prorock

GOPR udostępniło lipcowe statystyki akcji ratunkowych w górach

Z okazji Dnia Ratownika Górskiego Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe udostępniło lipcowe statystyki akcji ratunkowych w górach. Jak podają, ratownicy przepracowali razem 1935 godzin.


Pomimo wielu apeli o rozwagę i zachowanie bezpieczeństwa wakacje nadal są okresem wzmożonych wypadków w górach. W dużej mierze jest tu winny brak rozwagi turystów, a także lekceważące ich podejście do warunków pogodowych, jak również zbyt duże zaufanie i mniemanie o swoich umiejętnościach wspinaczkowych. Na wielu forach mediów społecznościowych, poświęconych konkretnym pasmom górskim, co rusz można spotkać posty, w których padają pytania typu „co myślicie, jutro ma być burza, a chcemy wejść na szczyt…”. Co gorsza, udostępniane są regularnie zdjęcia osób wędrujących górskimi szlakami podczas wietrznej, burzowej i deszczowej pogody.
23 sierpnia na swoim profilu społecznościowym, GOPR postanowiło udostępnić statystyki dotyczące lipcowych wypadków. Jak się okazało w pierwszym miesiącu wakacji, ratownicy przepracowali łącznie 1935 godzin. W tym czasie podjęli 332 działania ratunkowe, co daje ponad 11 każdego dnia. W ich skład wchodzi 48 wypraw ratunkowych i 228 akcji ratunkowych. 12 razy musieli wzbić w górę helikopter. Trzech osób nie udało się uratować.

Booking.com