Czupel-najwyższy z najniższych

Jeśli pragniesz zdobyć Koronę Gór Polski, na Czupel z pewnością powinieneś wejść w pierwszej kolejności. W ostatnim czasie można z niego podziwiać piękne widoki, a i szlak prowadzący na wierzchołek nie jest wymagający. Ponadto w drodze czeka na Ciebie wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. To również idealny szczyt do trenowania biegów górskich.

Czupel-to musisz o nim wiedzieć

Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego. Dotychczas uważano, że jego wysokość wynosi 933 m n.p.m.. Ostatnie pomiary natomiast temu przeczą. Okazuje się bowiem, że góra jest o 3 metry niższa niż pierwotnie podawano (930 m n.p.m.). Do niedawna jeszcze na szczycie rósł gęsty las, który uniemożliwiał podziwianie panoramy. Dziś, po częściowym wylesieniu można oglądać widoki między na Magurkę Wilkowicką, Pogórze Śląskie, Bukowski Groń czy Pasmo Bliźniaków. Pomimo, iż część lasu została wycięta, to nadal można schować się tam w cieniu buczyny i świerków. Czupel należy do Korony Gór Polski, zajmując 20 na 28 miejsc pod względem wysokości. Pieczątka do książeczki Zdobywców Korony Gór Polski znajduje się w Schronisku PTTK na Magurce Wilkowickiej.

Czupel-tak dotrzesz na szczyt

Tak, jak na większość szczytów Korony Gór Polski, tak i na wierzchołek Czupla można dostać się kilkoma szlakami. Najpopularniejszy jest ten z Przełęczy Przegibek. Co istotne, znajduje się na niej bezpłatny parking samochodowy. Droga na szczyt, przez schronisko PTTK na Magurce zajmuje od półtorej do niespełna dwóch godzin. Długość trasy wynosi 4,7 km. Pokonuje się ją głównie niebieskim szlakiem, który tylko na chwilę, od wysokości 852 m do wysokości 909 m (schronisko) zamienia się w czerwony, a potem już na wierzchołek ponownie biegnie niebieskim. Wielu zdobywców, którzy lubią trudniejsze wyzwania uważa jednak, że droga ta jest nudna. Suma podejść wynosi 341 m, a zejść 71 m.

Niektórzy więc wybierają wejście na Czupel z Wilkowic. Na tej trasie zarówno suma podejść, jak i zejść wynosi po 708 m. Rozpoczyna się szlakiem czarnym, a następnie przy Chatce na Rogaczu przechodzi w szlak czerwony, by od Schroniska PTTK na Górce Magurce Wilkowickiej zmienić się w niebieski. Dla urozmaicenia z Magurki Wilkowickiej można zejść do Wilkowic szlakiem zielonym. Cała trasa na szczyt i z powrotem do Wilkowic ma ponad 14 kilometrów długości i pokonuje się ją w zależności od narzuconego tempa od 4 do 6 godzin.

Można również dojść na Czupel z Międzybrodzia Bialskiego. Większość czasu idzie się szlakiem czerwonym, który dopiero na Przełęczy pod Czuplem należy zmienić na niebieski. Ta droga z punktu wyjścia i z powrotem ma 7,4 km długości, sumę podejść 620 m i sumę zejść również 620 m.

Najtrudniejsza ponoć trasa na Czupel prowadzi z Czernichowa niebieskim szlakiem. Wprawdzie droga na wierzchołek ma niewiele ponad 4 km długości, ale suma podejść wynosi 620 m, a na szczyt prowadzi kamienista droga.

Czupel-to warto zobaczyć

W drodze na szczyt warto zatrzymać się i zobaczyć:

  • Pomnik Ofiar Wojny – postawił go w 1996 roku Związek Inwalidów Wojennych RP. Usytuowany jest przy niebieskim szlaku.
  • Figurka Chrystusa Frasobliwego – postawiona jest w kapliczce znajdującej się w Przełęczy Przegibek. Kapliczka pochodzi z początku drugiej połowy XIX wieku.
  • Schronisko na Magurce Wilkowickiej – pierwsze schronisko w tym miejscu, należało do organizacji niemieckiej i postawione zostało w 1907 roku, spłonęło dwa lata później, kolejne podobnie. Obecne wybudowano z kamienia w 1913 roku, było remontowane w latach 40 i 70 ubiegłego wieku. Obecnie znajdują się tu pokoje noclegowe z łazienkami na 24 osoby, bufet, boisko do siatkówki.
  • Schronisko Chatka na Rogaczu – znajduje się na wysokości 685 m n.p.m. Historia miejsca sięga lat 60 ubiegłego wieku. Od lat 80 XX w. odbywają się tu wydarzenia muzyczne. Rozciągają się stąd widoki m.in. na Skrzyczne. Znajdują się tu 4 pokoje na łącznie 40 miejsc noclegowych.
  • Ruiny schroniska Roberta Urbanke – ruiny znajdują się na wysokości 909 m n.p.m. Poniżej schroniska Na Magurce. Wybudowane było w latach 30 ubiegłego wieku. Spłonęło po 2 latach działalności.
  • Jaskinia Smocza Jama – zwana też Jaskinią Wietrzną Dziurą znajduje się 800 metrów od schroniska. Jest to jaskinia typu szczelinowego i jednocześnie miejsce zamieszkania nocka dużego.

Zdobywając Czupel, warto również wejść na Rogacz (828 m n.p.m.). Jego północno-wschodnią stronę porasta las jesionowo-klonowy.

Booking.com