prorock

Do wiosny zamknięto szlaki w Tatrzańskim Parku Narodowym. Sprawdź, które

https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3ry-drzewa-drzewa-iglaste-iglasty-6027567/

W Tatrach od kilku dni panuje lawinowa dwójka. Śniegu coraz więcej, warunki pogodowe wymagają od turystów wzmożonej czujności i rozwagi. Tatrzański Park Narodowy w związku z sytuacją na szlakach, zamknął trzy z nich. Zostaną udostępnione dopiero wiosną.

Aktualna sytuacja na tatrzańskich szlakach

Wyższe partie Tatr z pewnością nie są obecnie miejscem bezpiecznym do uprawiania turystyki aktywnej. Jak podają przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego, zalega na nich świeży, nieprzedeptany śnieg. Oznacza to, że w wielu miejscach nie wiadomo, w jaki sposób przebiegają szlaki i jak iść. Może spowodować to zabłądzenie, a także upadek z dużej wysokości. Skutki takiego wypadku znacie sami. Nie trzeba ich nikomu przypominać. Dodatkowo w zagłębieniach terenu utworzyły się duże zaspy.

Pod naporem śniegu gałęzie kosodrzewiny miejscami uniemożliwiają przejście, „kładąc się” na szlaki. Utrudnienie stanowi również niski pułap chmur w partiach graniowych, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może prowadzić do pobłądzeń” – informuje TPN.

W Tatrach ogłoszono lawinową 2

Ratownicy TOPR już kilka dni temu ogłosili w Tatrach lawinową 2. Stan ten cały czas się utrzymuje powyżej wysokości 1700 m i nic nie wskazuje na yo, aby w najbliższych dniach miał ulec poprawie. Oznacza to, że zagrożenie lawinowe jest umiarkowane. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Lawiny są możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.

Deszcz przechodzący w śnieg poprawił stabilność pokrywy śnieżnej w szczególności w niższych partiach Tatr. Powyżej gr. granicy lasu należy się spodziewać niewielkich świeżych depozytów, które są bardzo słabo związane ze ,,starszą”, twardą warstwą śniegu te miejsca stanowią zdecydowanie zwiększone zagrożenie!! Na grani oraz poniżej lodoszreń w wielu miejscach wystające kamienie i kosodrzewina” – komentuje aktualną sytuację dyżurny ratownik TOPR.

Wychodząc na trekking w góry, należy mieć ze sobą i umieć się posługiwać lawinowym ABC, a także posiadać działającą latarkę czołówkę, naładowany telefon, koc ratunkowy, czyli folię NRC, batony energetyczne, coś do picia, ogrzewacze i ciepłą odzież.

Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia zimowego” – ostrzegają tatrzańscy ratownicy górscy.

Zamknięte szlaki w Tatrzańskim Parku Narodowym

W związku z tym, że w Tatrach nastała już prawdziwa zima, władze TPN od 1 grudnia zamknęły trzy bardzo popularne szlaki:

  • Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
  • Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie – Chuda Przełączka
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko

Oznacza to, że turystom nie wolno z nich korzystać aż do późnej wiosny, czyli do 15 maja. Za złamanie zakazu grożą kary. Choć i tak największą z ich jest możliwość utraty zdrowia, a nawet życia.

Booking.com