudno się dziwić, ma on swoje walory. Pierwszym z nich jest oczywiście wieża widokowa (z 1888 r.), choć i na Borowej taką znajdziecie. Jednak tym, co wyróżnia Chełmiec nad wszystkie inne szczyty w tym paśmie górskim i nie tylko, jest największy Krzyż Milenijny w Europie, do którego prowadzi jedyna w Polsce Droga Krzyżowa Górniczego Trudu.

Chełmiec powstał z lawy. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest on wulkanem, a wypiętrzoną, zastygniętą lawą.

Pieczątkę do książeczki KGP znajdziecie na wieży.

Chełmiec – tak wejdziesz na szczyt

Poniżej znajdziecie propozycje wejścia na szczyt (na podstawie mapa-turystyczna.pl):

Szczawno Zdrój-Chełmiec

Ze Szczawno-Zdrój na Chełmiec dojdziecie szlakiem niebieskim. Drogę pokonacie w około 2 godziny, gdyż jej dystans wynosi niecałe 5 km. Suma podejść to 466 m, a zejść 42 m. Punkt charakterystyczny, który trzeba minąć to skrzyżowanie szlaku niebieskiego z czarnym.

Boguszów-Gorce-Chełmiec

Dystans na tej trasie wynosi 3,3 km, suma podejść zaś 278 m, a zejść 33 m. Na szczyt dojdziecie w 1 h 20 min. Z miasta do Rosochatki idźcie szlakiem zielonym, tam zmieńcie go na żółty, prowadzący pod Krzyż Milenijny. Możecie też cały czas iść szlakiem zielonym, przez Chełmiec Mały (776 m n.p.m.). Wówczas trasa wydłuży się o 600 m, czas przejścia o ok. 10 minut, suma podejść wyniesie 279 m, a zejść 36 m.

Wałbrzych-Chełmiec (przez Biały Kamień)

Dystans tej trasy wynosi niespełna 6 km, z sumą podejść 459 m i zejść 28 m. Czas jego przejścia szacuje się na 2 do 2,5 godziny. Z miasta rozpocznijcie wędrówkę żółtym szlakiem turystycznym. Kontynuujcie ją cały czas, aż do skrzyżowania ze szlakiem czarnym, którym należy się dalej kierować, do kolejnej krzyżówki, tym razem ze szlakiem niebieskim, który będzie kontynuacją wędrówki, aż do Milenijnego Krzyża na Chełmcu. Droga ta prowadzi przez Biały Kamień.

Jeśli nie chcecie zmieniać kolorów szlaków, możecie cały czas podążać szlakiem żółtym, aż do Krzyża. Trasa wydłuży się raptem o 800 metrów. Punktami charakterystycznymi na niej są skrzyżowania szlaków, które mijacie bez żadnej reakcji z Waszej strony, Rosochatka (719 m n.p.m.), Chełmiec Mały Stacja Drogi Krzyżowej X i XIV.

Możecie też wyruszyć od razu z Białego Kamienia, zamiast Wałbrzycha. Wówczas trasa będzie miała dystans 3,6 km, sumę podejść 411 m, a zejść 3 m. Czas przejścia wyniesie 1,5 godziny.

Czarny Bór-Chełmiec

Jest to jedna z ciekawszych tras. Idąc do Krzyża cały czas szlakiem niebieskim, dystans wyniesie 10,4 km, suma podejść 656 m, a zejść 296 m. Czas przejścia szacuje się na 3 h i 40 min, aczkolwiek warto zarezerwować więcej czasu, aby móc podziwiać dodatkowe atrakcje turystyczne po drodze. Pierwszą z nich jest Boracza (594 m n.p.m.), kolejne to Dworzec Kolejowy w Boguszów-Gorce Zachód, Rozejście pod Mniszkiem (695 m n.p.m.), Chełmiec Mały 776 m n.p.m., Chełmiec Mały stacja X, Chełmiec Mały stacja XIV.

Lubomin-Chełmiec

Z Lubomina na Chełmiec jest 4,2 km. Suma podejść na tej trasie wynosi 394 m, a zejść 22 m. Spokojnie pokonacie ją w 1h 40 min. Na szczyt dotrzecie, cały czas idąc szlakiem zielonym.

Jabłów-Chełmiec

W tym przypadku należy pokonać dystans wynoszący 5 km, sumę podejść 372 m, zejść 59 m. Zajmie Wam to niecałe 2 godziny. Ruszacie szlakiem czarnym. Po przejściu 400 m musicie wejść na nieoznakowaną drogę i kierować się nią aż do rozejścia szlaków czarnego i zielonego. Wówczas wchodzicie na szlak zielony, którym dojdziecie na szczyt.

Chełmiec – to warto zobaczyć

Na Chełmcu stoi największy krzyż w Europie – Krzyż Milenijny. Ma on 45 metrów, w nocy jest podświetlony i kończy Drogę Krzyżową Górniczego Trudu. Oprócz niego na szczycie jest również kamienna wieża widokowa o wysokości prawie 20 metrów oraz maszty anten nadawczych.

Jeśli zdobywając Chełmiec, liczycie również na ciekawą wycieczkę przyrodniczo-kulturalną to zdecydowanie, jako punkt wyjścia należy wybrać Wałbrzych albo Szczawno-Zdrój. Wówczas warto zarezerwować sobie na zwiedzanie cały weekend. Oprócz szlaków turystycznych prowadzących na szczyty pobliskich gór, przez miasta te przebiegają również Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej oraz europejski długodystansowy szlak pieszy E3.

Około 20 km od Chełmca znajduje się Rezerwat Przyrody Głazy Krasnoludków. Warto go odwiedzić ze względu na unikatową florę, jak również wyjątkowe formy skalne, przypominające grzyby, ściany i zwierzęta.

Szczawno-Zdrój

Na początku XIII wieku było książęcą wsią. Jego koleje losu były dość różnorodne i ciekawe. Jako o uzdrowisku zaczęto o nim mówić już w średniowieczu. Jest tu spora ilość zabytków. W większości są to domy i byłe pensjonaty. Najstarsze, które się ostały, pochodzą z XVIII wieku. Pierwszeństwo zwiedzania powinny mieć tu Amfiteatr, Zespół Zabudowań Zdrojowych, Dom Zdrojowy, Hala Spacerowa, Pijalnia Wód.

Wałbrzych

Charakteryzuje się niezliczoną ilością zabytków. W dużej mierze są to domy, kamienice i szyby. Najważniejszymi są jednak Zamek Książ wraz z ogrodami i podziemiem, ruiny Zamku Stary Książ i Palmiarnia. Warto też zapoznać się z wystawami w Muzeum Porcelany, a także w Starej Kopalni.

Czarny Bór

Jest wsią, która pochodzi z XIII wieku. Znajduje się tu zespół pałacowy z przełomu XVIII i XIX wieku, XIX-wieczna gospoda, XVII-wieczny spichlerz oraz ruiny zamku gotyckiego z początku drugiej połowy XIV wieku.

Boguszów-Gorce

Wędrując na Chełmiec cały czas zielonym szlakiem z Boguszów-Gorce będziecie szli wzdłuż Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu, zwanej Górniczą Kalwarią. Jest ona hołdem dla górników pracujących na ziemi wałbrzyskiej i ich rodzin. Została stworzona z 14 granitowych tablic. W samym Boguszowie-Gorce warto obejrzeć Rynek wraz z barokowym Ratuszem, XVIII-wieczny Dworzec, a także dawny kościół ewangelicki.

 

Booking.com