Część szlaków w Tatrach za kilka dni zostanie zamknięta. Sprawdź, które

https://pixabay.com/pl/photos/tatry-krajobraz-g%C3%B3ry-widok-g%C3%B3ry-998971/

W Tatrach rozpoczynają się remonty. Dlatego niektóre odcinki szlaków zostaną w najbliższych dniach czasowo zamknięte. Zatem zanim wyruszysz zdobywać szczyty, sprawdź dokładnie wszystkie alternatywy dojść na nie.

Już 10 lipca zostanie zamknięty szlak w rejonie Orlej Perci, mianowicie Skrajny Granat-Krzyżne. Co więcej, TPN informuje, że na innych jej odcinkach oraz na szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Szpiglasową Przełęcz, również mogą nastąpić wyłączenia ruchu turystycznego. Orla Perć jest jednym z najtrudniejszych szlaków górskich w Polsce, zarówno ze względu na uwarunkowania, jak i obrywy skalne. Bezpieczna i niezawodna asekuracja jest więc niezbędna. Tatrzański Park Narodowy będzie wymieniał w tym sezonie łańcuchy, klamry i legendarną drabinkę nad Kozią Przełęczą.

Dodatkowo należy się liczyć również z utrudnieniami na szlakach:

  • Przełęcz między Kopami – Hala Gąsienicowa
  • Droga pod Reglami, odcinek Mała Łąka – Kiry.

Choć TPN zastrzega, że nie będą one zamknięte, to również tutaj zaplanowano w okresie letnim naprawy i renowacje.

Większość prac jest technicznie bardzo wymagająca, będzie się także wiązać z koniecznością wykorzystania helikoptera – szczególnie przy transporcie łańcuchów. W trakcie remontów często zrzucane są luźne kamienie. Brukowane są nowe stopnie skalne. To wszystko może stanowić poważne zagrożenie dla turystów, dlatego musimy zamykać odcinki szlaków, a czasem wyłączać dla ruchu większe obszary– informuje Marta Mazik, która koordynuje projekt tatrzańskich remontów.

Na tym jednak one się w tym roku nie skończą.

13 lipca rozpoczną się naprawy w miejscu obrywu pod Niebieską Turnią. Zatem do odwołania nieczynny będzie odcinek między Zawratem a Świnicą. Wprawdzie prace w tym miejscu zaplanowano na około 5 dni, ale warto pamiętać, że góry są nieprzewidywalne i remont może się wydłużyć.

Zaraz po wakacjach, 1 września, rozpocznie się renowacja drewnianych schodów na odcinku Doliny Pięciu Stawów Polskich-Świstówka Roztocka. Należy wziąć zatem pod uwagę, że i ten fragment szlaku może zostać wówczas zamknięty.

Booking.com