Polscy himalaiści od dziesiątek lat nazywani są Lodowymi Wojownikami. Zapisali się na łamach historii, jako niezłomni wspinacze, sięgający po najwyższe góry, nie bojąc się przy tym wyzwań. Poznajcie legendy polskiego himalaizmu i ich najważniejsze sukcesy.
Poniżej przedstawiliśmy dziesięć osób, które wpisały się w historię naszego narodowego sportu, jako legendy polskiego himalaizmu. Nie sposób opisać w kilku zdaniach wszystkich ich osiągnięć, dlatego wybraliśmy według nas te najważniejsze. Warto też zaznaczyć, że wybitnych, polskich himalaistów było więcej. To oni odmienili spojrzenie świata na naszych wspinaczy. Zyskali też ogromny szacunek wśród himalaistów w innych krajach.
Żył w latach 1928-2000. Tak naprawdę nazywał się Maria Andrzej Zawada. Pochodził z Olsztyna. Jednak tak daleka odległość od polskich gór nie zaprzepaściła jego marzeń. Jak sam mawiał „Zawsze pociągało mnie ryzyko, pewnie mam to po dziadku Tomaszu”, a także „Człowiek musi posiadać wielkie idee, by miał zapał do działania i był pełnowartościowy”. Był orędownikiem zimowego himalaizmu. Pod jego kierownictwem Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy stanęli zimą na Mount Everest. Było to pierwsze zimowe wejście ten na szczyt. Kierował również między innymi pierwszymi zimowymi wyprawami na Czo Oju oraz K2. Tej ostatniej niestety nie udało się wówczas zdobyć. Ponadto na „swoim koncie” ma honorowe członkostwo w Alpine Club. Pozostawił po sobie wiele publikacji, książek, filmów i zdjęć.
Urodziła się w 1943 roku, zaginęła w górach w 1992 r. W historii polskiego himalaizmu zapisała się jako wielka orędowniczka himalaizmu kobiecego. Była pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na szczycie K2. Jako pierwsza Polka zdobyła Mount Everest. Należała do pierwszego kobiecego zespołu, który wszedł na Nanga Parbat. Stanęła na ośmiu ośmiotysięcznikach. Wraz z Anną Czerwińską, Krystyną Palmowską oraz Ireną Kęsą dokonała pierwszego przejścia północnej ściany Matternhornu. Zaginęła podczas zdobywania Kanczendzongi. Autorka książek alpinistycznych.
Urodził się w 1947 roku. Z wykształcenia inżynier elektronik. Z zawodu i pasji taternik, alpinista i himalaista. Zdobywca Złotego Czekana. Wprawdzie można powiedzieć, że jego przygoda z górami zaczęła się dość późno, bowiem w wieku 21 lat, ale za to rozwijała się bardzo szybko. Trzy lata później wytyczył już nową drogę w Tatrach, na Małym Młynarzu, tzw. Kurtykówkę. Wspinał się nie tylko w Himalajach, ale też w Alpach i Norwegii. Brał udział zarówno w letnich, jak i zimowych wyprawach, samotnie lub z innymi, wybitnymi wspinaczami, m.in. Jerzym Kukuczką. Orędownik stylu alpejskiego podczas wspinaczki w Himalajach. Autor publikacji wspinaczkowych.
Żył w latach 1948-1989 roku. Zginął, wchodząc na Lhotse nową drogą. Górami zaczął fascynować się już jako nastolatek. W wieku 17 lat wstąpił do Harcerskiego Klubu Taternickiego, rok później został członkiem Koła Katowickiego Klubu Wysokogórskiego. W ciągu swego życia wytyczył wiele nowych dróg w Himalajach m.in. na Mount Everest, Makalu, Gaszerbrum I, Nanga Parbat, K2, Manaslu oraz Sziszapangma. Ponadto warto zaznaczyć, że Kukuczka zdobył Koronę Himalajów i Karakorum w niecałe osiem lat. Nikomu wcześniej nie udało się to w tak krótkim czasie. Co więcej, wg PZA na jedenaście z czternastu szczytów wszedł nowymi drogami. Siedem szczytów zdobył w alpejskim stylu. Nowe drogi wytyczył także w Tatrach na Małym Młynarzu, w Alpach na Petit Dru, Malte Brun oraz w Hindukusz na Kohe Awal i Tiricz Mir. Wielokrotnie był odznaczany za swoje zasługi w świecie himalaizmu, m.in. dziesięć razy otrzymał złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Urodzony w 1950 roku. Jest piątą osobą w historii światowego himalaizmu, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Wraz z Leszkiem Cichym, pod kierownictwem Andrzeja Zawady, dokonał pierwszego, zimowego wejścia na Mount Everest. Był również pierwszą osobą, która wspięła się zimą na Lhotse oraz Kanczendzongę. Co więcej, jest jedynym człowiekiem na świecie, który dokonał tego solo na Lhotse. Nikt przed nim nie wspiął się też na Broad Peak w jeden dzień. Członek prestiżowego The Explorers Club.
Urodził się 1952 roku. Swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczął w 1969 roku. Przez pierwsze pięć lat były to głównie Tatry i Alpy. Potem zdobywał szczyty w Himalajach. Był pierwszym Polakiem, który wspiął się na wszystkie szczyty Korony Ziemi. Ponadto wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego, zimowego wejścia na Mount Everest. Wyprawą kierował wówczas Andrzej Zawada. Brał też udział między innymi w pierwszej zimowej wyprawie na K2. Razem z Krzysztofem Wielickim osiągnęli wówczas wysokość 7300 m. n.p.m.
Żył w latach 1954-2013. Był malarzem i scenografem, ale przede wszystkim ratownikiem TOPR i himalaistą. Należał do Klubu Wysokogórskiego Zakopane. Góry były jego miłością. Wraz z Ryszardem Gajewskim jako pierwsi zdobyli Manaslu zimą. Natomiast razem z Maciejem Pawlikowskim powtórzył wyczyn na Czo Oju. Z Adamem Bieleckim, Arturem Małkiem oraz Tomaszem Kowalskim byli zaś pionierami zimowego wejścia na Broad Peak. Wyprawą kierował wówczas Krzysztof Wielicki. To właśnie podczas tej wyprawy, Berbeka schodząc ze szczytu, zaginął. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.
Urodzony w 1973 roku. Obywatelstwo polskie posiada od 2015 roku. Jest instruktorem Polskiego Klubu Alpejskiego. Na ośmiotysięczniki wspiął się aż 21 razy. Wraz z Moro dokonał pierwszych, zimowych wejść na Makalu i Gaszerbrum II (w tej wyprawie brał też udział Cory Richards). Brał udział w akcji ratunkowej Revol i Mackiewicza na Nanga Parbat. Zdobywca tytułu Śnieżnej Pantery oraz Korony Himalajów i Karakorum. Jest autorem licznych publikacji.
Adam Bielecki urodził się w 1983 roku. Z wykształcenia jest psychologiem, z zawodu taternikiem, himalaistą, alpinistą. Przygodę ze wspinaczką zaczął w wieku 13 lat. Gdy skończył lat 17, samotnie wspiął się na szczyt siedmiotysięcznika Chan Tengri w Tienszanie stylem alpejskim. Tym samym stał się najmłodszą osobą na świecie, której się to udało. Wraz z Januszem Gołąbem, jako pierwsi w historii, dokonali zimowego wejścia na Gaszerbrum I. Co więcej, bez wspomagania tlenem. Razem z Maciejem Berbeką, Arturem Małkiem oraz Tomaszem Kowalskim, jako pierwsi zimą wspięli się zaś na Broad Peak.
Urodził się w 1988 roku. Mimo młodego wieku ma już sporo sukcesów na koncie. Jest nie tylko himalaistą, ale również skialpinistą i ratownikiem TOPR. To również pierwszy człowiek na świecie, który zjechał na nartach z Broad Peak, a także z K2. Nikt przed nim w historii światowego himalaizmu nie wspiął się też na Yawash Sar II. Co więcej, również z niego Bargiel zjechał na nartach. Jest zdobywcą Śnieżnej Pantery. Został wielokrotnie wyróżniony między innymi przez National Geographic oraz Kolosy.