Zima w górach może być niebezpieczna, ale może też wyzwalać w nas dużą dawkę pozytywnej adrenaliny. Jednak, zamiast wędrować podczas lawinowej 4 po szlakach, ryzykując życie swoje i innych, zainteresuj się wspinaczką lodową.
Wspinaczka lodowa to wspinaczka po lodowcach, zamarzniętych wodospadach, klifach pokrytych lodem, lodospadach. Nie zawsze jest to wspinanie się po pionowej ścianie, czasem jest to wędrówka po lodowcu po danym kątem. Każda z tych opcji pozwala przekroczyć granice własnego ja, udowadnia, że niemożliwe nie istnieje. Warto jednak wiedzieć, że do uprawiania wspinaczki lodowej nie wystarczą tylko chęci. Potrzeba jeszcze rozwagi, samodyscypliny, odpowiedniego sprzętu i przygotowania. Nie jest to łatwy sport zimowy, należy się w nim wykazać taktyką, techniką, siłą, dynamiką, bardzo dobrą umiejętnością radzenia sobie ze stresem i własnymi emocjami. Jeśli uważasz, że dasz radę, czytaj dalej i szykuj się na niesamowite wrażenia.
Nigdy nie rozpoczynaj wspinaczki lodowej bez odpowiedniego przygotowania, instruktora oraz sprzętu. Może się to bowiem zakończyć poważnym wypadkiem. Gdy będziesz się wspinał na lodowiec pod okiem doświadczonego instruktora wspinaczki lodowej, dokładnie Cię on wprowadzi we wszystkie jej tajniki. Podpowie Ci również, czego Ci brakuje w ekwipunku. W jego podstawowy skład wchodzą:
Każdy z tych elementów wyposażenia przyda Ci się na różnych poziomach trudności dróg. Te oznacza się za pomocą skali od WI1 do WI7, przy czym WI1 jest najłatwiejsza, a WI7 najtrudniejsza.
Profesjonaliści wspinaczkę lodową najczęściej uprawiają na lodowcach w Norwegii, Szwajcarii i we Włoszech. Bardzo popularne są Dolomity. Bliżej Polski doceniane są lodospady w Dolinie Białej Wody, na Słowacji. W naszym kraju jednak również znajdziesz ciekawe miejsca do uprawiania tego sportu zimowego. Są to między innymi:
Na świecie zaś dużą popularnością cieszy się wspinaczka lodowa na ścianach Ouray Ice Park w Kolorado oraz na zamarzniętych wodospadach Canmore w Kanadzie.