Czym jest wspinaczka lodowa?

Zima w górach może być niebezpieczna, ale może też wyzwalać w nas dużą dawkę pozytywnej adrenaliny. Jednak, zamiast wędrować podczas lawinowej 4 po szlakach, ryzykując życie swoje i innych, zainteresuj się wspinaczką lodową.

Czym jest wspinaczka lodowa?

Wspinaczka lodowa to wspinaczka po lodowcach, zamarzniętych wodospadach, klifach pokrytych lodem, lodospadach. Nie zawsze jest to wspinanie się po pionowej ścianie, czasem jest to wędrówka po lodowcu po danym kątem. Każda z tych opcji pozwala przekroczyć granice własnego ja, udowadnia, że niemożliwe nie istnieje. Warto jednak wiedzieć, że do uprawiania wspinaczki lodowej nie wystarczą tylko chęci. Potrzeba jeszcze rozwagi, samodyscypliny, odpowiedniego sprzętu i przygotowania. Nie jest to łatwy sport zimowy, należy się w nim wykazać taktyką, techniką, siłą, dynamiką, bardzo dobrą umiejętnością radzenia sobie ze stresem i własnymi emocjami. Jeśli uważasz, że dasz radę, czytaj dalej i szykuj się na niesamowite wrażenia.

Techniki wspinaczki lodowej

  • Technika francuska – stosuje się ją do chodzenia po lodzie o kącie nachylenia do 35, a niektórzy uważają, że nawet do 40 stopni. Podczas poruszania się cała powierzchnia spodnia raków (oprócz samego przodu) pozostaje w kontakcie z podłożem. Ważne jest, aby stawiać całe stopy, z naciskiem na pięty. Wszystkie pionowe zęby raków powinny zostać „wbite” w lód pod kątem prostym. Wspinacze często, aby utrzymać stabilność, stawiają nogi jak „kaczki”, kierując stopy lekko do zewnątrz. Istotna jest również lekko pochylona postawa ciała. Należy o niej pamiętać szczególnie przy schodzeniu.
  • Technika niemiecka zwana też techniką frontalną – podczas tej techniki tylko przednia część raków (dwie pierwsze pary zębów) styka się z lodową powierzchnią, gdyż to właśnie tą ich częścią się kopie. Technikę tę stosuje się najczęściej na lodowcach, które mają nachylenie powyżej 45 stopni. Jak podają zawodowi wspinacze, technika ta jest prostsza od techniki francuskiej, ale wymaga więcej siły. Szczególnie obciążone tu zostają bowiem mięśnie łydek. W przypadku techniki niemieckiej istotne jest zachowanie pozycji ciała tak zwanego trójkąta równoramiennego, a ciężar ciała opiera się na nogach, nie rękach.
  • Technika łączona – ma w sobie elementy chodzenia zarówno techniką francuską, jak i niemiecką. Polega ona na tym, że jedną nogą kopie się ścianę przodem raków, podczas gdy druga stopa jest na płasko ustawiona, odchylona do zewnątrz.

Sprzęt do wspinaczki lodowej

Nigdy nie rozpoczynaj wspinaczki lodowej bez odpowiedniego przygotowania, instruktora oraz sprzętu. Może się to bowiem zakończyć poważnym wypadkiem. Gdy będziesz się wspinał na lodowiec pod okiem doświadczonego instruktora wspinaczki lodowej, dokładnie Cię on wprowadzi we wszystkie jej tajniki. Podpowie Ci również, czego Ci brakuje w ekwipunku. W jego podstawowy skład wchodzą:

  • kask,
  • czekan,
  • raki (nie raczki!),
  • śruby lodowe,
  • lina,
  • lawinowe ABC,
  • odpowiednie ubranie.

Każdy z tych elementów wyposażenia przyda Ci się na różnych poziomach trudności dróg. Te oznacza się za pomocą skali od WI1 do WI7, przy czym WI1 jest najłatwiejsza, a WI7 najtrudniejsza.

Wspinaczka lodowa w Polsce, czy jest to możliwe?

Profesjonaliści wspinaczkę lodową najczęściej uprawiają na lodowcach w Norwegii, Szwajcarii i we Włoszech. Bardzo popularne są Dolomity. Bliżej Polski doceniane są lodospady w Dolinie Białej Wody, na Słowacji. W naszym kraju jednak również znajdziesz ciekawe miejsca do uprawiania tego sportu zimowego. Są to między innymi:

  • Lodospady w Głuszycy Górnej, w Sudetach Środkowych. Ich wysokość liczy do 35 m.
  • Lodospady w Rudawce Rymanowskiej, na Podkarpaciu.
  • Lodospady w okolicach Zmarzłego Stawu w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach.
  • Lodospad w rejonie Śnieżnych Kotłów w Karkonoszach.

Na świecie zaś dużą popularnością cieszy się wspinaczka lodowa na ścianach Ouray Ice Park w Kolorado oraz na zamarzniętych wodospadach Canmore w Kanadzie.

Booking.com