Czym są via ferraty i co zabrać na nie? Krótki poradnik dla początkujących

Fascynujesz się wspinaczką? Słyszałeś o via ferratach, ale nie wiesz, co to takiego i czy warto spróbować? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś tak, to znaczy, że ten tekst jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej formie wspinaczki, ale wstydzisz się zapytać.

Czym są via ferraty?

Via ferraty to szlaki w górach, na skałach, przeznaczone do formy aktywności górskiej, jaką jest połączenie wspinaczki i trekkingu. W Polsce nazywa się je „żelaznymi drogami” lub „żelaznymi perciami”. Posiadają one stalowe liny, zwane poręczówkami, które służą do autoasekuracji. Dodatkowo mogą się na nich znaleźć również inne elementy, na przykład mostki, klamry stalowe, a także drabinki. Ponadto na via ferratach współczynnik odpadnięcia zawsze wynosi powyżej 2 i to znacząco. Dlatego wybierając się na tego typu wspinaczkę, trzeba posiadać ze sobą odpowiedni sprzęt. Ponadto nie należy nigdy wybierać się na nie indywidualnie, zawsze z partnerem lub w grupie. Wiąże się to z zachowaniem bezpieczeństwa. Via ferraty najczęściej można spotkać we Włoszech, Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii, a także u naszych południowych sąsiadów, w Czechach i na Słowacji. Warto pamiętać, że via ferraty, tak jak i skałki, mają różne poziomy trudności, zatem nie należy zaczynać od tych najtrudniejszych. Zaleca się zacząć od najłatwiejszych i zwiększać poziom wraz z nabytym doświadczeniem i umiejętnościami.

Co zabrać na via ferraty?

Warto podzielić swój ekwipunek na dwie części. Pierwsza tak zwana podstawowa, druga specjalistyczna. Do ekwipunku podstawowego na via ferraty będzie zaliczać się:

  • żywność i picie,
  • dodatkowe ubranie, odpowiednie obuwie, rękawiczki do wspinania (najlepiej z obciętymi palcami),
  • telefon wraz z dodatkowym power bankiem oraz wpisanym do książki telefonicznej numerem alarmowym do rodziny i przede wszystkim do górskich służb ratunkowych danego kraju.

Jeśli chodzi o sprzęt specjalistyczny, to będzie to sprzęt wspinaczkowy do via ferrat. W jego skład muszą wejść:

  • Kask – zawsze należy zwracać uwagę na jego rozmiar, ilość otworów wentylacyjnych oraz ciężar. Pamiętaj, że bez kasku nie wolno wchodzić na via ferraty. Istnieje bowiem bardzo wysokie ryzyko spadania na nich odłamków skalnych.
  • Lonża – musi być wyposażona w karabinki i absorber energii. Ten ostatni przy ewentualnym odpadnięciu pochłonie częściową energię i zamortyzuje upadek.
  • Uprząż wspinaczkowa – na rynku sprzętu wspinaczkowego dostępne są zarówno uprząż wspinaczkową, jak i na via ferraty. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nimi, wybierz tą drugą.

W zależności od stopnia trudności via ferraty, a także od pogody i warunków, warto wziąć również czekan, raki, linę wspinaczkową, a także latarkę czołówkę.

O tym pamiętaj…

Zanim rozpocznie się wspinaczkę po via ferracie, zawsze należy się z nią teoretycznie zapoznać oraz sprawdzić stan sprzętu i pogodę. Istotna jest znajomość ewentualnych wyjść awaryjnych oraz stopień trudności ferraty. Oznacza się je dużymi literami od A do E. A cechuje najłatwiejszą ferratę, a E najtrudniejszą.

Booking.com